Sklad za notranjo varnost (angl. Internal Security Fund – ISF) prispeva k zagotavljanju visoke ravni varnosti v EU zlasti s preprečevanjem terorizma, radikalizacije, hudih kaznivih dejanj, organiziranega kriminala in kibernetske kriminalitete ter z bojem proti njim, s pomočjo žrtvam kaznivih dejanj in njihovo zaščito ter s pripravami na z varnostjo povezane incidente, tveganja in krize, zaščito pred njimi in njihovim učinkovitim obvladovanjem v okviru področja delovanja. Podrobneje o skladu na portalu Evropska sredstva
Med projekti znotraj tega sklada, h katerim smo v slovenski policiji pristopili v programskem obdobju 2021–2027, so naslednji:
- Povečanje zmogljivosti in posodobitev podatkovnega in govornega omrežja Policije (I.SO1.1.30-01A)
- Vzdrževanje in nadaljnji razvoj SI sistema PNR (I.SO1.1.29-01A)
- Posodobitev informacijske strojne in programske opreme (I.SO1.1.30-02A)
- Povečanje nacionalnih zmogljivosti za zbiranje, analizo in izmenjavo podatkov DNK (I.SO1.1.31-01A)
- Krepitev zmogljivosti za identifikacijo tarčnih analitov (I.SO1.1.31-02A)
- Okrepitev mednarodnega sodelovanja proti spolnemu izkoriščanju mladoletnih oseb (NCSE DB) (I.SO1.3.26-01A)
- Posodobitev in širitev centrov za mednarodno sodelovanje (I.SO2.1.30-03A)
- Sodelovanje v različnih evropskih mrežah (I.SO2.1.31-01A)
- Okrepitev kapacitet in izboljšanje usposobljenosti specializiranih služb (I.SO2.1.5-01A)
- Izboljšanje kapacitet za preiskovanje gospodarske kriminalitete (I.SO3.1.10-01A)
- Razvoj in izboljšanje analitsko preiskovalnih sistemov (I.SO3.1.10-02A)
- Vzpostavitev nacionalnih kapacitet na področju okoljske kriminalitete (I.SO3.1.17-01A)
- Vzpostavitev sistema za preprečevanje in odkrivanje APT (advanced persistent threat) (I.SO3.1.19-03A)
- Obnova in nadgradnja učnih kapacitet Policijske akademije (I.SO3.1.29-01A)
- Obnova, nadgradnja in izboljšanje opremljenosti obstoječih vadbenih kapacitet (I.SO3.1.29-02A)
- Usposabljanja za krepitev boja proti hudim in organiziranim oblikam kriminala in terorizma (I.SO3.1.29-03A)
- Okrepitev ter nadgradnja sistemov za strateško odločanje (BI): HRM (I.SO3.1.30-01A)
- Kriminalistična tehnika v boju proti kriminalu (I.SO3.1.31-01A)
- GIS – nadgradnja geografskih sistemov (I.SO3.1.7-06A)
- Izboljšanje kapacitet na področju kibernetske kriminalitete in digitalne forenzike (I.SO3.3.22-01A)
Povečanje zmogljivosti in posodobitev podatkovnega in govornega omrežja Policije (I.SO1.1.30-01A)
Namen projekta: v izvajanju je prehod informacijskih sistemov EU na enotni uporabniški vmesnik. Slovenija kot država članica mora temu prilagoditi informacijske sisteme (komunikacijsko omrežje in sistemsko ter terminalno opremo govornega omrežja. Zamenjava in posodobitev opreme bosta omogočali zanesljivo, razpoložljivo in varno medsebojno povezljivost operativnih služb policije in povezljivost s sistemi EU.
Predvideni rezultati projekta: aktivnosti A-001 in A-002 zajemata menjavo dela zastarele in premalo zmogljive omrežne opreme (z ustreznimi najemi licenc, ki pripadajo posameznim kosom strojne opreme), kar bo omogočilo večjo prepustnost, razpoložljivost in varnost informacijsko-telekomunikacijskega sistema policije. Aktivnosti sta tudi infrastrukturna podlaga za A-003. Z aktivnostjo A-003 bo v celoti zamenjan sistemski del govornega omrežja, zagotovljena bo tudi ustrezna terminalna oprema za uporabnike. V okviru aktivnosti A-004 bodo zagotovljene potrebne sistemske in uporabniške funkcionalnosti ter ustrezen nivo vzdrževanja.
