Kadar nekdo nenadoma in nepojasnjeno izgine oziroma ga pogrešijo, je to za vse bližnje (njegovo družino, prijatelje, sodelavce ...) pa tudi za širšo okolico izredno težka, stresna in čustveno intenzivna situacija. Znajdejo se v veliki stiski in skrbeh, saj se situacija sprva morda zdi brezizhodna.
Zavedati se je treba, da bo k uspešni najdbi pogrešane osebe velikokrat pripomoglo le hitro in premišljeno ukrepanje. Prvi korak naj bo zato prijava na policijo, zlasti ko gre za ranljive osebe (npr. starejše, bolne) ali otroke. Policija bo namreč ocenila, ali je takoj treba izvesti iskalno akcijo na določenem območju in koga vse je treba vključiti v iskanje. Družini pogrešanega bo lahko nudila tudi potrebno oporo in nasvete.
Seznam pogrešanih osebNa spletnem seznamu pogrešanih oseb so osebe, ki so iz znanih ali neznanih vzrokov odsotne iz določenega okolja, o čemer je policija obveščena oziroma to sama ugotovi. Javno objavljamo samo podatke o tistih pogrešanih osebah, za katere ocenjujemo, da nam lahko splošna javnost pomaga pri njihovem iskanju. Vse, ki bi pogrešano osebo opazili ali kar koli vedeli o njenem izginotju, prosimo, naj o tem obvestijo najbližjo policijsko postajo ali pokličejo na telefonsko številko 113 oziroma anonimni telefon policije 080 1200. |
Ne čakajte s prijavo pogrešane osebe, čas je odločilen dejavnik!
V policiji že vrsto leto opozarjamo, da nikakor ne drži mit o 24- ali celo 48-urnem roku za prijavo pogrešanja osebe! Tak rok ni nikoli obstajal. Policisti svetujemo, da se izginotje prijavi čim prej – to velja zlasti pri otrocih in ranljivih osebah ali če je pogrešana oseba življenjsko ogrožena (npr. zaradi nevarnosti samomora).
Policija se na vsako prijavo nemudoma odzove in takoj začne izvajati svoje ukrepe za izsleditev. Naš osnovni cilj je, da pogrešanega čim prej in varno vrnemo domov, k njegovim svojcem.
Manj časa ko namreč mine od izginotja do prijave pogrešanja, več je možnosti, da bo pogrešana oseba najdena živa in nepoškodovana. Ali veste, da v več kot polovici vseh primerov pogrešane najdemo v le nekaj urah? V desetih urah je najdenih več kot 70 odstotkov pogrešanih oseb, v enem dnevu pa več kot 80 odstotkov.
Kam lahko podate prijavo? Pokličite policijo na 113
Ker s prijavo pogrešane osebe ni dobro odlašati, še zlasti če gre za otroke in ranljive osebe, vam svetujemo, da čim prej pokličete kar na telefonsko številko policije 113, kjer vam bodo svetovali, kako ravnati v nadaljevanju, ali pa bodo k vam poslali policiste, ki vam bodo pomagali.
Obrnete se lahko tudi neposredno na najbližjo policijsko postajo.
Kdo lahko prijavi izginotje osebe?
Poudarjamo, da nepojasnjeno odsotnost oziroma izginotje osebe iz njenega okolja lahko prijavi vsakdo, ne glede na to, ali prijavitelj izvira iz družinskega, delovnega ali širšega socialnega okolja osebe.
Ključno je, da prijavitelj pogrešanega pozna in da je sposoben ob prijavi podati pomembne podatke. Od teh podatkov je namreč lahko odvisna tudi uspešnost iskanja pogrešane osebe.
Prijaviteljevo obvestilo o pogrešanju naj bi vsebovalo podatke tako o individualnih fizičnih in psihičnih značilnostih pogrešane osebe ter okoliščinah pogrešanja kot tudi o okolju, kjer je pogrešana oseba živela in delala. Za policijo je pomembna vsaka, tudi na prvi pogled morda nepomembna informacija o pogrešanem.
Katere podatke je policiji koristno sporočiti ob prijavi?Priporočljivo je, da policiji ob prijavi pogrešane osebe posredujete čim več kar najbolj uporabnih informacij, ki bodo pripomogle k uspešnejšemu iskanju. Za uspešno delo policije so tako pomembni naslednji sklopi podatkov, po katerih vas bodo povprašali ob prijavi:
|
Povezane vsebine
Kako lahko pomagate pri iskanju pogrešanih oseb?
Iskanje pogrešanih oseb – aktivnosti policije
Praktični napotki za starše in skrbnike: Moj otrok je pogrešan, kaj lahko storim?