V Policiji zavračamo navedbe, ki so se razširile na družbenih omrežjih, da naj bi policisti odsvetovali obiskovanje posameznih predelov Ljubljane. Ljubljana je namreč varno mesto, kar potrjujejo tako ugodni statistični kazalci, kot tudi mednarodne raziskave.
Policisti s svojo prisotnostjo v največji možni meri skrbimo za zagotavljanje varnosti občank in občanov. O svojem delu, številu obravnavanih prekrškov in kaznivih dejanj kakor tudi o stopnji njihove preiskanosti redno in transparentno obveščamo javnost, pri čemer sledimo javnemu interesu, interesu preiskave, predvsem pa tudi interesu žrtev. V policiji zato objavljamo nekatera pojasnila, obenem pa poudarjamo, da si želimo še več sodelovanja z občani, vsaka prijava in informacija nam bo namreč lahko pomagala preiskati in preprečevati nedovoljena ravnanja, končni rezultat takšnega sodelovanja pa je vedno višja raven varnosti za vse.
Večina kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost se zgodi v zasebnih prostorih
Naj uvodoma poudarimo, da ne drži, da bi se na območju centra Ljubljane "dnevno" izvrševala kazniva dejanja zoper spolno nedotakljivost. Pri tovrstnih kaznivih dejanjih gre zgolj za posamične primere, ki se ne dogajajo na določenih območjih mesta - namreč prav nobeno območje ne izstopa po večjem številu. Tudi sicer je večina kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost storjena v zasebnih ali drugih podobnih prostorih in le v manjši meri na ulicah.
Ko gre za komuniciranje o posilstvih, je treba najprej pomisliti na interese in dobrobit žrtev
V policiji zavračamo očitek, da podatki o posilstvih ne smejo v javnost. Naj najprej poudarimo, da je ob vsakem javnem komuniciranju o posilstvih in drugih kaznivih dejanjih zoper spolno nedotakljivost najprej nujno spoštovati pravice žrtve do zaščite njene identitete in njene dobrobiti. Preiskave kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost zato v javnosti komuniciramo strogo v okviru interesa posamične preiskave, varstva osebnih podatkov, kakor tudi zaščite žrtev in preprečevanja njihove ponovne viktimizacije, kar bi žrtvi lahko povzročilo dodatne psihološke in čustvene travme.
O samem številu in preiskanosti kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost policija transparentno obvešča javnost, tudi v svojih polletnih in letnih poročilih o delu, ki so javno dostopna na spletni strani policije. Naj dodamo, da policija vse primere kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost obravnava z vso resnostjo in stori vse, kar je v njeni moči, da se storilci odkrijejo in ustrezno obravnavajo.
Za reševanje problematike prepovedanih drog policija izvaja številne aktivnosti
Za samo območje Metelkove je značilno, da sta v neposredni bližini metadonska ambulanta, kakor tudi izpostava azilnega doma. Zaradi tega se na tem območju pogosto pojavljajo tako uživalci prepovedanih drog, kot tudi tujci. V povezavi s tem zaznavamo predvsem posamične primere posesti in prodaje prepovedanih drog, ne pa tudi organiziranih skupin, ki bi izvrševale tovrstna kazniva dejanja.
Za samo območje Metelkove v policiji ne vodimo posebej statističnih podatkov, ob ročnem pregledu obravnavanih zadev, pa lahko povemo, da smo v letošnjem letu policisti na tem območju obravnavali 331 prekrškovnih postopkov zaradi kršitev določb Zakona o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami. Zaznali smo 65 kaznivih dejanj po 186. členu Kazenskega zakonika (neupravičena proizvodnja in promet s prepovedanimi drogami, nedovoljenimi snovmi v športu in predhodnimi sestavinami za izdelavo prepovedanih drog) in 2 kaznivi dejanji po 187. členu Kazenskega zakonika (omogočanje uživanja prepovedanih drog ali nedovoljenih snovi v športu). Pri ostalih kaznivih dejanj gre večinoma za kazniva dejanja zoper premoženje, največ je tatvin.
Policija se zaveda problematike in kriminalitete s področja prepovedanih drog, do katere ima ničelno toleranco. Zato izvaja več aktivnosti za preprečevanje nedovoljene trgovine s prepovedanimi drogami, tako v smislu posamične preprodaje kot tudi organiziranih kaznivih dejanj. Izvaja pa tudi aktivnosti za odkrivanje prekrškov s tega področja.