Nosilec projekta: Generalna policijska uprava, Urad za informatiko in telekomunikacije
Trajanje projekta: 1. 8. 2023–31. 12. 2027
Skupna vrednost projekta: 1.240.000 evrov
Odobrena stopnja sofinanciranja: 75 odstotkov
EU-financiranje: 930.000 evrov
Vzdrževanje in nadaljnji razvoj SI sistema PNR (I.SO1.1.29-01A)
Namen projekta: po pridobitvi ustreznih znanj in veščin, nabavi strojne opreme in zaposlitvi IT-strokovnjakov je bil za potrebe delovanja enote razvit lasten (in-house) Informacijski sistem za upravljanje z informacijami o potnikih (iSUIP). Slednjega je treba zaradi nemotenega delovanja stalno vzdrževati. Poleg tega bo v prihodnje treba opraviti številne prilagoditve nacionalnega informacijskega sistema zaradi uvajanja novih funkcionalnosti glede na to, da se predvideva razširitev področja Direktive (EU) 2016/681 tudi na ladijske, vlakovne in druge transporte. Določene prilagoditve bodo potrebne tudi zaradi predvidene spremembe Direktive Sveta 2004/82/ES z dne 29. aprila 2004 o dolžnosti prevoznikov, da posredujejo podatke o potnikih (API direktiva). Zaposleni v nacionalni enoti morajo biti ustrezno usposobljeni za zakonito in strokovno izvajanje zakonskih pooblastil in nalog. Ker gre za zahtevno področje obdelave osebnih podatkov posameznikov, izvajanje pooblastil in izmenjave podatkov na nacionalni in mednarodni ravni, je treba nujno nadaljevati z dosedanjo prakso usposabljanj in delavnic ter izmenjavo dobrih praks.
Predvideni rezultati projekta: v okviru aktivnosti A-001 bodo ustrezno nadgrajene programske funkcionalnosti informacijskega sistema za upravljanje z informacijami o potnikih (iSUIP). V okviru aktivnosti A-002 bo nabavljenih vsaj 40 kosov strojne opreme za potrebe delovanja nacionalnega sistema PNR. V okviru aktivnosti A-003 bo do leta 2029 vsaj 28 uslužbencev policije dodatno usposobljenih za delo na sistemu PNR in ustrezno obdelavo podatkov o letalskih potnikih za potrebe preiskav hudih in organiziranih oblik kriminalitete, vključno s terorizmom.
Nosilec projekta: Generalna policijska uprava, Uprava kriminalistične policije
Trajanje projekta: 3. 4. 2023–31. 12. 2027
Skupna vrednost projekta: 475.000 evrov
Odobrena stopnja sofinanciranja: 75 odstotkov
EU-financiranje: 356.250 evrov
Posodobitev informacijske strojne in programske opreme (I.SO1.1.30-02A)
Namen projekta: zagotoviti nemoteno delovanje informacijskega sistema policije (v nadaljevanju ITSP) in omogočiti hitrejše uvajanje dodatnih informacijskih storitev s pomočjo nove informacijske programske in strojne opreme z manjšimi finančnimi sredstvi.
Predvideni rezultati projekta: zagotavljanje skladnosti s strateškimi usmeritvami in cilji, ki vključuje srednjeročni načrt razvoja in dela policije. Večja razpoložljivost informacijskih in telekomunikacijskih sistemov in posodobitev informacijske in telekomunikacijske opreme ter opreme za zaščito podatkov. Vzpostavljeno vzdrževanje in podpora, skozi katero se zagotavlja nadgradnja programske opreme centralnega računalniškega sistema policije. Strategija razvoja ITSP s ciljem razvoja in upravljanja IKT storitev za delovanje policije ter optimizacijo in racionalizacijo delovanja in poslovanja policije z uporabo IKT storitev. Zagotovitev skladnosti z Resolucijo o dolgoročnem razvojnem programu policije do leta 2025 – "Kakovostna policija za varno Slovenijo" (ReDRPPol), Ur. l. RS, št. 75/2015), poglavje 4.26 – Optimizacija stroškov lastništva in upravljanja ITSP.
