Avto-moto zveza Slovenije že četrto leto zapored organizira izbor Najboljši za volanom, s katerim bo Slovenija maja dobila najboljšo mlado voznico in najboljšega mladega voznika tega leta. AMZS in partnerji izbora so letošnje novosti in podrobnosti danes predstavili na novinarski konferenci v AMZS Centru varne vožnje na Vranskem.
Izbor Najboljši za volanom 2020 se je začel 2. marca 2020, ko je AMZS na spletni strani www.najboljsizavolanom.si odprl spletni test, preko katerega se mlade voznice in vozniki do vključno 26. leta starosti kvalificirajo v praktični del tekmovanja, ki bo v AMZS Centru varne vožnje na Vranskem. V polfinale, to bo 14. in 15. aprila 2020, se bo uvrstilo najboljših 50 reševalcev in najboljših 50 reševalk, v finalu 12. maja 2020 pa se bo pomerilo najboljših deset polfinalistk in polfinalistov. Spletni test bo odprt do vključno 6. aprila 2020.
V uvodu današnje novinarske konference je mag. Jure Kostanjšek, generalni sekretar Avto-moto zveze Slovenije, izrazil navdušenje, da se začenja že četrta sezona izbora Najboljši za volanom, za katerega je AMZS lani prejel tudi prestižno nagrado mednarodne avtomobilistične zveze FIA Regija I za najbolj inovativen projekt na področju prometne varnosti. Izpostavil je, da izbor po vzoru AMZS izvaja vse več evropskih avtomobilskih klubov, saj se letos klubom iz Poljske, Bolgarije in Srbije pridružujeta še avtomobilska kluba iz Avstrije in Nizozemske, FIA mednarodni izbor najboljšega mladega voznika oziroma voznice pa bo po lanski premierni izvedbi v AMZS Centru varne vožnje na Vranskem to leto organiziral poljski avtomobilski klub PMZ.
Lanska zmagovalca bi z veseljem ponovno sodelovala
Lanskoletna zmagovalca, Laura Cerovšek in Luka Gril, sta povedala, da bi, če bi imela možnost, znova sodelovala v izboru, saj jima je tekmovanje ostalo v zelo lepem spominu, in da sta v praktičnem delu izbora izjemno uživala, še zlasti, ker sta lahko v varnem okolju poligona preizkušala, kaj zmore vozilo in kakšne so njune vozniške veščine. Zato priporočata mladim, naj se prijavijo: "Četudi morda ne boste osvojili nagrade, boste doživeli veliko lepega in se zabavali!" Strinjala sta se, da je naziv najboljšega mladega voznika oziroma voznice dober opomnik, da sta še bolj odgovorna voznika, saj je avto, polepljen z oznakami Najboljši za volanom, vsekakor na očeh drugih udeležencev v prometu. Najboljša mlada voznica 2019 je poudarila, da je za večjo prometno varnost pomembno zavedanje, da na cesti nismo sami: "Drug drugemu moramo biti zgled in paziti drug na drugega!". Najboljši mladi voznik 2019 pa je dodal, kako nevarna je miselnosti "meni se pa to že ne more zgoditi", zato si moramo zapomniti: "V avtu in na cesti nismo vsemogočni!"
Mladi po krivem veljajo za nevarne voznike
Vesna Marinko, v. d. direktorice Javne agencije RS za varnost prometa, je izpostavila, da so mladi marsikdaj neupravičeno stigmatizirani: "Pozdravljam projekt Najboljši za volanom, ki daje mladim priložnost, da dokažejo, da so lahko zelo dobri vozniki, da so za volanom previdni in preudarni ter s tem ovržejo stereotipe o nevarnih voznikih. Mladi, ki sodelujejo v izboru, so lahko zgled svojim vrstnikom, pa tudi nam, ki imamo več vozniških izkušenj." Poudarila je še, da je ta projekt AMZS odličen primer, kako lahko s pozitivnimi sporočili poudarimo pomen varne vožnje in dodala: "Verjamem, da bodo zaradi takšnih projektov, kot je Najboljši za volanom, naše ceste varnejše."
