Sorodne objave

 

logoEUsredstvaSklad za azil, migracije in vključevanje prispeva k učinkovitemu upravljanju migracijskih tokov, kar zajema različne vidike skupne azilne politike in politike priseljevanja EU. Prav tako podpira ukrepe, povezane z azilom, zakonitim priseljevanjem in vključevanjem državljanov tretjih držav, ter operacije s področja vračanja državljanov tretjih držav, ki nezakonito prebivajo na območju EU. Podrobneje o skladu na portalu Evropska sredstva

V slovenski policiji smo v programskem obdobju 2021–2027 znotraj tega sklada pristopili k izvedbi naslednjih projektov:


Tekoči stroški/osnovna oskrba (AM.SO3.1.1-01A)

Namen projekta: zagotovitev ustreznih bivalnih razmer za državljane tretjih držav, ki jim je izdana odločba o vrnitvi in jim je z namenom zagotovitve izvršitve odstranitve iz države omejeno gibanje (angl. detention) v Centru za tujce. Center za tujce si prizadeva k vzpostavitvi in ohranjanju standardov in priporočil, ki izvirajo iz mednarodnih in nacionalnih predpisov glede obravnave tujcev, ki jim je omejena osebna svoboda. Poleg tega se upoštevajo mnenja in priporočila institucij, ki imajo mandat za spremljanje in nadzor ustreznosti organiziranosti in ureditve objektov, kjer se izvaja pridržanje (angl. detention) tujcev, na primer Evropski odbor za preprečevanje mučenja in nečloveškega ali ponižujočega ravnanja ali kaznovanja (CPT), Varuh človekovih pravic. V okviru projekta tujcem zagotavljajo ustrezno prehrano (halal, po potrebi tudi dietna, dodatni obroki za mladoletnike, ramadanski obroki itd.), ogrevanje, vzdrževanje, čiščenje objekta in nabavo opreme in naprav za vzdrževanje objekta z okolico. V Centru za tujce posebno pozornost posvečajo pravočasni in kvalitetni seznanitvi vsakega tujca individualno o postopkih, ki se vodijo zoper njega. V času omejitve gibanja se tujcem nudijo ustrezne prostočasne aktivnosti z namenom kvalitetne izrabe časa. Za to skrbijo socialne delavke, zaposlene v centru. Iz tega projekta bosta podprta tudi nabava in vzdrževanje inventarja in notranje opreme, ki je potrebno bodisi zaradi namernega uničevanja s strani tujcev bodisi zaradi obrabe. Tujcem je zagotovljena uporaba oblačil, pribora za osebno higieno in opreme za prostočasne aktivnosti ter čiščenje oblačil in druge opreme tujcev ali Centra za tujce. Bodisi zaradi vzpostavitve bodisi vzdrževanja varnostnih sistemov v Centru za tujce, med katere spadajo kamere, snemalniki, sistemi za zaklepanje ali odpiranje in drugi varnostni elementi (npr. varnostne folije, kovinske bariere itd.) v ali okoli zgradbe, so vsi stroški podprti iz tega projekta.

Predvideni rezultati projekta: zagotovitev ustreznih bivalnih in drugih pogojev (zdrava prehrana, varčevanje z energijo, ustrezna higiena, skrb za higieno in čistočo, itd.); ustrezno vzdrževan objekt in okolica objekta, vključno z nabavljeno opremo za vzdrževanje; zagotovljena ustrezna oskrba za ranljive kategorije (dodatna prehrana, oblačila, oprema za ranljive kategorije, po potrebi šolanje za mladoletnike v primeru dolgotrajne nastanitve itd.); zagotovljena varnost za nastanjene in zaposlene; nabava vozil za prevoz tujcev (v letu 2023 je predvidena nabava dveh vozil za prevoz tujcev, po potrebi bodo nabavljena vozila tudi po letu 2025); nabava ustrezne opreme za dnevno oskrbo nastanjenih tujcev; po potrebi izboljšanje kakovosti administrativnih postopkov v smislu nadgradnje IT opreme (hard- in software); nadgradnja varnostnih mehanizmov centra (varnostne kamere, sistemi zaklepanja); zamenjana oprema v nastanitvenih prostorih zaradi iztrošenosti ali uničenja.