Nosilec projekta: Generalna policijska uprava, Urad za informatiko in telekomunikacije
Trajanje projekta: 26. 7. 2024–31. 12. 2027
Skupna vrednost projekta: 1.240.000 evrov
Odobrena stopnja sofinanciranja: 75 odstotkov
EU-financiranje: 930.000 evrov
Povečanje nacionalnih zmogljivosti za zbiranje, analizo in izmenjavo podatkov DNK (I.SO1.1.31-01A)
Namen projekta: posodobitev laboratorijske opreme in uvajanje novih metod na Oddelku za biološke preiskave, kar bo skupaj rezultati zaposlenih prispevalo k učinkovitejšemu usmerjanju dela v predkazenskem postopku in večji preiskanosti kaznivih dejanj.
Predvideni rezultati projekta: nabava naprave za avtomatsko izolacijo DNK bi pripomogla k posodobitvi trenutne opreme, k hitrejši in učinkovitejši izolaciji DNK ter procesiranju več vzorcev hkrati. Naprava za kvantifikacijo DNK ter oprema za pripravo vzorcev za preiskavo DNK bi posodobila trenutno zastarelo opremo in z novo programsko opremo olajšala delo. Nov genetski analizator bi nadomestil trenutnega, ki je že zastarel, in bi tako pripomogel k zmanjšanju preverjanja delovanja stare aparature in porabe potrošnih reagentov. Trenutno je z obstoječo aparaturo precej težav, zaradi katerih morajo zaposleni menjavo pufrov, gela in kapilar ter čiščenje izvajati pogosteje. Nabava aparature za hitrejše analize DNK bi pripomogla h kakovostni in hitrejši pridobitvi rezultatov analize DNK. Nabava sistema Next Generation Sequencing bi pripomogla k večji informativnosti degradirane DNK, potrjevanju sorodstvenih povezav (primeri ugotavljanja identitete trupel), mešanic DNK, kjer so osumljene osebe iz subpopulacij, določevanju mitohondrijske DNK itd.
Nosilec projekta: Generalna policijska uprava, Nacionalni forenzični laboratorij
Trajanje projekta: 30. 6. 2023–31. 12. 2027
Skupna vrednost projekta: 845.666,67 evra
Odobrena stopnja sofinanciranja: 75 odstotkov
EU-financiranje: 634.250 evrov
Krepitev zmogljivosti za identifikacijo tarčnih analitov (I.SO1.1.31-02A)
Namen projekta: izboljšanje kemijskih karakterizacij in baz podatkov s poudarkom na novih psihotropnih snoveh (NPS) z že obstoječimi in novimi referenčnimi materiali ter učinkovita izmenjava informacij in znanja. V okviru projekta bo posodobljena instrumentalna oprema (nakup instrumenta HPLC Q TOF); usposobljenih bo najmanj desetih vrhunskih forenzičnih strokovnjakov; posodobljene bodo analitične metode za identifikacijo tarčnih analitov (na različnih forenzičnih področjih); vzpostavljena bo podatkovna baza za tarčno in netarčno iskanje substanc, ob sodelovanju z nacionalnimi in mednarodnimi deležniki z izmenjavo forenzično kredibilnih informacij.
