Slovenska policija sodeluje v evropskem preventivnem projektu Ustavimo žeparje (ang. Stop Pickpockets), s katerim želimo vzpodbuditi samozaščitno ravnanje pri ljudeh in jih opozoriti na prisotnost žeparjev.
Spletna stran projekta: StopPickpockets.eu
Gre za vseevropsko akcijo preprečevanja žeparjenja na vlakih, pri kateri je nemška policija združila prizadevanja več evropskih držav. V preventivni akciji sodelujeta tudi Europol in Railpol, v Sloveniji pa so poleg policije pri projektu aktivne tudi Slovenske železnice.
Žeparji so med nami, pazite se jih. Pa ne le na vlakih in železniških postajah!
Ob tej priložnosti predstavljamo več metod, ki jih uporabljajo žeparji, da se lahko ustrezno zaščitite in še pravočasno preprečite, da vas ne okradejo. Mednarodna preventivna akcija stop-pickpockets.eu je sicer naravnana predvsem na preprečevanje žeparjenja na železniških postajah, vendar se opisanih načinov žeparjenja storilci poslužujejo povsod, kjer je večja koncentracija ljudi (ulice, trgovine, trgovska središča, vlaki, avtobusi, postajališča ipd.).
Kako delujejo žeparji, katere metode uporabljajo?
Žeparji obožujejo gnečo in tesen stik z žrtvami. Gnečo na železniških postajah in vlakih, pa tudi drugod, lahko namreč izkoristijo za neopazno krajo.
Večina tatov in žeparjev sodeluje med seboj in dela v skupinah. Tipičen primer izvršitve tatvine je, da eden od žeparjev zamoti osebo, drugi sostorilec pa ji ukrade denarnico.
Žeparji imajo raznolike načine izvrševanja tatvin, zato vam v spodnjih videoposnetkih predstavljamo najpogostejše.
|
|
|
|
|
|