Teroristični napadi, množična streljanja in druge oblike ekstremnega nasilja, ki so zaznamovali nekatere države, kažejo potrebo po preventivnem informiranju o tem, kaj lahko sami storimo, da bi v takšni situaciji zmanjšali možnost, da bi postali žrtve tovrstnih kaznivih dejanj.
Takšna dejanja se lahko zgodijo kjerkoli in kadarkoli, na primer v trgovskih, športnih ali kulturnih centrih, šolah in na drugih družbenih prizoriščih, kot so nočni klubi, koncertna prizorišča, kinodvorane, restavracije itd. Vsak tak dogodek in nastale okoliščine zahtevajo hitre, pravilne odločitve in takojšnje ukrepanje, saj si s tem povečamo možnosti preživetja. Objavljamo nekaj nasvetov, kako ravnati, če se doma ali v tujini znajdete v tovrstnih nevarnih okoliščinah.
Preventivno ravnanje ob prihodu na javni kraj
- Že ob prihodu se seznanite s krajem (parkirišče in okolica).
- Ob vstopu v objekt poglejte, kje so izhodi (tudi zasilni), in evakuacijske poti.
- Preverite, kje so toaletni prostori, gostinski lokali, stopnišča ali tekoče stopnice v stavbi, dvigala (tudi tovorna), okna, prehodi med prostori, upravne pisarne idr.
- Preverite, ali je v objektu varnostna služba.
- Načrtujte.
Zavedajte se nevarnosti, vendar ostanite mirni in zbrani
- Ob obisku dogodka oziroma prostora bodite pozorni na sumljive ljudi ali okoliščine.
- Če zaznate kaj nenavadnega, osebo ali več oseb, ki se neobičajno vedejo (prenašajo predmete, ki izstopajo iz okolja, ali jih pustijo na kraju in drugo), o tem obvestite varnostno osebje ali tam zaposlene in nemudoma pokličite policijo na številko 113 ali center za obveščanje na številko 112 ter podajte čim več informacij.
- O tem, kaj ste opazili, in svojih pomislekih povejte drugim, ki so z vami (denimo prijatelji, sorodniki).
- Če ima vaš mobilni telefon kamero, jo po telefonskem klicu na nujne številke za obveščanje prižgite in pustite delovati.
V primeru napada ali streljanja nemudoma pobegnite na varno
- Če je mogoče, čim hitreje zapustite kraj in se umaknite na varno.
- Uporabite razpoložljive izhode in evakuacijske poti, med begom pa uporabljajte vse oblike zakritja (betonske zidove in stebre, železna vrata, zavese, grmičevja in drugo).
- Izogibajte se odprtim prostorom in iščite predmete, za katerimi se lahko skrijete.
- Za beg spodbudite tudi druge ali jim pomagajte pri tem (predvsem otrokom, starejšim občanom, invalidom in nosečnicam).
- Pustite osebne predmete in rešujte le sebe.
- Na varnem območju se znova seznanite s krajem in okolico (na primer izhodi).
- Drugim preprečite dostop do območja dogodka.
- Opazujte sumljive osebe v svoji bližini.
Skrijte se
- Če kraja ne morete varno zapustiti, se nemudoma skrijte na varno.
- Če je mogoče, zaklenite vrata ali se zabarikadirajte v notranjosti skrivališča z masivnim pohištvom ali drugimi predmeti.
- Ugasnite vse luči in izklopite elektronske naprave (TV, radio, računalnik in podobno).
- Na mobilnem telefonu utišajte zvok in izklopite vibriranje.
- Poskušajte ostati mirni in pomirjujoče vplivati na preostale (umirite njihov jok in kričanje, saj lahko pritegnejo pozornost napadalcev).
- Preverite vse možne dodatne izhode, okna, poti v sili in zračnike.
- Če je skrivališče varno, ostanite, dokler vam policija ne omogoči varnega umika
Če okoliščine kažejo na to, da ne morete pobegniti ali se skriti, se borite
- V skrajnem primeru je to resnično zadnja možnost, zato zaupajte svojim občutkom in bodite odločni - vaše življenje je odvisno od tega.
- Pozitivno razmišljajte o tem, da boste preživeli.
- V prostoru poiščite predmete, ki bi jih lahko uporabili kot orožje (pepelniki, obtežilniki papirja, pisemski noži, škarje, gasilni aparati in podobno), da se obvarujete.
- Napadalca prizadenite s poškodovanjem njegovih vitalnih točk (oči, nos, vrat, glava in genitalije).
- Če lahko, napadite prvi, ga zmotite in presenetite.
- Bodite agresivni, kričite in mečite vanj predmete.
- Sodelujte z drugimi, da vam pomagajo pri skupnem napadu na storilca/ce, dokler se varnostno osebje ne odzove.
Policisti, ki bodo prvi na kraju, bodo najprej onemogočili storilca. Ker so njihove informacije nepopolne (ni jasno število napadalcev, orožje), se izogibajte hitrim kretnjam, kričanju in premikom proti policistom, odvrzite predmete, dvignite roke, ostanite mirni in upoštevajte njihova navodila.
Povezane vsebine
Ugrabitev, izsiljevanje, zajetje talcev - nasveti
V skladu z evropsko direktivo bodo podatke o letalskih potnikih kmalu zbirale vse države EU, tudi Slovenija (sporočilo za javnost, 13. 7. 2017)
Terorizem in mediji - priročnik za novinarje - pripravila Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO), dostopno v angleščini