Predvideni rezultati projekta: posodobljena instrumentalna oprema (nabavljen instrument HPLC Q TOF); usposobljenost najmanj desetih vrhunskih forenzičnih strokovnjakov; uvajanje novih metod in postopkov na področju novih psihotropnih snovi (NPS) in drugih nevarnih snovi; vzpostavitev podatkovnih baz za tarčno in netarčno iskanje substanc s spremljajočimi metapodatki, baz podatkov za ciljno in neciljno iskanje snovi s pripadajočimi metapodatki; uvedba analitičnih metod za identifikacijo tarčnih analitov (različna forenzična področja); sodelovanje z nacionalnimi in mednarodnimi deležniki z izmenjavo forenzično kredibilnih informacij
Nosilec projekta: Generalna policijska uprava, Nacionalni forenzični laboratorij
Trajanje projekta: 29. 6. 2023–31. 12. 2027
Skupna vrednost projekta: 921.333,34 evra
Odobrena stopnja sofinanciranja: 75 odstotkov
EU-financiranje: 691.000 evrov
Okrepitev mednarodnega sodelovanja proti spolnemu izkoriščanju mladoletnih oseb (NCSE DB) (I.SO1.3.26-01A)
Namen projekta: vzpostaviti delovanje nacionalne baze (evidenco) gradiv spolnega izkoriščanja mladoletnih oseb (angl. National Child Sexual Exploitation Images Database – NCSE DB) in dodatno usposobiti preiskovalce s tega področja
Predvideni rezultati projekta: v okviru aktivnosti A-001 bo nabavljena ustrezna programska oprema, ki bo omogočala delovanje centralne podatkovne baze gradiv spolnega izkoriščanja otrok (NCSE DB). V okviru aktivnosti A-002 bo do do leta 2029 nabavljenih vsaj 60 kosov strojne opreme za potrebe preprečevanja in preiskovanja spolnih zlorab otrok preko spleta in delovanje nacionalne baze. V okviru aktivnosti A-003 bo do leta 2029 vsaj 30 preiskovalcev dodatno usposobljenih s področja odkrivanja in preiskovanja spolnega izkoriščanja otrok preko spleta.
Nosilec projekta: Generalna policijska uprava, Uprava kriminalistične policije
Trajanje projekta: 24. 4. 2023–31. 12. 2027
Skupna vrednost projekta: 633.333,34 evra
Odobrena stopnja sofinanciranja: 90 odstotkov
EU-financiranje: 570.000 evrov
Posodobitev in širitev centrov za mednarodno sodelovanje (I.SO2.1.30-03A)
Namen projekta: ohranitev centrov na najvišji operativni ravni, zaradi česar je treba izboljšati tehnično opremljenost in opremljenost prostorov.
Predvideni rezultati projekta: opremiti dva centra s sodobno opremo in dobrimi delovnimi pogoji
Nosilec projekta: Generalna policijska uprava, Uprava uniformirane policije
Trajanje projekta: 4. 7. 2023–31. 12. 2027
Skupna vrednost projekta: 133.333,34 evra
Odobrena stopnja sofinanciranja: 75 odstotkov
EU-financiranje: 100.000 evrov
Sodelovanje v različnih evropskih mrežah (I.SO2.1.31-01A)
Namen projekta: zagotavljanje strokovnosti in znanstvene odličnosti forenzične znanosti v Nacionalnem forenzičnem laboratoriju slovenske policije. V okviru sodelovanja z Evropsko mrežo inštitutov za forenzične znanosti (ENFSI) na vseh ravneh (upravni odbor, delovne skupine in stalni komiteji, evropska akademija) bodo slovenska policija in organi pravosodja z izmenjavo znanja, dobrih praks in sodelovanjem pri usposabljanjih in raziskovalnih projektih pridobili vrhunsko usposobljene strokovnjake, ki bodo svojo usposobljenost tudi ohranjali, s čimer bo zagotovljena ustrezna kakovost forenzičnih storitev v Sloveniji.
Predvideni rezultati projekta: usposobljenost najmanj 50 vrhunskih forenzičnih strokovnjakov, uvajanje novih metod in postopkov v delo Nacionalnega forenzičnega laboratorija in sodelovanje v raziskovalnih projektih v okviru združenja ENFSI (ki združuje 71 laboratorijev iz 38 držav). Predvideno je usposabljanje vsaj 20 strokovnjakov letno, pri čemer bodo ti nova znanja prenašali na kolege, hkrati pa se bodo strokovnjaki, ki se bodo udeleževali usposabljanj, delavnic in raziskav, menjavali, zaradi zagotavljanja čim večjega učinka te dejavnosti. Na podlagi usposabljanja in usposobljenosti bo načrtovan nadaljnji razvoj NFL z nabavo nove in bolj dovršene opreme, pripravljena bodo ustrezna navodila in dokumenti v aplikaciji ISO oz. bodo obstoječi dokumenti posodobljeni. V času projekta je načrtovana udeležba na petih letnih skupščinah in na 14 sestankih upravnega odbora ENFSI, na 70 sestankih delovnih skupin in komitejev ter na eni akademiji forenzičnih znanosti EAFS.
