Minuli konec tedna, od 3. do 5. aprila 2020, smo policisti zaradi zagotavljanja zdravja vseh prebivalcev Slovenije preverjali, ali prebivalci spoštujejo prepovedi gibanja in zbiranja, ki so bile 30. marca uvedene z Odlokom o začasni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi na javnih mestih in površinah v RS ter prepovedi gibanja izven občin. Poostren nadzor smo izvedli na avtomobilskih cestah ter ostalih državnih in lokalnih cestah.
Rezultati poostrenega nadzora na avtocestnem omrežju
Med nadzorom, ki smo ga na slovenskem avtocestnem omrežju izvajali od petka do nedelje, je sodelovalo 139 policistov. Kontrolirali smo 3.348 voznikov in pri tem ugotovili 103 kršitve odloka. Od tega smo v 69 primerih izrekli opozorilo, za 34 kršitev pa bomo podali predlog drugemu prekrškovnemu organu (Zdravstvenemu inšpektoratu RS).
Pri voznikih, ki smo jih ustavili, smo policisti ugotovili tudi 38 ostalih kršitev cestnoprometnih predpisov (vožnja pod vplivom psihoaktivnih snovi, neizpolnjevanje pogojev za udeležbo v cestnem prometu pri voznikih in vozilih itd.).
Najpogostejši izgovori pri nadzoru so bili povezani z oskrbo starih staršev, obiskom sorodnikov ali prijateljev, popravilom vodovoda pri znancu, delom na vrtu v drugem kraju ali obiskom vnukov, nekateri so navajali, da gredo iskat zaščitna sredstva v svoje podjetje itd. Policisti ugotavljamo, da so vozniki zelo iznajdljivi pri opravičevanju razlogov vožnje v času veljave odloka.
Tabela prikazuje samo podatke o nadzoru na avtocestnem omrežju v obdobju od 3. do 5. aprila, pri katerem je sodelovalo nekaj policijskih uprav.
Od 30. marca do 5. aprila policisti kršiteljem odloka izrekli že 1.366 opozoril
Policisti od uveljavitve odloka izvajamo nadzor nad upoštevanjem odloka na mobilnih kontrolnih točkah, ki jih določimo glede na problematiko in operativne možnosti. Tako smo policisti v dneh veljavnosti odloka (od 30. marca do včeraj, 5. aprila 2020) izrekli 1.366 opozoril, v 1.574 primerih pa smo odstopili predlog Zdravstvenemu inšpektoratu RS. Kontrole smo izvajali na več mestih, in sicer tako na območjih blizu meje kot v notranjosti države, ter se odzivali na prijave občanov ter drugih nadzornih organov.
Policija v večini primerov ugotavlja okoliščine potovanja/gibanja ljudi, pri čemer najpogosteje ugotavljamo, da ljudje spoštujejo omejitve in da med občinami potujejo osebe, ki spadajo v izjeme. Pri tem policisti pogosto upoštevamo življenjske zdravorazumske okoliščine ljudi, če slednji pri tem upoštevajo varnostne ukrepe. Tiste, ki zaradi malomarnosti ali ignorance kršijo določila odloka oz. Zakona o nalezljivih boleznih, pa napotimo na naslov stalnega bivališča oz. jim ukažemo upoštevanje odloka. Policija ni pristojna za izvedbo prekrškovnih postopkov po Zakonu o nalezljivih boleznih, zato ugotovitve odstopamo Zdravstvenemu inšpektoratu.
Povezane vsebine