Slovenski policisti smo doslej prejeli že več prijav izsiljevanja prek spleta in družbenih omrežij, kot so Facebook, Twitter in Instagram. Med oškodovanci so bile najpogosteje mladoletne osebe (tako fantje kot dekleta), nekaj žrtev pa je bilo tudi odraslih. Storilci so izkoristili njihovo nevednost, naivnost, preveliko zaupljivost in osamljenost. Poleg finančne škode pa izsiljevanje z intimnimi posnetki uporabnikom povzroči tudi hudo psihično stisko.
Video (SI-CERT): Kako je Luka na internetu spoznal privlačno neznanko in se za njo ... slekel Video (Policija): Kako se sprva nedolžen klepet z najstnico po spletu sprevrže v izsiljevanje Video (Europol): Reci ne! |
Dobro zaščitite svojo zasebnost!Pred morebitno objavo ali pošiljanjem fotografij dobro premislite. Raje ne objavljajte in nikomur ne pošiljajte svojih intimnih fotografij ali posnetkov! Ko so enkrat objavljeni na svetovnem spletu, jih je namreč skoraj nemogoče izbrisati. Spolno nadlegovanje in izsiljevanje prek spleta sta kaznivi! |
Vse skupaj se začne navidez nedolžno …
Vsem primerom je skupno, da se neznanec ali neznanka, navadno pod izmišljenim imenom in z lažnim profilom, izdaja za žrtvinega sovrstnika. Po potrditvi prijateljstva na družbenem omrežju neznanec mladoletnemu ali odraslemu uporabniku pošlje nekaj zasebnih sporočil in predlaga, naj vsa njuna nadaljnja komunikacija poteka prek drugih spletnih omrežij za hitro komuniciranje, predvsem prek storitev z videokomunikacijo, kot je Skype.
Ful dobr' zgledaš ...
Po nekaj stikih, ko se med njima vzpostavi (lažno) zaupanje, neznanec izkoristi informacije, ki jih je o sebi dala žrtev, in jo pripravi do tega, da mu pošlje svojo golo fotografijo ali da se sleče, v skrajnih primerih celo samozadovoljuje pred kamero.
Plačaj, sicer bom vse skupaj objavil!
Neznanec to početje posname, nato pa se začne izsiljevanje. Od žrtve zahteva še več podobnih spolnih aktivnosti ali nove, še intimnejše fotografije ali pa zahteva denar (od 300 do 1.500 evrov). Če žrtev noče plačati, ji neznanec grozi, da bo njene gole ali polgole posnetke objavil na spletu: na forumih in portalih, ki jih obiskujejo žrtvini prijatelji. Grozi tudi, da jih bo poslal njenim znancem ali staršem ter sodelavcem in delodajalcu, če je zaposlena.
Policija in nacionalni center SI-CERT svetujeta
|
Tarča izsiljevanja z intimnimi fotografijami niso le najstniki, pojavlja se tudi finančno okoriščanje na račun nepazljivih odraslih uporabnikov spleta!
V nacionalnem odzivnem centru SI-CERT so do zdaj zabeležili že veliko primerov izsiljevanja z intimnimi fotografijami odraslih. Tudi v teh primerih se izsiljevanje začne z navidezno nenevarnim pogovorom z neznanko na družbenem omrežju, finančna oškodovanja pa so lahko zelo visoka, od 1.700 do 5.000 evrov in več. Dejansko število žrtev je verjetno precej višje, saj številni zaradi sramu tovrstnih dogodkov ne prijavijo. Tudi SI-CERT vse spletne uporabnike opozarja, naj previdno navezujejo stike z neznanci, saj se lahko hitro ujamejo v past izsiljevanja.
Opredelitev opisanih kaznivih dejanj in sankcij v Kazenskem zakoniku …
- ... če so žrtve mladoletniki
Kadar je žrtev mladoletna oseba, gre za kaznivo dejanje prikazovanja, izdelave, posesti in posredovanja pornografskega gradiva (po 176. členu Kazenskega zakonika ), za katero je zagrožena zaporna kazen od šest mesecev do osem let. Prav tako v kombinaciji s kaznivim dejanjem izsiljevanja (po 213. členu KZ-1), za katero je zagrožena zaporna kazen do pet let, v posebno skrajnih primerih pa do osem let. Za kazniva dejanja v škodo mladoletnih oseb je predviden pregon po uradni dolžnosti.
- ... če so žrtve odrasli
Kadar so žrtve polnoletne osebe, lahko poleg navedenega kaznivega dejanja izsiljevanja (po 213. členu KZ-1) pride tudi do kaznivega dejanja neupravičenega slikovnega snemanja (po 138. členu KZ-1), za katero je predvidena denarna ali zaporna kazen do enega leta. Odrasle žrtve morajo kaznivo dejanje neupravičenega slikovnega snemanja naznaniti v treh mesecih in same podati predlog za pregon.
Koristne povezave
- SI-CERT, nacionalni odzivni center za obravnavo incidentov s področja varnosti elektronskih omrežij in informacij
- Varni na internetu, projekt SI-CERT-a
- Varni na internetu, brošura policije
- Otroci in starši, zavarujte se pred zlorabami na internetu, opozorilo policije
Center za varnejši internet SAFE-SI, |
Spletno oko, |
Tom telefon 116 111, |