Nosilec projekta: Generalna policijska uprava, Nacionalni forenzični laboratorij
Trajanje projekta: 22. 5. 2023–31. 12. 2027
Skupna vrednost projekta: 233.333,34 evra
Odobrena stopnja sofinanciranja: 75 odstotkov
EU-financiranje: 175.000 evrov
Okrepitev kapacitet in izboljšanje usposobljenosti specializiranih služb (I.SO2.1.5-01A)
Namen projekta: izboljšati opremljenost in znanje pripadnikov Oddelka za protibombno zaščito in pripadnikov Specialne enote
Predvideni rezultati projekta: detekcija in identifikacija kemičnih, bioloških ali radiokativnih snovi (angl. Chemical, Biological, Radiological, Nuclear – CBRN); ustrezna zaščita prvih posredovalcev pred agensi CBRN in pravilna uporaba zaščitne opreme; možnost hitre osebne dekontaminacije prvih posredovalcev na kraju posredovanja na območju celotne Slovenije
Nosilec projekta: Generalna policijska uprava, Specialna enota
Trajanje projekta: 5. 6. 2023–31. 12. 2027
Skupna vrednost projekta: 1.156.666,67 evra
Odobrena stopnja sofinanciranja: 75 odstotkov
EU-financiranje: 867.500 evrov
Izboljšanje kapacitet za preiskovanje gospodarske kriminalitete (I.SO3.1.10-01A)
Namen projekta: zagotoviti preiskovalcem dostop do spletnih portalov, ki vsebujejo elektronske baze podatkov o gospodarskih subjektih v Sloveniji, EU in svetu. Dostopi do tovrstnih informacij so plačljivi, brez njih pa ni mogoče uspešno preiskovati in odkrivati storilcev gospodarskih kaznivih dejanj in s tem nuditi ustreznega odziva pri obravnavi kaznivih dejanj s področja varovanja finančnih interesov ter zaščite proračunskih sredstev tako Slovenije kot tudi EU. Poleg tega je namen projekta tudi izboljšati usposobljenost preiskovalcev za področje gospodarske kriminalitete in korupcije.
Predvideni rezultati projekta: učinkovitejše zbiranje, analiziranje in vrednotenje podatkov (dokazov) v predkazenskem postopku. Do leta 2029 bo vsaj 300 preiskovalcev dodatno usposobljenih za odkrivanje in preiskovanje gospodarske kriminalitete. V tem obdobju bo preiskovalcem zagotovljen dostop do najmanj osmih spletnih podatkovnih registrov, ki vsebujejo podatke o gospodarskih subjektih v Sloveniji, EU in svetu.
