Varovanje dostojanstva na delovnem mestu je globoko zakoreninjeno v zgodovini delovnega prava in socialne pravičnosti. Zakonodaja se je na tem področju razvijala z namenom zaščititi posameznike pred diskriminacijo, nadlegovanjem in trpinčenjem. Zakon o delovnih razmerjih prepoveduje spolno in drugo nadlegovanje ter trpinčenje na delovnem mestu. Uvedba Uredbe o ukrepih za varovanje dostojanstva zaposlenih v organih državne uprave pa predstavlja ključen mejnik, saj določa konkretne ukrepe za zagotavljanje varnega in spoštljivega delovnega okolja.
Zaščita posameznikov pred nadlegovanjem in trpinčenjem
Zaradi negativnih posledic spolnega in drugega nadlegovanja ter trpinčenja ter posebnosti dela policistov, ki so pri svojem delu že tako izpostavljeni različnim stresnim dejavnikom, v policiji posebno pozornost posvečamo varovanju dostojanstva vseh zaposlenih na delovnem mestu. In sicer so pomembni tako opozarjanje na nesprejemljivost neželenih vedenj in ravnanj, ki žalijo dostojanstvo zaposlenih, kot tudi dosledna obravnava in ukrepanje ob ugotovitvi takšnih neželenih vedenj in ravnanj. Delodajalec je namreč dolžan zagotavljati takšno delovno okolje, v katerem ni spolnega in drugega nadlegovanja ali trpinčenja.
Več kot dvajset svetovalcev za pomoč zaposlenim
V skladu s smernicami Sektorja za enake možnosti na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti imamo v policiji določenih več kot dvajset svetovalcev za pomoč in informiranje o ukrepih za varstvo pred spolnim in drugim nadlegovanjem, ki zaposlenega, če za to zaprosi, informirajo o postopkih, ki so na voljo, in mu nudijo pomoč pri reševanju problema.
Povezane vsebine
Center za raziskovanje in socialne veščine
Kodeks policijske etike
Uredba o ukrepih za varovanje dostojanstva zaposlenih v organih državne uprave
Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1)
Delovna področja