Dan žena je v svetovnem merilu pomemben praznik. Je dan, ki je namenjen vsem ženskam tega sveta, in temu primerno se tudi praznuje. Je namreč opomnik za vse pridobljene oziroma izbojevane pravice žensk in obenem spodbuda, da se status žensk v družbi v prihodnje le še izboljša. V policiji, ki je nekoč veljala za značilno moško ustanovo, je v zadnjih desetletjih zastopanost žensk čedalje večja in tako je ta praznik vsakoletno tudi pri nas pomembno zaznamovan.
Danes, 7. marca 2025, so se tako na Policijski akademiji v Tacnu zbrale predstavnice nežnejšega spola iz vse Slovenije ter se poveselile ob odprtju in ogledu razstave Spregledane, ki jo je pripravila priznana slovenska fotografinja in vizualna ustvarjalka Mankica Kranjec Ducheyne. Spregledane so svojo pot začele v Galeriji Fotografija v Ljubljani. Lani je bila razstava predstavljena v Evropskem parlamentu v Bruslju, kjer je doživela izjemen uspeh. Med drugim je bila na ogled v Moderni galeriji v Ljubljani, zdaj pa, na našo srečo, svojo pot nadaljuje na Policijski akademiji v Tacnu.
Martina Stergar, vodja Posvetovalnega telesa za integracijo načela enakosti spolov: "Današnja razstava je priložnost za vpogled v pomembne vrednote, kot so enakost, spoštovanje različnosti in pomen sleherne posameznice oziroma posameznika"
Po uvodnih besedah povezovalke in prvih ubranih melodijah manjše zasedbe Policijskega orkestra, ki je glasbeno zaokrožil dogodek, je zbrane nagovorila Martina Stergar, vodja Posvetovalnega telesa za integracijo načela enakosti spolov na MNZ z organoma v sestavi, ki je zaslužno za odprtje in gostovanje razstave Spregledane. Povedala je, da je razstava, ki "med drugim opozarja na spolno neenakost in ostale neenakosti v družbi, je še kako aktualna pred mednarodnim dnevom žensk. Ozaveščanje o tej tematiki gotovo ne bi smelo biti spregledano, temveč bi moralo biti še pogosteje prisotno, saj se policistke in policisti pri svojem delu vsakodnevno soočamo s človekovimi pravicami in temeljnimi svoboščinami."
Poudarila je, da je bil "tudi za vključevanje žensk v policijsko organizacijo potreben čas, da lahko danes povsem enakovredno opravljamo policijski poklic. Danes vemo, da smo bile vedno pripravljene sodelovati in enakovredno prispevati k družbenemu razvoju in tudi k razvoju policijske dejavnosti in varnosti nasploh. Zgodovinska dejstva kažejo, da smo interes za to službo pokazale tudi v najbolj kriznih časih, ko je bilo pomanjkanje kadra največje."
Dodala je, da je "zavzemanje za enakost spolov in spoštovanje različnosti prepoznano kot pomembna vrednota, ki ima številne pozitivne učinke, zahteva pa svoj čas, znanje, prav tako pa je zelo pomembno, da je področje podprto in spodbujeno s konkretnimi ukrepi vodstva, ki pomembno vpliva na vedenje in kulturo v policiji, za spodbujanje vključujočega, spolno uravnoteženega, občutljivega in spolno odzivnega okolja."
Ob koncu je povedala, da tokratna razstava ni prvi tovrstni projekt posvetovalnega telesa. Med drugim so pred dvema leta, leta 2023, ob 50-letnici sistemskega zaposlovanja uniformiranih policistk v sodelovanju z Muzejem slovenske policije ter različnimi službami in številnimi nekdanjimi in sedanjimi zaposlenimi pripravili doslej največji projekt Kje so ženske?, v katerem so pripravili raziskavo o položaju žensk in moških v organizaciji, ter spremljajoči publikaciji o pomembnih mejnikih zaposlovanja žensk v slovenski policiji.
Svoje misli je zaokrožila z besedami, da je nam "današnja razstava avtorice in priznane umetnice Mankice Kranjec Ducheyne ponovno ponuja priložnost novega vpogleda v tako pomembne vrednote, kot so enakost, spoštovanje različnosti in videnje, da je za uspeh na določenem področju pomembna še tako nevidna posameznica oziroma posameznik, in to gotovo ne bi smelo biti spregledano."
V. d. generalnega direktorja policije Damjan Petrič: "Hvaležen sem, da imamo v svojih vrstah toliko kolegic!"
Odprtja in ogleda razstave se je udeležil tudi vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Damjan Petrič, ki je ob tej priložnosti dejal, da se mu "zdi zelo povedno, da smo današnje druženje zasnovali prav okoli umetnosti. Umetnost je bila od nekdaj pomembna kritična spremljevalka različnih družbenih vprašanj, pa tudi gonilna sila družbenih sprememb. Veseli me, da je ta zgovorna razstava, ki osvetljuje podobo žensk v različnih, za vse nas pomembnih poklicih, našla pot tudi do policije. In da je avtorica vanjo uvrstila tudi poklic policistke."
Dotaknil se je tudi zgodovinskih dejstev in spomnil, da so bile ženske v naši organizaciji prisotne že zelo zgodaj, gotovo pa od leta 1936, ko smo dobili prvo policistko. Bila je pionirka, ki je tlakovala pot v policijo mnogim ženskam, tudi na vodilna mesta.