Nosilec projekta: Generalna policijska uprava, Uprava uniformirane policije, Center za tujce
Trajanje projekta: 15. 5. 2023–31. 12. 2027
Skupna vrednost projekta: 5.333.333,34 evra
Odobrena stopnja sofinanciranja: 75 odstotkov
EU-financiranje: 4.000.000 evrov


Investicije v infrastrukturo Centra za tujce (AM.SO3.1.1-02A)

Namen projekta: nadgradnja kapacitet objekta Centra za tujce v smislu povečanja kvalitete bivanja in varnosti. Izgrajen objekt bo izboljšal kvaliteto bivanja za uporabnike in zagotavljal potrebno varnost, kar bodo omogočale ustrezne arhitekturne rešitve in vgradnja kvalitetne opreme. Objekt bo tudi zagotavljal vse standarde, ki jih zahtevajo mednarodna in nacionalna zakonodaja ter zahteve in priporočila nadzornih organov ter institucij EU.

Predvideni rezultati projekta: z obnovo bodo doseženi boljši bivalni pogoji; izboljšana bo varnost tako za nastanjene osebe kot za zaposlene; doseženi bodo nastanitveni standardi po priporočilih odbora CPT, Varuha človekovih pravic idr.; vgradnja ustrezne opreme bo omogočala manj servisa in daljšo trajnost.

Nosilec projekta: Generalna policijska uprava, Uprava uniformirane policije, Center za tujce
Trajanje projekta: 18. 1. 2024–31. 12. 2027
Skupna vrednost projekta: 3.115.061,89 evra
Odobrena stopnja sofinanciranja: 75 odstotkov
EU-financiranje: 2.336.296,41 evra


Zdravniška oskrba in psihosocialna oskrba (AM.SO3.1.1-03A)

Namen projekta: zagotovitev ustrezne zdravstvene, psihološke, psihiatrične in socialne oskrbe tujcem, ki jim je omejeno gibanje v Centru za tujce. Gre za zakonsko določene obveznosti, pa tudi za dobro prakso in priporočila nadzornih organov, ki preverjajo zakonitost in ustreznost bivalnih razmer v objektih, kjer se lahko izvaja omejitev osebne svobode. Namen projekta je tudi ustrezna priprava tujca na vrnitev v domovino.

Predvideni rezultati projekta: vsi nastanjeni tujci (od 500 do 2.500 oseb letno) bodo med nastanitvijo prejeli ustrezno zdravstveno, psihološko in socialno podporo (preventiva in kurativa); sklenjene bodo pogodbe z zdravniki (predvidoma z dvema), psihiatri (predvidoma z dvema) in medicinskimi tehniki (predvidoma z dvema), ki bodo nudili podporo osebju Centra za tujce pri oskrbi nastanjenih oseb; organizirane bodo kreativne delavnice (dve delavnici tedensko), ki bodo prilagojene številu nastanjenih tujcev in njihovim potrebam, željam, predlogom; po potrebi se bodo socialne in zdravstvene delavke udeležile specialističnih usposabljanj (tri usposabljanja na leto); zagotovljeni bosta ustrezna oprema in tehnična podpora za zdravstvene storitve, športne, učne in druge kreativne aktivnosti s tujci (žoge in oprema za športne aktivnosti ter oprema za prostočasne/kreativne delavnice); nadgrajena bo zdravstvena ambulanta z ustrezno opremo (zdravstveni pripomočki, oprema, naprave za diagnosticiranje ali zdravljenje).

Nosilec projekta: Generalna policijska uprava, Uprava uniformirane policije, Center za tujce
Trajanje projekta: 15. 5. 2023–31. 12. 2027
Skupna vrednost projekta: 293.333,34 evra
Odobrena stopnja sofinanciranja: 75 odstotkov
EU-financiranje: 220.000 evrov


Nacionalna vračanja (AM.SO3.1.6-01A)

Namen projekta: vzpostavitev pogojev za izvajanje zakonsko opredeljenih nalog policije na področju vračanja, in sicer izvršitev odločb, na podlagi katerih morajo tujci zapustiti območje države, če je njihovo bivanje nezakonito. Poleg tega je namen tudi ohraniti in vzpostaviti dobro, profesionalno in učinkovito sodelovanje s predstavniki tretjih držav, ki sodelujejo pri identifikaciji svojih državljanov z namenom, da pridobijo potne dokumente potrebne za vračanje. Sodelovanje bo potekalo s predstavništvi tako s sedežem v Sloveniji kot tudi v tujini, če imajo akreditacijo za zastopanje svojih državljanov iz tujine. S slednjimi bodo organizirana obdobna srečanja s sestanki. S pomočjo sklada bodo kriti tudi prevozni stroški, prenočitve, dnevnice, konzularne takse, stroški organizacije sestankov, vključno z reprezentanco in drugi stroški, ki so potrebni za izdajo potovalnih dokumentov.