Nosilec projekta: Generalna policijska uprava, Uprava kriminalistične policije
Trajanje projekta: 14. 4. 2023–31. 12. 2027
Skupna vrednost projekta: 1.038.500 evrov
Odobrena stopnja sofinanciranja: 75 odstotkov
EU-financiranje: 778.875 evrov
Razvoj in izboljšanje analitsko-preiskovalnih sistemov (I.SO3.1.10-02A)
Namen projekta: še pred nekaj leti so za pregledovanje pridobljenih podatkov v policiji zadostovala preprosta orodja, kot je MS Excel. Vendar pa se je s pojavljanjem vedno večjih količin nestrukturiranih podatkov v raznovrstnih oblikah (heterogeni podatki) pojavila tudi potreba po novih analitskih pristopih in orodjih. Danes je večji del kaznivih ravnanj povezan z elektronskimi podatki, kot so izpisi bančnih transakcij, objave na družbenih omrežjih, objave na spletu, interni dokumenti in žurnali. Zato je njihovo obvladovanje ključnega pomena za opravljanje nalog policije na področju preprečevanja, odkrivanja in preiskovanja kaznivih dejanj. Kljub vsemu lahko s tehničnega vidika ocenimo, da glede na trenutno stanje razvoja in uporabe analitsko preiskovalnih sistemov za potrebe kazenskega pregona v policiji zaostajamo za dejanskimi potrebami in da se ta zaostanek še povečuje. Zato se bo policija v prihodnosti vedo težje soočala z izzivi na področju varnosti, ki jih prinaša družba 5.0. Glavni namen projekta je izboljšanje analitsko-preiskovalnih sistemov v policiji. Vendar samo izboljšanje teh sistemov s tehničnega vidika ne bo dovolj. Zato se bomo osredotočili tudi na dvig nivoja znanja uporabnikov na tem področju s poudarkom tako na učinkovitosti kot etičnem in pravnem pristopu. Dvig tehničnih sistemov in znanja uporabnikov na tem področju je dolgotrajen in stalen proces, zaradi novih tehnologij v prihodnosti, novih načinov njihove uporabe za izvajanje kaznivih ravnanj in pravnih omejitev njihove uporabe za policijo, vključno z novo uredbo o umetni inteligenci. Zato bodo sredstva ISF ključna za financiranje tega projekta. Poseben poudarek bo namenjen zagotavljanju informacijsko kibernetske varnosti za varno pregledovanje in analiziranje operativnih vsebin.
Predvideni rezultati projekta: (A005) Dvig nivoja znanja preiskovalcev, analitikov in razvijalcev sistemov za podporo preiskovanju velikih količin heterogenih podatkov, deljenje rezultatov aktivnosti na nacionalnem in mednarodnem nivoju. Trenutno je v policiji zaposlen en razvijalec tovrstnih sistemov, po končanem projektu jih bo več kot pet. (A004) Nova strojna oprema za podporo preiskovanju velikih količin heterogenih podatkov, ki vključuje tudi funkcionalnosti "case management" in baz znanja. Po končanem projektu bo zmogljivost tovrstne opreme vsaj 10-krat večja od sedanje. (A001) Nove funkcionalnosti za učinkovitejšo in lažjo uporabo analitsko preiskovalne platforme STALITA. Lažjo uporabo bodo prinesli bolj intuitivni in pregledni uporabniški vmesniki ter boljša prilagojenost poslovnim procesom. Učinkovitejšo porabo bo prinesla višja stopnja avtomatizacije zaradi dodanih metod umetne inteligence. Funkcionalnosti platforme STALITA bodo po končanem projektu za 70 odstotkov večje. (A006, A001) Zagotovljena programska oprema do leta 2027 za podporo preiskovanju velikih količin heterogenih podatkov. Po končanem projektu bo vsaj 100 odstotkov več nove programske opreme. (A003) Prostor s Faradayevo kletko za varnejše pregledovanje zaseženih mobilnih naprav. Trenutno v Policiji ni takšnega prostora, po končanem projektu bo vsaj eden. (A003) Sistem za spletne konference. V okviru projekta bo nabavljen vsaj en konferenčni sistem. (A022) Zapolnitev vrzeli zaradi pomanjkanja lastnih kadrov pri vzdrževanju in razvoju tovrstnih sistemov. V okviru projekta bo vsaj za 50 odstotkov povečano sodelovanje z zunanjimi strokovnjaki. (A022) 24/7 tehnična pomoč posebej za preiskovalce in analitike, ki sedaj ni zagotovljena. Zaradi aktualne problematike iskanja koristnih informacij v velikih količinah heterogenih podatkov bo sistem deloval tudi po koncu projekta. (A004) - (A022) dvig nivoja informacijske kibernetske varnosti policijskega sistema za operativno analitiko.
Nosilec projekta: Generalna policijska uprava, Urad za informatiko in telekomunikacije
Trajanje projekta: 22. 9. 2023–31. 12. 2027
Skupna vrednost projekta: 3.293.333,34 evra
Odobrena stopnja sofinanciranja: 75 odstotkov
EU-financiranje: 2.740.000 evrov
Vzpostavitev nacionalnih kapacitet na področju okoljske kriminalitete (I.SO3.1.17-01A)
Namen projekta: je okrepiti delovanje policije za učinkovito odkrivanje in preiskovanje nezakonite čezmejne trgovine z odpadki in organizirane ekološke kriminalitete.
