Sorodne objave

Iskanje pogrešanih oseb 27. september 2024
 

V Sloveniji otroci in mladostniki predstavljajo tretjino vseh pogrešanih oseb. Večina pogrešanih otrok je zelo hitro prijavljenih in skoraj 90 odstotkov jih najdemo v štirih urah. Na srečo se vsi otroci najdejo živi in nepoškodovani.

Plakat, na katerem je zaskrbljen otrok na klopci, zraven je napis Ali bi vedeli, kaj storiti, če bi vil vaš otrok pogrešan

V slovenski policiji se zavedamo, da je izginotje otroka za vsako družino izjemno travmatična izkušnja. Starši in skrbniki se znajdejo pred velikimi izzivi. V takšnih težkih trenutkih je zelo pomembno vedeti, kaj narediti in kateri koraki so najpomembnejši. Z ozaveščanjem staršev lahko izboljšamo odzivni čas pri iskanju pogrešanih otrok.

Ob pogrešanju otroka ostanite mirni

Začnite iskati tam, kjer je bil otrok nazadnje opažen.

Majhni otroci se pogosto skrijejo in zaspijo ali pa se ne oglasijo na klice staršev, zato je treba večkrat pregledati že pregledane prostore, na primer otrokovo sobo, saj se je ta vmes morda že vrnil domov in se tam skril v strahu, da bo zaradi svojega dejanja kaznovan.

Preverite vsa nevarna mesta v bližini lokacije, kjer se je otrok nazadnje nahajal.

Povprašajte ostale člane družine, prijatelje in sosede, ali so ga morda kje opazili.

Če otroka še vedno ni, takoj pokličite policijo na številko 113!

Za ta namen objavljamo praktične napotke, ki bodo staršem in skrbnikom v pomoč za hitro in učinkovito ukrepanje v primeru nenadnega izginotja otroka. Gre za preprost pristop v več korakih , ki so ga skupaj pripravili evropski policijski strokovnjaki in vam bo v pomoč pri iskanju pogrešanega otroka. Ključni so predvsem naslednji trije koraki, povzeti po mednarodni kampanji organizacije Amber Alert Europe: 1) preveri, 2) pomisli, 3) prijavi.

1. korak: PREVERI morebitne znake, kam bi otrok lahko odšel

Majhni otroci, ki se še ne gibajo popolnoma samostojno, so morda še vedno doma ali v bližnji okolici. Pogosto namreč velja, da mlajši ko je otrok, bližje kraju pogrešanja je najden, in tako ga je treba tudi iskati. Začnite iskati na mestih, ki so zanj lahko nevarna. V hiši ali stanovanju preglejte zamrzovalnik, hladilnik ali pralni stroj, zunaj pa preverite območje blizu vode, na primer predel ob ribniku, bazenu, jarku, jašku ali kanalu, in prometne ulice. Nato preglejte še mesta, kamor se otroci lahko skrijejo, na primer omare, vrtno lopo, podstrešje ali pod posteljo. Ne pozabite, da majhen otrok med skrivanjem lahko tudi zaspi.

Pri iskanju šoloobveznih otrok, ki so lahko zunaj že brez nadzora staršev, se območje iskanja razširi. Potem ko se prepričate, da otroka ni v stanovanju ali hiši, iskanje nadaljujte na prostem, in sicer v neposredni bližini doma ali tam, kjer bi otrok lahko bil v nevarnosti, denimo ob vodi, v prtljažniku avtomobila, na gradbiščih ali podobnih mestih, kjer se lahko zgodi nesreča. Nato povprašajte še starše otrokovih prijateljev, ki živijo v bližini, ali je morda pri njih.

Osnovnošolski otroci pogosto odidejo na mesta, ki so jim poznana, zato je pomembno, da tudi starši oziroma skrbniki ta mesta poznajo. Otrok se bo skril tam, kje se počuti varnega, npr. pod stopnišča ali v stavbe, kjer obiskuje prostočasne dejavnosti, ali na lokacije, kjer se druži s svojimi sovrstniki. Večkrat je treba pregledati že pregledane prostore, npr. otrokovo sobo, saj se je vmes morda že vrnil domov in se tam skril v strahu, da bo zaradi svojega dejanja kaznovan.

