V policiji si prizadevamo za zakonitost opravljenih nalog in pooblastil zaradi zagotavljanja varnosti posameznikom in skupnosti, spoštovanja človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter krepitve pravne države. Center za varovanje in zaščito je notranje organizacijska enota Policije, ki je zadolžena za področje varovanja oseb in objektov. Policisti specialisti varnostniki skrbijo za varnost večjega števila oseb, zato ne pristajamo na interpretacije njihovega dela, ki temeljijo na pavšalnih ocenah in delnih ali celo napačnih informacijah.
Na novinarski konferenci, ki je bila izvedena v ponedeljek, 16. decembra 2024, smo javnosti razkrili, da smo v nadzoru ugotovili določene nepravilnosti pri delu CVZ. Pri tem smo tudi poudarili, da gre za kršitve nekaterih posameznikov. S tem smo pokazali transparentnost delovanja institucije, ki je sposobna v svojih vrstah zaznavati in odkrivati odklonske pojave.
Policija je najbolj nadzorovan organ, saj le redke preiskave zaključimo, ne da bi svoje ugotovitve poslali vsaj enemu zunanjemu nadzorniku (državno tožilstvo, Informacijski pooblaščenec, Komisija za preprečevanje korupcije, Varuh človekovih pravic, Ministrstvo za notranje zadeve itd.)
Kljub temu, da smo na očitke večkrat odgovorili, so zadnje diskusije v javnosti pustile vtis, kot da je delo policije kriminalizirano.
Takšna vrsta razprave je že zdavnaj presegla svoj prvotni namen opozarjati na nepravilnosti v delovanju institucij. Razprava se je spremenila v neprimeren diskurz. Za vire informacij se izbira tudi povsem neprimerne in nepreverjene posameznike, se jih nekritično povzema in objavi, ob tem pa v razpravo vpleta še vse možne dogodke in vsebine, ki nimajo nikakršne zveze z obravnavanim problemom (varnostjo ogroženih oseb).
In da, v razpravi je še kako pomembno od kod prihajajo informacije in kakšna je njihova vsebina.
Vsaka insinuacija še ne more postati dejstvo ali dokaz. Prav predstavniki državnih organov moramo ohranjati dostojno in spoštljivo raven komunikacije, vse izjave v javni razpravi pa morajo biti verodostojne in utemeljene na dejstvih.
Nenazadnje imamo v policiji vzpostavljene vse prijavne poti in ukrepe za zaščito prijaviteljev, ki prijavljajo odklonska ravnanja. Prijaviteljem odklonskega pojava ali ravnanja zagotavljamo anonimnost. Uslužbenec policije je dolžan poročati o odklonskem pojavu ali ravnanju, če je o takšnem pojavu ali ravnanju obveščen ali kako drugače izve zanj. Prav tako je v zakonu in predpisih določeno, da ne more biti nihče na kakršenkoli način kaznovan, ker je naznanil pojav ali ravnanje, za katero verjame, da ima znake odklonskega pojava ali ravnanja.