Policisti motoristi se ob reševalcih na motorjih velikokrat znajdejo prvi na kraju prometne nesreče. Da bi se njihovo sodelovanje ob tovrstnih situacijah še izboljšalo, so reševalci na motornih kolesih policiste motoriste tudi letos usposabljali za "prve posredovalce" pri nudenju nujne medicinske pomoči.
Usposabljanja, ki je potekalo med 13. in 15. junijem 2011 v Gotenici, se je tokrat udeležilo 22 policistov motoristov, ki so se v treh dneh seznanili z osnovami delovanja človeškega telesa, temeljnimi postopki oživljanja odraslih in otrok, defibrilacijo srca, prvo pomočjo pri naglih obolenjih, zastrupitvah, poškodbah in porodu na terenu. Drugi in tretji dan so se udeleženci razdelili po učnih delavnicah in ob izkušenih inštruktorjih vadili postopke oživljanja, imobilizacije, zaustavitve krvavitev, oskrbe ran in defibrilacije srca.
Zvočni posnetek izjave Antona Posavca (mp3)
S situacijo, ko je moral nuditi prvo pomoč ponesrečencu v prometni nesreči, se je srečal tudi policist motorist Sandi Sheikha.
Sandi Sheika (wmv)
Policisti motoristi imajo sicer že predznanje iz nujne medicinske pomoči, saj se na tem področju redno izobražujejo. Njihova udeležba na tovrstnem usposabljanju je zato namenjena tudi boljšemu sodelovanju med reševalci in policisti motoristi, ki se ob prometnih nesrečah redno srečujejo in si tako medsebojno pomagajo.
Preprečujte nevarne situacije in si medsebojno pomagajte! Na cesti bodite mirni, previdni in potrpežljivi, v neposrednih stikih z drugimi udeleženci v prometu pa obzirni, spoštljivi in vljudni! |
Zmanjšajte verjetnost nastanka prometne nesreče!
- Vedno vozite s prilagojeno hitrostjo, da boste svoje vozilo lahko obvladovali.
- Upoštevajte omejitve hitrosti, zlasti v naseljih.
- Pred in med vožnjo ne uživajte alkoholnih pijač.
- Izogibajte se tveganim prehitevanjem, predvsem v gostejšem prometu in v kolonah.
- Ves čas skrbite, da bo vaše vozilo tehnično brezhibno.
- Upoštevajte cestnoprometna pravila.
Kaj storiti v primeru prometne nesreče?
Anton Posavec - prva pomoc (wmv)
- Obvestite policijo oziroma pokličite interventno številko 113.
- Vaša dolžnost je, da v primeru prometne nesreče pomagate udeležencem v okviru svojega znanja in zavarujete kraj nesreče, če tega ne morejo sami. S tem opozorite druge udeležence v prometu in preprečite nastanek novih nesreč.
- Presodite okoliščine, v katerih ste našli udeležence, zlasti, če sami niste videli nesreče ali če je poškodovanec v nezavesti. V nudenje pomoči vključite tudi druge, ki so na kraju nesreče.
- Presodite stanje poškodovanca (zavest, dihanje, srčni utrip, videz in barva kože, telesna temperatura, krvavitve, nevarnost poškodbe hrbtenice, morebitno bluvanje ...).
Kaj storiti, če ste udeleženi v prometni nesreči?
- Če je kdo v njej umrl ali bil telesno poškodovan, morate takoj obvestiti najbližjo policijsko postajo oziroma poklicati številko 113 (policija posreduje naprej tudi obvestilo za reševalce).
- Počakati morate na kraju nesreče in pred koncem ogleda kraja nesreče ne smete uživati alkoholnih pijač. Izjemoma smete kraj nesreče zapustiti zaradi pomoči poškodovanim v nezgodi in zaradi obveščanja policije. Ko to opravite, se morate takoj vrniti na kraj nesreče.
- Če ste udeleženi v prometni nesreči, v kateri je nastala samo materialna škoda, pa drugi udeleženec ni navzoč (npr. na parkirnem prostoru), morate o tem takoj obvestiti najbližjo policijsko postajo in jim sporočiti svoje osebne podatke in podatke o poškodovanem vozilu.
- Če imate pri sebi fotografski aparat ali kamero, kraj nezgode posnemite iz več položajev, da bi kasneje laže ocenili nezgodo.
- Če ste udeleženi v prometni nesreči, v kateri je nastala samo manjša materialna škoda, morate vozilo takoj odstraniti s ceste in izmenjati osebne podatke ter izpolniti in podpisati evropsko poročilo o prometni nesreči. To vam svetujemo ob vsaki prometni nesreči, saj boste na podlagi evropskega poročila lažje uveljavili povrnitev škode.
Kaj sporočiti?
- Kdo kliče in od kod.
- Kaj se je zgodilo in kako.
- Kje se je zgodilo in kako se do tja najhitreje pride.
- Koliko je poškodovanih in kakšne so poškodbe (lažje, hujše, mrtvi).
- Kaj smo že naredili in kakšno pomoč pričakujemo (avtodvigalo, varilni aparat, reševalci itd.).