Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar, minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič in generalni direktor policije mag. Senad Jušić so podpisali dogovor o uporabi Protokola obveščanja in ukrepanja v primeru grožnje visokokošolskim zavodom.
Od junija 2024 se že učinkovito uporablja Protokol obveščanja in ukrepanja v primeru grožnje vzgojno-izobraževalnim zavodom.
Minister Boštjan Poklukar je po podpisu dejal, da se je junija podpisan protokol za šole in vrtce izkazal za dobrega. Ker tudi univerze niso imune na varnostne grožnje smo danes podpisali dogovor o uporabi Protokola obveščanja in ukrepanja v primeru grožnje visokošolskim zavodom. "Želim si, da v Sloveniji ne pride do takšnih situacij, a moramo biti pripravljeni. S podpisom današnjega protokola smo naredili prvi korak." Po ministrovih besedah se bodo v naslednji fazi dogovorili tudi "o usposabljanjih za profesorje in strokovno osebje na posameznih fakultetah in visokošolskih zavodih, kajti izredno pomembno je, da se v primerih groženj zna ukrepati na pravilen način. Slovenska policija bo k temu pristopila in tako bomo s preventivnimi aktivnostmi, pa tudi z usposabljanjem prišli do znanja, kako ukrepati v takih tudi ekstremnih primerih, kot so amok situacije," je dejal Poklukar.
Protokol je nastal na pobudo ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igorja Papiča. "Čeprav vsi upamo, da danes podpisanega dogovora o protokolu v primeru groženj visokošolskim zavodom ne bomo nikoli uporabili, pa si ne moremo zatiskati oči, da kaj takega ni mogoče. Slovenija je varna država, naše visokošolske institucije so varne in ravno zato, da tako tudi ostane, smo podpisali dogovor. Predvideno je tako ukrepanje policije, vloga našega ministrstva kot nasveti za samozaščitno ravnanje visokošolskih institucij. Če torej pride do kakršnih koli groženj, imamo jasno določen protokol, kar pomeni, da bomo lahko ukrepali takoj in predvsem učinkovito," je dejal Papič.
Protokol obveščanja in ukrepanja v primeru groženj visokošolskim zavodom določa tri stopnje groženj po sistemu semaforja: nizka (zelena), srednja (rumena) in visoka stopnja tveganja (rdeča). Za vsako od treh stopenj je določen način ravnanja in obveščanja med policijo, visokokošolskim zavodom in Ministrstvom za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter tudi obveščanje javnosti. Protokol se nanaša na univerze in njene članice ter samostojne visokošolske zavode oziroma fakultete, visoke strokovne šole, akademije, študentske domove in univerzitetne knjižnice.