V policiji želimo, da ljudje ne bi upoštevali predpisov zaradi policistov, ampak zaradi svoje varnosti in varnosti drugih
V izboru najboljšega mladega voznika in voznice Slovenije vseskozi sodeluje tudi policija. Matjaž Leskovar iz Sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi je povedal: "Veseli nas, da toliko različnih organizacij, podjetij in posameznikov sodeluje pri takšnih akcijah. Za prometno varnost smo namreč odgovorni vsi. Ugotavljamo, da se na dolgi rok prometna varnost izboljšuje. Podatki zadnjih štirih let kažejo, da število prometnih nesreč z udeležbo mladostnikov med 18. in 24. letom ostaja na približno enaki ravni - približno 3.500 nesreč, delež prometnih nesreč z udeležbo mladih pa je 10 odstotkov. Kljub temu lahko opazimo velik napredek, ko govorimo o posledicah. Če je leta 2016 na slovenskih cestah umrlo 19 oseb med 18. in 24. letom starosti, jih je lani umrlo sedem. Podobno je s hudo telesno poškodovanimi v prometnih nesrečah. Glede kršitev mladih voznikov pa ugotavljamo, da se je zmanjšalo število voznikov, ki vozijo pod vplivom alkohola in da se je zmanjšalo število kršitev pri uporabi varnostnega pasu. Še vedno je najpogostejši vzrok prometnih nesreč neprilagojena hitrost. Ugotavljamo več kršitev prekoračitve hitrosti, več kršitev neupoštevanja varnostne razdalje." Ob tem je Leskovar še poudaril, da si v policiji želimo, da ljudje ne bi upoštevali predpisov zaradi policistov, ampak zaradi svoje varnosti in varnosti drugih, ter zaključil: "Z veseljem bomo še naprej sodelovali pri projektu Najboljši za volanom, pripravljali nove naloge in spodbujali mlade k strpni in defenzivni vožnji."
Negujmo znanje prve pomoči!
Rdeči križ Slovenije prav tako že četrto leto sodeluje pri izboru Najboljši za volanom. Znanje prve pomoči morajo sodelujoči pokazati tako v teoretičnem delu oziroma v spletnem testu kot tudi v praksi, saj je ena vaja v polfinalu in finalu vselej povezana z ukrepanjem v prometni nesreči in nudenjem prve pomoči. "Znanje prve pomoči je izjemno pomembno, pri čemer je ključno, da očividci ob nesreči oziroma zdravstvenih težavah pristopijo k ponesrečencu in mu nudijo prvo pomoč. Da bi bilo čim več takih, ki so pripravljeni pomagati, so za ozaveščanje pomembni tudi projekti, kot je Najboljši za volanom, zato smo se v Rdečem križu Slovenije z veseljem odzvali povabilu za sodelovanje", je povedal njegov predstavnik Željko Malić in dodal, da bodo mlade in tudi druge še naprej spodbujali k negovanju znanja prve pomoči.
Iz Zavoda RS za šolstvo se je današnje novinarske konference udeležila mag. Marta Novak, ki je poudarila pomen projekta Najboljši za volanom za snovanje drugih projektov za mlade: "Iz izbora najboljšega mladega voznika in voznice Slovenije je nastal projekt Dijaki dijakom, ki se izvaja na srednjih šolah. Njegov namen je dijake ozavestiti o pomenu prometne varnosti in ustreznem ravnanju v cestnem prometu. V treh letih se je projektu priključilo 34 srednjih šol, pri čemer o prometni varnosti ne ozaveščamo le dijakov, temveč tudi profesorje in ravnatelje – ti se lahko preko vzgoje in izobraževanja sistematično razvijajo. Želimo si, da projekt Dijaki dijakom preraste v gibanje in da bomo še naprej tudi z izborom Najboljši za volanom med mladostniki širili zavedanje o varni mobilnosti."
Povezane vsebine
Kdo bo Najboljši za volanom 2020?