Predvideni rezultati projekta: V okviru aktivnosti A-001 bo izveden nakup treh kombiniranih vozil. V okviru aktivnosti A-002 bo do do leta 2029 nabavljeno vsaj 200 kosov različne opreme za potrebe odkrivanja in preiskovanja ekološke kriminalitete. V okviru aktivnosti A-003 bo do leta 2029 vsaj 300 policistov dodatno usposobljenih na področju odkrivanja in preiskovanja ekološke kriminalitete.
Nosilec projekta: Generalna policijska uprava, Uprava kriminalistične policije
Trajanje projekta: 12. 5. 2023–31. 12. 2027
Skupna vrednost projekta: 651.000 evrov
Odobrena stopnja sofinanciranja: 75 odstotkov
EU-financiranje: 488.250 evrov
Vzpostavitev sistema za preprečevanje in odkrivanje APT (advanced persistent threat) (I.SO3.1.19-03A)
Namen projekta: Policijski IT sistem nima zaščite pred vdori. Z vzpostavitvijo sistema za zaznavanje anomalij bo zmanjšana možnost zlorabe zaradi ranljivosti sistema in zlorabe z neznanimi orodji. Z detekcijo novih značilnosti orodij (boljši varnostni mehanizmi) in nepričakovanih sprememb v sistemu bo mogoče odkriti zlorabe ali jih preprečiti. Sistem APT (Advanced Persistent Threat) bo namenjen zaznavanju in preprečevanju usmerjenih napadov na ITSP.
Predvideni rezultati projekta: Vzpostavitev sistema za zagotavljanje varnosti pred naprednimi trajnimi grožnjami - APT (Advanced Persistent Threat), ki bo sestavljen iz 4 kosov varnostnih pregradd in licenc, ki bodo izvjalale zaščito 6000 končnih točk v omrežju Policije.
Nosilec projekta: Generalna policijska uprava, Urad za informatiko in telekomunikacije
Trajanje projekta: 12. 5. 2023–31. 12. 2027
Skupna vrednost projekta: 1.256.666,67 evra
Odobrena stopnja sofinanciranja: 75 odstotkov
EU-financiranje: 942.500 evrov
Obnova in nadgradnja učnih kapacitet Policijske akademije (I.SO3.1.29-01A)
Namen projekta: Policijska akademija je edina ustanova, ki izvaja programe za dobro usposobljenost, strokovnost in učinkovitost policistov. Tehnične kapacitete že nekaj časa ne podpirajo učnih procesov, da bi dosegali normative postavljene za sodobne učne procese izven sistema policije. Potrebna je obnova učnih prostorov, tehnična opremljenost, strežniški sitem, videokonferenčne kapacitete za specialistična usposabljanja na daljavo, repozitorij gradiv in dostop do učnih gradiv na daljavo itd. Slednje bo izboljšalo kapacitete Policijske akademije in njeno povezljivost v strokovno mednarodno okolje (kot so Cepol, Frontex, Mepa, Europol, Interpol, itd.) in z drugimi deležniki, ki na daljavo izvajajo usposabljanja s področja policijskega dela.