Policisti v okviru svojih nalog večkrat opravljajo usmerjene in poostrene nadzore, tudi s civilnimi patruljami. Enako izvajajo druge preventivne ukrepe in sodelujejo s pristojnimi inštitucijami, lokalno skupnostjo in lastniki gostinskih lokalov. Pri tem velja izpostaviti še opazovalne službe, ki jih izvajamo skupaj z mestnim redarstvom.
Za še bolj učinkovito preprečevanje t. i. ulične kriminalitete je bila ustanovljena tudi posebna delovna skupina, s katero zagotavljamo še večjo prisotnost policistov na varnostno obremenjenih območjih, med drugim tudi na območju Metelkove. Prav zaradi večje prisotnosti policije je odkritih več prekrškov v povezavi s posestjo prepovedane droge oziroma kaznivih dejanj s tega področja.
V policiji redno spremljamo varnostne razmere, občane pa pozivamo, da nas obveščajo o vseh kršitvah in sumljivih ravnanjih
Na Policijski upravi Ljubljana z dinamičnimi oblikami dela zagotavljamo stalno prisotnost policije na izpostavljenih mestih. Redno zbiramo informacije, spremljamo razmere na terenu in temu primerno sproti prilagajamo naše delo, da bi bilo čim bolj učinkovito in da bi v največji možni meri preprečili vsakršno morebitno kaznivo ravnanje ter zagotavljali varno življenjsko okolje za vse. Če do kršitev in kaznivih dejanj vseeno pride, pa si z usmerjenim delom močno prizadevamo, da bi bili kršitelji in storilci teh dejanj prijeti in obravnavani. Pri tem je izjemnega pomena tudi delo in sodelovanje z žrtvami.
V policiji pozdravljamo odlično sodelovanje z občani in lokalnimi skupnostmi, ki nas redno obveščajo o vseh dogodkih, ki bi lahko vplivali na varnost prebivalcev. Tako kot doslej občane zato še naprej pozivamo, da o vseh dogodkih, ki bi lahko ogrozili varnost ljudi, pa tudi tistih, ki so zgolj sumljive narave, takoj obveščajo policijo na telefonsko številko 113, ali pokličejo najbližjo enoto policije. Če želijo ostati anonimni, lahko pokličejo tudi na anonimno telefonsko številko policije 080 1200. Vsaka prijava in informacija nam lahko pomaga preiskati in preprečevati nedovoljena ravnanja, končni rezultat takšnega sodelovanja pa je vedno višja raven varnosti za vse.
Policisti in policistke si močno prizadevamo, da bi bili čim bolj prisotni na varnostno obremenjenih območjih. Vendar pa velja poudariti, da za svojo lastno varnost in preprečevanje, da bi postali žrtev kaznivih dejanj, lahko veliko naredimo tudi sami. Predvsem s preudarnim izogibanjem različnim nevarnim situacijam in okoliščinam, ki bi lahko ogrozile našo varnost.
V primeru, da postanemo žrtev kaznivega dejanja, pa je izjemno pomembno, da o tem takoj obvestimo policijo. Pomembno je tudi takojšnje obveščanje policije že ob sumu, da bi se lahko izvršilo kaznivo dejanje, saj ga lahko s tem tudi preprečimo. To pa zahteva sodelovanje vseh, tako prič kot vseh tistih, ki bi o nekem kaznivem ravnanju karkoli vedeli, da nam pomagajo z informacijami, ki jih imajo. Zato znova pozivamo ljudi, da ob zaznanih kaznivih ravnanjih takoj obvestijo policijo na številko 113, lahko tudi anonimno na 080 1200.
Z nepreverjenimi informacijami se po nepotrebnem ruši občutek varnosti
Družbena omrežja so postala pomembno komunikacijsko orodje, njihov doseg pa je izjemno velik. Prav zato je pri njihovi uporabi nujno odgovorno komuniciranje, saj se vsaka informacija, še najhitreje taka, ki negativno prikazuje varnostne razmere na nekem območju, hitro razširi. Zato pozivamo ljudi, naj ne nasedajo nepreverjenim informacijam ter naj jih ne širijo naprej, saj s tem po nepotrebnem vznemirjajo javnost in v lokalno skupnost vnašajo strah. Pozivamo k odgovornemu komuniciranju v javnem prostoru, pa naj si gre za katerokoli vsebino ali obliko komunikacije.