Sorodne objave

 

Koprski kriminalisti so ovadili osem oseb, ki so osumljene kaznivih dejanj, povezanih z zlorabo delovnih dovoljenj in dovoljenj za prebivanje, saj naj bi 23 tujcem omogočile nezakonito priseljevanje v Slovenijo. Osumljenci, med njimi zakonski par iz Srbjije, naj bi na Obali in v Ljubljani ustanavljali fiktivna podjetja, da bi jih po nekaj dneh prodali tujcem, ki so si na tak način poskušali urediti status v Sloveniji.

Kriminalisti Oddelka za organizirano kriminaliteto v Sektorju kriminalistične policije PU Koper so že v letih 2013 in 2014 zaznali pojavno obliko kaznivih dejanj, povezanih s t. i. zlorabami delovnih dovoljenj in dovoljenj za prebivanje s strani tujcev, predvsem državljanov Srbije, Bosne in Hercegovine, Kosova, Rusije in Ukrajine. Tako je bilo s podajo kazenskih ovadb na pristojno tožilstvo v letih 2013 in 2014 uspešno zaključenih že več preiskav, v nekaj primerih pa so bile ugotovitve predane drugim krajevno pristojnim policijskim enotam oz. policijskim upravam po Sloveniji, saj so bila kazniva dejanja storjena na njihovih območjih. Zaradi teh informacij so skupaj z drugimi subjekti, kot so upravne enote, zavod za zaposlovanje, davčna uprava in ostali, celovito pristopili k reševanju tovrstnih kaznivih dejanj, pri čemer njihovo tesno sodelovanje temelji na pravočasni izmenjavi razpoložljivih podatkov.

V letu 2015 so koprski kriminalisti končali preiskavo zoper zakonski par iz Srbije, ki je na območju Obale in Ljubljane s pomočjo sostorilcev v letih 2014 in 2015 izvršil skupno kar 23 kaznivih dejanj, povezanih z zlorabo delovnih dovoljenj in dovoljenj za prebivanje 23 tujcev, od tega je bilo storjenih 13 kaznivih dejanj overitve lažne vsebine (po čl. 253/I KZ-1 v zvezi s poskusom po 34. členu KZ-1), 3 kazniva dejanja prepovedanega prehajanja meje ali ozemlja države (po čl. 308/V KZ-1) in 7 kaznivih dejanj po čl. 308/V v zvezi s poskusom po 34. členu KZ-1. Kriminalistično preiskavo je usmerjalo pristojno Okrožno državno tožilstvo v Kopru, kamor je bila tudi podana kazenska ovadba zoper osumljene.

V zaključeni kriminalistični preiskavi je bilo tako skupno ovadenih 8 oseb, in sicer:

  • 60-letnik z območja Srbije,
  • 54-letnica z območja Srbije,
  • 38-letnica z območja Portoroža,
  • 38-letnik z območja Portoroža,
  • 30-letnik z območja Srbije,
  • 40-letnik z območja Srbije,
  • 35-letnik z območja Portoroža,
  • 38-letnik z območja Ljubljane.

Osumljenci so si z očitanimi kaznivimi dejanji pridobili ali poskušali pridobiti večjo protipravno premoženjsko korist. Ocenjujemo, da je ta znašala približno 23.000 evrov oziroma približno 1.000 evrov na tujca, na ozemlje Evropske unije pa so nezakonito spravili oz. poskušali organizirati nezakonito preseljevanje za skupno 23 tujcev, in sicer 18 državljanov Srbije in 5 državljanov BiH.

V vseh obravnavanih primerih je bilo ugotovljeno, da je določena oseba ali več oseb v krajšem časovnem obdobju v Sloveniji registrirala več podjetij, ki so bila nato v roku nekaj dni prodana tujcem. V vseh primerih so bili ustanovitelji novoustanovljenih podjetij njihovi lastniki zgolj nekaj dni, nato so bila podjetja prodana tujcem, in sicer državljanom Srbije in BIH.

Tujci so si nato na Zavodu RS za zaposlovanje uredili ali poskušali urediti delovno dovoljenje in posledično pridobiti tudi bivalno dovoljenje na pristojni upravni enoti ter si na tak način nameravali urediti zgolj pravni status na območju Slovenije, zatem bi odšli v druge države Evropske unije. Šlo je za t. i. veriženje podjetij, saj sta organizatorja s 7.500 evri ustanovitvenega kapitala za d. o. o. ustanovila večje število podjetji, ki sta jih proti plačilu in s pomočjo sostorilcev predajala tujcem za ureditev statusa.

V treh dokončanih primerih so si tujci na podlagi izdanega delovnega dovoljenja in po prejetju dovoljenja za prebivanje prijavili začasno prebivališče na območju Slovenije, vendar je bilo ob preverjanju naslovov njihovih začasnih prebivališč ugotovljeno, da se niso nikoli dejansko zadrževali na območju Slovenije, temveč so takoj po pridobitvi dovoljenja za prebivanje vstopili na območje Slovenije in nato odšli na območje drugih držav članic EU, kot so Švica, Nemčija, Francija, Italija, Belgija. Iz tega izhaja, da so bila podjetja ustanovljena zgolj "fiktivno", z namenom pridobitve ustreznih dovoljenj oz. ureditve statusa v Sloveniji.

Vsem trem tujcem, za katere je bilo ugotovljeno, da so zlorabili delovno oz. bivalno dovoljenje, so pristojne upravne enote in ZZRS razveljavile izdana dovoljenja za bivanje oz. delo. Tudi v vseh ostalih primerih so tujci, ki sta jim do lastništva podjetij oz. domnevne zaposlitve v Sloveniji pomagala osumljenca s sostorilci, poskušali spraviti pristojni organ v zmoto z lažnim prikazovanjem dejstev, kar pa je bilo še pravočasno ugotovljeno. Prav zato jim v 13 primerih dovoljenje za delo in prebivanje ni bilo izdano, pristojna ZZRS in UE pa sta ustavila postopke. V 7 primerih je bilo delovno dovoljenje s strani ZZRS že izdano, vendar jim pristojna UE ni izdala bivalnega dovoljenja, zaradi česar jim je bilo razveljavljeno tudi delovno dovoljenje.

Za storitev kaznivega dejanja overitve lažne vsebine (po čl. 253. KZ)  je zagrožena zaporna kazen v trajanju do treh let, za kaznivo dejanje prepovedanega prehajanja meje ali ozemlja države (po čl. 308/V KZ) pa zaporna kazen do petih let in denarna kazen.

Kriminalisti Policijske uprave Koper nadaljujejo s preiskavami tovrstnih kaznivih dejanj, saj ugotavljajo, da storilci izrabljajo ureditev na tem področju. Preiskovanju teh kaznivih dejanja je zato namenjena posebna pozornost, z namenom pravočasne zaznave organiziranja nezakonitega preseljevanja in posledično preprečitve nezakonitega vstopa tujcev na ozemlje Slovenije.