Sorodne objave

 

V zadnjih dneh so se v javnosti pojavili očitki o domnevni politizaciji slovenske policije. Vse te očitke odločno zavračamo. Policijo vodi generalni direktor policije.

Slovenska policija je strokovna, nepristranska in apolitična organizacija, ki svoje naloge opravlja izključno v korist prebivalk in prebivalcev Republike Slovenije. Naše vsakodnevno delo temelji na spoštovanju zakonitosti, enakopravnosti in načel pravne države, ne glede na to, kdo se znajde v policijskih postopkih. Politika na naše delo nima in tudi ne sme imeti nobenega vpliva, prepričanje, da ga ima, pa je zgolj senzacionalistična iluzija posameznikov, ki nima osnove v dejstvih.

Zato obžalujemo, da se v javnosti pojavljajo tendenciozna poročanja, provokacije in neutemeljeni očitki, ki poskušajo diskreditirati policijo, njeno vodstvo, nekatere zaposlene in sedaj tudi že posamezne policijske enote ter postopke. Gre za sistematičen nabor napačnih informacij in popačenih predstavitev, ki v resnici predstavljajo nasprotje dejanskemu stanju. Javnost si zasluži verodostojne informacije, ne pa ciljanih napadov, ki temeljijo na izkrivljenih ali nepopolnih podatkih, kot se kaže tudi v primeru objavljanja že zavržene kazenske ovadbe. Zavržena kazenska ovadba pomeni, da je prijavo preverilo pristojno državno tožilstvo in jo zavrglo, ker ni bilo osnov in podlage za nadaljevanje postopka.

Ostro zavračamo tudi vsakršne poskuse javne diskreditacije naših zaposlenih, ki so dolgoletni karierni policisti. Gre za ljudi, ki s svojim znanjem in izkušnjami predstavljajo pomemben segment delovanja policije, pri čemer njihovega prispevka ne določajo medijske konstrukcije ali vnaprej oblikovani narativi, temveč rezultati in zaupanje, ki so si ga upravičeno pridobili skozi leta odgovornega dela.

V policiji tudi ni kaosa, kot ga poskušajo prikazati nekateri. Ima pa policija, tako kot vsaka druga organizacija, svoje izzive, ki jih rešuje odgovorno, v skladu z zakonodajo ter na strokoven, konstruktiven in dobronameren način. V policiji so vzpostavljeni tudi mehanizmi notranjega nadzora, ki preiskujejo in preprečujejo morebitna tveganja za nepravilnosti, zlorabe ali kršitve etičnih standardov v našem delovanju. Ti mehanizmi zagotavljajo, da se vsak primer razišče in objektivno obravnava.

Policija si zna nastaviti ogledalo, priznati morebitne napake in zanje prevzeti odgovornost, a to mora temeljiti na dejstvih, ne pa na izkrivljenih interpretacijah, pritiskih ali populističnih pričakovanjih. Samorefleksija je del naše zrelosti, ne šibkosti.

Temeljni vodili našega dela ostajata zaščita pravne države in dosledno spoštovanje zakonitosti, kar uresničujemo z integriteto, strokovnostjo in odgovornostjo.