Uprava kriminalistične policije je danes, 3. decembra 2024, organizirala strokovni posvet s področja nasilja v družini, ki so se ga poleg predstavnikov policije udeležili še predstavniki centrov za socialno delo, tožilstva, sodstva in zdravstva. Na posvetu je bil predstavljen tudi novo izdani priročnik s področja nasilja v družini, ki so ga avtorji iz policije poimenovali Skupaj proti nasilju.
Priročnik bo v pomoč vsem, ki obravnavajo nasilje v družini
Priročnik je namenjen tako laični kot tudi strokovni javnosti ter vsem, ki se pri svojem delu srečujejo s področjem nasilja v družini. Zajema pregled aktualne slovenske zakonodaje, slovenske primere nasilja v družini, osnove dela z otroki, ki so žrtve nasilja v družini, ter možnosti pomoči za žrtve. Ta dogodek je začetek kampanje Skupaj proti nasilju, v okviru katere bo organiziranih več dogodkov, na katerih bodo avtorji priročnik predstavili širši javnosti.
Priročnik: Skupaj proti nasilju
Nasilje v družini ni samo stvar žrtve, temveč pušča posledice v celotni družbi
Zbrane je nagovorila državna sekretarka Helga Dobrin, ki je izrazila željo, da bi bil današnji posvet še en korak bližje k družbi brez nasilja. "Pomembno je, da skupaj pregledamo trenutni položaj žrtev, razmislimo o ustreznosti sedanjih pristopov in skupaj poiščemo odgovore na izzive, s katerimi se pri delu vsakodnevno srečujete," je zbranim povedala državna sekretarka. Nasilje v družini namreč ni samo stvar žrtve, povzročitelja ter ostalih neposredno ali posredno vpletenih oseb, ki so povezane s konkretnim dogajanjem. Vsakršno izvajanje nasilja pušča svoje posledice tudi v celotni družbi.
Po besedah državne sekretarke je zato stalno strokovno usposabljanje strokovnjakov ključnega pomena. "Razne raziskave so pokazale, da je za žrtev prvi korak iskanja pomoči pogosto najtežji in najbolj tvegan. Iskanje pomoči od žrtev zahteva tako pogum in kot zaupanje, da jim bodo institucije dejansko pomagale in jih zaščitile."
Nasilje v družini presega meje in pristojnosti ene organizacije
"Na problematiko nasilja v družini ne smemo gledati zgolj z vidika institucije, iz katere prihajamo. Vsi strokovnjaki, ki se pri svojem delu srečujete z obravnavo nasilja v družini, imate ključno nalogo, ki lahko izrazito doprinese h kvalitetni, hitri in strokovni obravnavi žrtev – skupaj moramo sodelovati ter iskati rešitve za učinkovito delo na tem področju. Obravnava nasilja v družini namreč presega meje in pristojnosti samo ene organizacije. Tu se prepletajo pristojnosti policije, centrov za socialno delo, tožilstva, sodstva, zdravstva in drugih strokovnjakov. Verjamem, da je delo s celotnim že omenjenim 'sistemskim kolesjem' včasih težko, po drugi strani pa nam predstavlja velik izziv, v katerega moramo strokovnjaki tako na lokalnem kot tudi nacionalnem nivoju pogumno 'zagristi' ter s tem zagotoviti, da sistem pomoči žrtvi in ukrepanja proti storilcu deluje usklajeno ter da smo pri tem hitri in učinkoviti," je zbrane nagovoril direktor Uprave kriminalistične policije Damjan Petrič.
Obravnava nasilja v družini ena izmed prednostnih nalog policije
Za policijo je obravnava nasilja v družini ena izmed prednostnih nalog, saj gre za dejanje, ki ne ogroža zgolj telesnega in duševnega zdravja posameznika, temveč ima tudi dolgoročne negativne posledice za celotno družbo. Nasilje v družini pogosto poteka za zaprtimi vrati in ostaja skrito, zato je ključnega pomena, da policija kot prva odgovorna institucija deluje hitro, strokovno in zakonito ter hkrati z veliko mero empatije do žrtev.
Policija ima pri obravnavi nasilja v družini več pomembnih vlog: zagotavljanje varnosti žrtev, preprečevanje nadaljnjega nasilja, zaščito žrtev ter pregon storilcev. Strokovna usposobljenost policistov je ključna, da prepoznajo znake nasilja, pravilno ocenijo tveganje, izdelajo individualno oceno stopnje ogroženosti žrtev in uporabijo razpoložljive pravne mehanizme, kot so prepoved približevanja ali pridržanje, ko je to potrebno. Zakonita obravnava zagotavlja, da so vsi postopki izvedeni v skladu z veljavno zakonodajo in da so pravice vseh vpletenih oseb zaščitene.
Poleg strokovnosti in zakonitosti je pri obravnavi nasilja v družini enako pomembna tudi empatija
Poleg strokovnosti in zakonitosti je v takšnih primerih enako pomembna tudi empatija. Žrtve nasilja v družini so pogosto čustveno, fizično in psihično izčrpane, potrebujejo podporo in razumevanje. Policisti so pogosto prva točka stika za žrtev in zato morajo pristopiti k obravnavi s sočutjem, saj lahko le tako vzpostavijo zaupanje in omogočijo žrtvi, da spregovori o nasilju. S pravilnim ravnanjem lahko policija pomembno prispeva k okrevanju žrtve in ji omogoči dostop do zaščitnih ukrepov in drugih oblik pomoči.
Nujno je tesno sodelovanje med institucijami
Obravnava nasilja v družini zahteva tudi tesno sodelovanje z drugimi institucijami, kot so centri za socialno delo, nevladne organizacije in zdravstvene ustanove. Le z medinstitucionalnim sodelovanjem lahko zagotovimo celovito zaščito žrtvam in učinkovito preganjanje storilcev.
Zato policija tej tematiki posveča veliko pozornosti – ne le z izvajanjem zakonodaje, temveč tudi s stalnim izobraževanjem policistov in ozaveščanjem širše javnosti o tem, da je nasilje v družini nesprejemljivo in da imamo kot družba dolžnost, da ga preprečujemo. Vsaka žrtev mora vedeti, da ni sama in da je zaščita njena pravica. Naša naloga je, da to zaščito zagotovimo.
Povezane vsebine
Nasilje v družini – informacije o postopku na policiji