Predvideni rezultati projekta: izboljšanje sodelovanja s predstavništvi tretjih držav, na kar bo bistveno vplivala politika evropske komisije pri postavitvi novih temeljev sodelovanja;  izboljšanje rezultatov pri identifikaciji tujcev in pridobivanju dokumentov za vrnitev; izvajanje politike in strategije evropske komisije glede vračanja nezakonito prebivajočih državljanov tretjiih držav; implementacija novih strategij in postopkov, ki jih bo predstavila agencija Frontex; nadgradnja sodelovanja s sosednjimi državami in državami zahodnega Balkana; dobra usposobljenost policistov, ki izvajajo spremstvo tujcev.

Nosilec projekta: Generalna policijska uprava, Uprava uniformirane policije, Center za tujce
Trajanje projekta: 21. 6. 2023–31. 12. 2027
Skupna vrednost projekta: 500.000 evrov
Odobrena stopnja sofinanciranja: 75 odstotkov
EU-financiranje: 375.000 evrov


Prevajalske storitve v času nastanitve in priprav za vračanje (AM.SO3.1.6-02A)

Namen prevajalcev/tolmačev je prevajanje ustnih in pisnih sporočil v jezik, ki ga tujec razume. S prevodom sporočila v ustrezen jezik, ki ga sogovornik razume, se odpravijo vsi dvomi, ali nas oseba razume in ali se zaveda svojega dejanja, ravnanja, ki je posledica komunikacije med uradno osebo in stranko. Gre za postopke preverjanja identitete, pridobivanja dokumentov in vračanja v matično državo. Prevajalci so potrebni tudi pri zdravstveni, sanitarni, psihosocialni oskrbi tujcev med nastanitvijo v Centru za tujce in pri pripravi tujcev na vrnitev v državo izvora. V izrednih primerih (npr. čarterske odstranitve, ranljive kategorije) je potrebna zagotovitev prevajalca tudi v času operacije vračanja.

Predvideni rezultati projekta: prevajalci bodo uporabljeni v vseh postopkih, kadar predpisi to narekujejo, in v vseh ostalih primerih, kjer je uporaba prevajalca potrebna, da se zagotovijo pravice strank v postopku in da je zagotovljena strokovna izvedba nalog policije. Predvidevamo, da bomo na letni ravni prevajalce uporabili v 150–800 postopkih, kar je seveda odvisno od več dejavnikov, kot so število nastanjenih oseb v Centru za tujce, čas nastanitve, možnost komunikacije v drugih jezikih itd.

Nosilec projekta: Generalna policijska uprava, Uprava uniformirane policije, Center za tujce
Trajanje projekta: 15 .6. 2023–31. 12. 2027
Skupna vrednost projekta: 200.000 evrov
Odobrena stopnja sofinanciranja: 75 odstotkov
EU-financiranje: 150.000 evrov


Recamas, organizacijski sistem upravljanja primerov vračanja (AM.SO3.1.3-01A)

Namen projekta: posodobitev nacionalnega organizacijsko-informacijskega sistema vračanja tujcev glede na priporočila agencije Frontex ter ugotovitve in priporočila strokovnih nadzorov notranjih organizacijskih enot in usmeritev vodstva policije.

Predvideni rezultati projekta: posodobljen organizacijsko informacijski sistem, ki bo omogočal hitrejše, enostavnejše in ažurnejše delo policistov s tujci, ki so v postopkih vračanja, hkrati pa bo omogočil dostop do informacij, ki so potrebne za upravljanje migracij in za potrebe statističnega poročanja institucijam EU in javnosti.

Nosilec projekta: Generalna policijska uprava, Uprava uniformirane policije
Trajanje projekta: 14 .6. 2024–31. 12. 2027
Skupna vrednost projekta: 2.000.000 evrov
Odobrena stopnja sofinanciranja: 75 odstotkov
EU-financiranje: 1.500.000 evrov