Najstniki so lahko pogrešani zaradi več razlogov. Preden otroka začnete iskati, preglejte njegovo sobo, družbena omrežja, ki jih uporablja, in druga komunikacijska sredstva. Nato se obrnite na njegove prijatelje in jih vprašajte, ali bi morda oni vedeli, kje bi lahko bil. Mladostniki se bodo namreč prej zaupali svojim sorojencem in vrstnikom kot odraslim osebam.

Objokana, močno vznemirjena mama sedi na tleh, v rokah drži otroški čeveljček.

Skoraj vsak starš pozna občutek panike, ko svojega otroka naenkrat izgubi izpred oči. Na srečo večina otroka hitro najde. V Sloveniji večino pogrešanih otrok najdemo živih in zdravih, 90 odstotkov celo v prvih štirih urah.

Za prijavo pogrešanega otroka ni treba čakati 24 ur, ravno nasprotno!

Na policiji že vrsto let opozarjamo, da ne drži mit, da bi bilo za prijavo pogrešanja treba čakati 24 ali 48 ur. Ravno nasprotno, v policiji si želimo, da se pogrešanje prijavi čim prej, da lahko takoj začnemo izvajati aktivnosti za izsleditev pogrešanega otroka.

2. korak: POMISLI na razloge, zakaj je otrok izginil in kje bi lahko bil

Če svojega pogrešanega malčka ne najdete doma oziroma v neposredni okolici, pokličite najbližjo policijsko postajo in jih obvestite, da ga pogrešate. Policisti naj vam kar najhitreje pridejo na pomoč pri iskanju otroka.

V primeru pogrešanja šoloobveznega otroka premislite o vzrokih, zaradi katerih bi lahko bil pogrešan, in krajih, kjer bi lahko bil. Pomislite na njegove vsakdanje navade, obveznosti in nedavne dejavnosti. Se morda spomnite, da je pred kratkim kam šel ali da ima dejavnost, ki se je udeležuje? Vam je omenil določen kraj, ki si ga želi obiskati, ali osebo, ki bi jo rad videl? Ali ima svoj priljubljeni kraj, kamor rad zahaja?

Če gre za najstnika, pomislite, ali je morda pred kratkim prišlo do sprememb v njegovem vedenju ali vsakdanu. Se je začel obnašati nenavadno, je spremenil slog oblačenja, se je morda začel družiti z novimi prijatelji ali kazati znake morebitne uporabe psihoaktivnih snovi? Ob razmisleku o tem boste morda ugotovili, kje bi lahko bil. Pomislite tudi, kaj veste o okoliščinah njegovega izginotja. Ali je, preden je bil pogrešan, prišlo do spora ali incidenta? Ali bi ga lahko kaj odgnalo stran? Najstniki se, denimo, včasih ne vrnejo domov zato, ker potrebujejo čas zase.

Izrez iz animiranega videa Kaj narediti ob pogresanju otroka

Video: Kaj je treba narediti ob pogrešanju otroka?

3. korak: PRIJAVI pogrešanega otroka najbližji policijski postaji

V nasprotju s splošno uveljavljenim prepričanjem vam za prijavo pogrešanega otroka ni treba čakati 24 ur. Nihče vas ne bo obsojal – varnost vašega otroka je namreč na prvem mestu. Policisti bodo ustrezno ukrepali in vam med postopkom tudi nudili podporo. Poleg tega vam bodo svetovali o nadaljnjih ukrepih.

  • Bodite pripravljeni na nadaljevanje postopka

Ob vključitvi policije v iskanje pogrešanega otroka je pomembno, da ste pripravljeni na nadaljevanje postopka. Odgovarjati boste morali na vprašanja o svojem otroku, tudi o njegovem videzu, o tem, kje se je nazadnje zadrževal, in o njegovih morebitnih posebnostih, denimo, ali ima rojstna znamenja in brazgotine. Policisti vas lahko vprašajo tudi o njegovih nedavnih dejavnostih, odnosih in vseh morebitnih razlogih za pogrešanje. Ali je morda doma oziroma v družini prišlo do težav?

  • Policiji dajte čim več ustreznih informacij

Policiji dajte čim več ustreznih informacij, saj bodo te v veliko pomoč pri iskanju pogrešanega otroka. Dajte jim tudi nedavno posneto fotografijo otroka, podrobnosti o tem, kako je bil oblečen in kaj je imel pri sebi v času izginotja, ter vse pomembne informacije o zdravilih, ki jih morda jemlje, in njegovem vedenju. Ali otrok potrebuje zdravila, a jih nima s seboj? Vedno imejte pri sebi njegove najnovejše fotografije. Policiji, denimo, ne dajajte šolske ali portretne fotografije, če otrok na njej ni videti tako kot običajno.