Da je za zaposlovanje žensk v policiji čedalje več zanimanja, je podkrepil tudi s statističnimi podatki. Povedal je, da je med policisti že 20 odstotkov žensk. Delež vseh žensk v policiji pa je skoraj 29-odstoten.
Poudaril je, kako pomembno prisotnost žensk vpliva na klimo in kulturo v naši modri družini in da je sam hvaležen, da je v naših vrstah toliko kolegic.
Ustvarjalki današnje razstave in organizatorkam dogodka kot tudi vsem ženskam, zaposlenim v policiji, je izrekel iskrene čestitke ter vsem skupaj zaželel lep jutrišnji dan žena.
Državna sekretarka na notranjem ministrstvu Helga Dobrin: "Sodelavke so nepogrešljiv del sistema notranje varnosti – ministrstva, policije in inšpektorata"
Kot predstavnica Ministrstva za notranje zadeve se je odprtja in ogleda razstave udeležila tudi državna sekretarka Helga Dobrin. Povedala je, da "junakinje niso vedno le tiste ženske, ki jih vidimo v prvih vrstah, na vodilnih položajih in naslovnicah, ali tiste z največ sledilci ali všečki na družbenih omrežjih. Med nami so tudi drugačne junakinje, ki niso glasne, ki raje ostanejo v zakulisju in ne marajo soja žarometov. A prav te so nemalokrat tiste najbolj nepogrešljive in dragocene. Opravljajo namreč take poklice in delo, s katerim zagotavljajo nemoten potek naših življenj, družbe in tudi organizacije, torej doma, v državi in službi. Tudi v naši ustanovi."
Poudarila je, da je "naše ministrstvo, še zlasti pa policija, tradicionalno veljalo za organizacijo, ki je bolj moška, bolj trda in stroga. A tradicionalne vloge so se že zdavnaj prepletle, tudi izničile. Ob tem se spomnim odmevne razstave ob 50-letnici sistemskega zaposlovanja policistk z naslovom Kje so ženske?, ki smo jo prvič videli pred dvema letoma. Danes si naših vrst brez vas, drage sodelavke – ženske, žene, gospe, matere, babice, sestre, prijateljice –, ne moremo predstavljati. Ste nepogrešljiv del sistema notranje varnosti – ministrstva, policije in inšpektorata. Šele skupaj z vami lahko oblikujemo usklajeno celoto, s katero potem lahko soustvarjamo dobre zgodbe in uspehe."
Zbranim se je zahvalila, da so del ministrskega in policijskega službenega vsakdana, saj ga s tem bogatijo, nadgrajujejo in našo institucijo povezujejo v čudovito in barvito sestavljanko.
Posebej se je zahvalila tudi Posvetovalnemu telesu za integracijo načela enakosti spolov na MNZ z organoma v sestavi, ki je pripravilo današnje odprtje razstave.
Ob koncu je poudarila, da nas dandanašnje dogajanje širom po svetu žal vedno znova opominja, da se morajo ženske za svoje že davno pridobljene pravice še naprej boriti in da je prav zato praznik, kot je 8. marec, še kako pomemben in ga kot družba nujno potrebujemo.
O razstavi Spregledane in njeni avtorici
Fotografski projekt Spregledane daje glas delavkam, resničnim junakinjam iz zakulisja, ki pogosto ostanejo prezrte. In le kdo bi znal nevidne, malodane skrite akterke naše družbe lepše potegniti na plan kot prav ženska, umetnica, ki intuitivno ve, kje iskati, in obenem tudi zna s portretirankami vzpostaviti globljo vez.
Avtorica razstave Mankica Kranjec Ducheyne je mednarodno uveljavljena ustvarjalka. Vedno jo zanima odkrivanje novih idej, pristopov in svetov. Svojim fotografskim projektom rada vdihuje nekaj posebnega. Dolgoletne izkušnje v novinarstvu so ji dodatno obrusile njen čut za socialne tematike, ki jih rada vpleta v svoje fotografske projekte. V ospredju njenega umetniškega ustvarjanja so zato zgodbe, ki se dotikajo umetnosti, kulture in ljudi. Zase pravi, da je večna optimistka, ki preprosto obožuje svoje delo in sledi svoji strasti. Trenutno se posveča zlasti portretni, dokumentarni in gledališki fotografiji, vedno pa rada preizkuša nove oblike fotografskega raziskovanja.
Mankica Kranjec Ducheyne je ob predstavitvi svoje razstave izrazila veliko veselje, da je razstava na ogled prav na policiji. Povedala je, da je vsakdo kdaj spregledan. Ideja za samo razstavo se ji je porodila v času epidemije novega koronavirusa. Ta čas je namreč v njej spodbudil razmislek o pomenu številnih poklicev, ki včasih niso vidni drugim, a so v naši družbi še kako nujni. Vse prisotne je povabila k ogledu razstave in povedala, da ima vsaka izmed desetih portretirank svojo zgodbo in je zato posebna. Povedala je, da je med portretirankami tudi naša policistka Majda Nagode, in se ji zahvalila za to, da se je izpostavila ter povedala svojo zgodbo.