Neprilagojena hitrost vsako leto po nepotrebnem vzame veliko življenj. V tednu od 7. do 13. aprila 2025 bo zato policija po vsej državi izvedla preventivne aktivnosti za umirjanje hitrosti na naših cestah. Akcija Hitrost (angl. Speed) je tudi mednarodno usklajena, saj se bodo nadzori izvajali na območju večine evropskih držav pod okriljem Roadpola, evropske mreže prometnih policij.
Preventivne aktivnosti so del mednarodno usklajene akcije, ki se bo izvajala na območju celotne Evrope, akcijo pa koordinira Evropska mreža prometnih policij (Roadpol) . Policisti bomo v tem tednu izvajali poostren nadzor hitrosti, sodelovali pa bodo tudi občinski redarji.
Zaradi neprilagojene hitrosti lani kar 44 odstotkov vseh smrtnih prometnih nesreč!
Tudi na naših cestah je neprilagojena hitrost še vedno med najpogostejšimi vzroki za prometne nesreče z najhujšimi posledicami. Kriva je za približno 18 odstotkov vseh prometnih nesreč.
Samo v letu 2024 je zaradi neprilagojene hitrosti na slovenskih cestah umrlo 30 udeležencev cestnega prometa, kar predstavlja kar 44 odstotkov vseh umrlih v prometnih nesrečah.
Po trenutnih podatkih policije je letos (do 3. aprila 2025) v Sloveniji zaradi neprilagojene hitrosti prišlo do 709 prometnih nesreč, v katerih je ena oseba izgubila življenje, 46 je bilo hudo, 303 pa lahko telesno poškodovanih.
V sredo, 9. aprila, bomo policisti izvedli maraton nadzora hitrosti; seznam lokacij bo objavljen v torek
Naše aktivnosti bodo še posebej intenzivne v sredo, 9. aprila 2025. To bo dan, ko lahko vozniki v Sloveniji in praktično v skoraj vseh evropskih državah pričakujejo maraton merjenja hitrosti (angl. speed marathon). Tega dne želimo doseči, da vozniki umirijo svojo vožnjo in tako prispevajo k temu, da bi bile naše ceste varnejše. Dan pred poostrenim nadzorom bomo objavili seznam vseh lokacij, kjer bomo preverjali hitrost.
Vozniki, bodite odgovorni in prilagodite hitrost
Policisti poudarjamo, da smo za prometno varnost odgovorni vsi. V cestnem prometu je treba ravnati odgovorno, naša odgovornost pa se začne z vožnjo v skladu s predpisi ter omejitvami hitrosti.
Vsi vozniki se morajo zavedati, da od njihovega ravnanja ni odvisna le njihova varnost, temveč tudi varnost drugih prometnih udeležencev. Zato morajo prilagoditi hitrost svoje vožnje veljavnim omejitvam, pa tudi svojemu vozniškemu znanju in izkušnjam ter razmeram na cesti.
Povezane vsebine
Sporočilo javne agencije RS za varnost prometa: Začenja se nacionalna preventivna akcija "Hitrost": da bi vsi varno prišli do cilja
Hitrost - počasneje je varneje!