Ključne informacije, ki jih bo od vas želela policija

  • Otrokovo ime, datum rojstva, višina, teža in morebitne bolezni
  • Natančen opis oblačil, ki jih ima otrok na sebi, in osebnih stvari, ki jih je imel pri sebi v času, ko je bil pogrešan
  • Posebna znamenja, na primer rojstno znamenje, brazgotina ali tetovaža
  • Fotografija, na kateri so vidna posebna znamenja
  • Dejstva in okoliščine otrokovega izginotja, vključno z vsem, kar je bilo že storjeno, da se ga najde
  • Podrobnosti o krajih, ki jih otrok pogosto obiskuje
  • Telefonske številke, računi vašega otroka na družbenih medijih in seznam prijateljev

 

Med iskanjem pogrešanega otroka se odkrito pogovarjajte s policijo. Odgovarjajte na vsa vprašanja, hitro vračajte klice in policiji zagotovite vse želene informacije in pomoč. Upoštevajte njene usmeritve in navodila. Ne pozabite, da vam pomaga v tem zahtevnem obdobju. Zelo koristno bo, če s policisti nemudoma delite vse najnovejše informacije, ki jih morda prejmete o svojem pogrešanem otroku, saj so te lahko ključne za preiskavo.

Srečno najden otrok v objemu očeta

Foto: Amber Alert Europe

Kako se odzvati, ko se vaš otrok vrne?

Ko pogrešanega otroka naposled le najdemo, začutimo neizmerno olajšanje, toda samo trajanje in okoliščine iskanja lahko povzročijo številna čustva in pomisleke.

  • Obvestite družinske člane, prijatelje in policijo

Če se otrok vrne sam, o tem takoj obvestite policijo. Policisti bodo morda želeli govoriti oziroma se srečati z otrokom, da se prepričajo, ali se je varno vrnil nazaj in je zdrav. O vrnitvi obvestite tudi družinske člane in prijatelje, ki so vam pomagali.

  • Otroku po vrnitvi pustite dovolj časa, da se spet privadi na dom

Pomembno je, da otroku ob vrnitvi omogočite toliko prostora in časa, kot ga potrebuje, da se spet vrne v svoje vsakdanje življenje in da lahko premisli o nedavni izkušnji. Morda je doživel travmatičen dogodek, zato je pomembno, da ste dojemljivi za njegove fizične in čustvene potrebe. Že to, da si v miru privošči domač obrok, se preobleče v čista oblačila oziroma se preprosto spočije, mu bo pomagalo, da se bo v domačem okolju spet počutil varno. Skrb zanj in nudenje udobja namreč povrneta občutek normalnosti in stabilnosti po obdobju negotovosti.

  • Bodite veseli, da se je otrok vrnil

Številne otroke je strah pred prvim srečanjem s starši. Pogosto so prepričani, da bodo zaradi dejanja, ki je v starših sprožilo strah ali jezo, kaznovani. Svetujemo vam, da ostanete mirni, četudi ste bili zaradi izginotja otroka v izjemnem stresu. Ob vrnitvi svojega otroka pokažite veselje in jasno izrazite, da vam je odleglo. Povejte mu, da ga imate radi, da ga podpirate in da boste skupaj kot družina premagali vse prihodnje izzive.

  • Poiščite pomoč in podporo

Vašega otroka bo morda v nadaljevanju spremljala specializirana organizacija, katere namen bo preveriti, ali potrebuje kakšno pomoč. Pomembno je, da izkoristite možnost podpore, ki je na voljo vašemu otroku in družini. Iskanje pomoči je znak moči, ki kaže, da zadevo jemljete resno.

Infografika Amber Alert
Nasveti organizacije Amber Alert Europe, kako ravnati ob izginotju otroka

Povezane vsebine

Spletni seznam pogrešanih oseb
Iskanje pogrešanih oseb – aktivnosti policije
Prijava pogrešane osebe. Kako ravnati, ko nekdo izgine?
Kako lahko pomagate pri iskanju pogrešanih oseb?
Anonimna pomoč pri iskanju pogrešanih in iskanih ljudi
Amber Alert Europe

Sporočilo za javnost: Uvedba hitrega odziva Amber Alert Slovenija za primere pogrešanih otrok (januar 2023)