Predvideni rezultati projekta: Uporabniki programa so udeleženci izobraževalnih programov Višje policijske šole, programov usposabljanja policije in zunanjih uporabnikov, udeleženci sestankov, okroglih miz, kolegije, protokolarnih dogodkov tudi na najvišji državni ravni, mednarodnih dogodkov, tudi udeleženci mednarodnih dogodkov, ter drugih državnih organov in partnerskih organizacij. Koristi za obnovo in nadgradnjo učnih kapacitet Policijske akademije so, da bomo zamenjali in dopolnili opremo, ki je bila kupljena iz sredstev EU skladov, schengenskih sredstev, ter dopolnili opremo, ki je nujno potrebna za prehod na sodobnejše standarde. Zagotovili bomo ustrezno multimedijsko predstavitev, glede na zadnje standarde in prešli iz analognega na digitalni način podajanja snovi. Zagotovili bomo vzpostavitev videokonferenčnih povezav ter omogočili snemanje videovsebin za pripravo učnih vsebin, promocije itd. Omogočili bomo pogoje za izvajanje izobraževanja, izpopolnjevanja in usposabljanja ter raziskovanja. Z zamenjavo in dopolnitvijo opreme bomo omogočili normalno izvedbo po vseh programih policije in partnerskih organizacij, itd. - zamenjava obstoječe avdio-video opreme - 1 komplet (avdio video oprema z avtomatiziranim vklopom sistema projektorja, platna, preklopa signalov z le enim gumbom, avdio mikser, mikrofonski komplet, zvočniki, rack omarica, konferenčni mikrofoni, projektor zmogljiv, projekcijsko platno dvižno, distribucija za novinarje) - zagotovitev opreme za velike predavalnice, prenosna izvedba, z nakupom prenosnega samostoječega platna večjih dimenzij, projektorji na stojalu - zagotovitev opreme za predavalnice s stensko montažo, interaktivni laserski projektorji, zagotovitev projekcijskih tabel V okviru materialnih stroškov, je predvidena: - potrošnim materialom, stenske ure, stojalo za vstavljanje napisov z informacijami, zunanji USB diski, mikrofoni, ipd.
Nosilec projekta: Generalna policijska uprava, Policijska akademija
Trajanje projekta: 29. 8. 2023–31. 12. 2027
Skupna vrednost projekta: 80.000 evrov
Odobrena stopnja sofinanciranja: 75 odstotkov
EU-financiranje: 60.000 evrov
Obnova, nadgradnja in izboljšanje opremljenosti obstoječih vadbenih kapacitet (I.SO3.1.29-02A)
Namen projekta: Razlogi za izvedbo investicije je slabo stanje objekta, zastarela oprema in neustrezna instalacijska opremljenost objekta, kar vse narekuje potrebe po sanaciji in prenovi objekta in opreme. SE s svojim področjem dela trenutno ne razpolaga z ustrezno opremo, ki bi omogočala vadbo ustreznih situacij v boju proti terorizmu in treninga vrvnih tehnik z bojno opremo. S prenovo in dokupom opreme bo omogočena vadba in trening posebnih policijskih veščin, ki so potrebna v boju proti terorizmu.
Predvideni rezultati projekta: Obnova objekta priprava investicijske in projektne dokumentacije, izvedba gradbenih del, obnova strehe in napeljav, zamenjava oken in vrat, ter izvedba toplotne izolacije. Nabava opreme (nabava vadbenega kontejnerja, kulis in plezalne stene). Rezultat je obnovljen in ustrezno opremljen objekt za izvedbo usposabljanj in vadb s področja boja proti terorizmu ...
Nosilec projekta: Generalna policijska uprava, Specialna enota
Trajanje projekta: 6. 10. 2023–31. 12. 2027
Skupna vrednost projekta: 669.600 evrov
Odobrena stopnja sofinanciranja: 75 odstotkov
EU-financiranje: 502.200 evrov
Usposabljanja za krepitev boja proti hudim in organiziranim oblikam kriminala in terorizma (I.SO3.1.29-03A)
Namen projekta: usposobiti preiskovalce kriminalistične policije za samostojno, kakovostno, strokovno in zakonito opravljanje policijskih nalog pri odkrivanju in preiskovanju hudih in organiziranih oblik kriminalitete in terorizma. Projekt bo finančno podprl organizacijo in izvedbo usposabljanj v Sloveniji kakor tudi udeležbo na usposabljanjih doma in v tujini. Posebna pozornost bo namenjena usposabljanju na področju mednarodnega policijskega sodelovanja, zlasti z EUROPOL-om.
Predvideni rezultati projekta: Do leta 2029 bo 700 preiskovalcev dodatno usposobljenih za učinkovito odkrivanje in preiskovanje hudih in organiziranih oblik kriminalitete. Od tega 150 v okviru aktivnosti A-001, 380 v okviru aktivnosti A-002, 50 v okviru aktivnosti A-003, in 120 v okviru aktivnosti A-004.
Nosilec projekta: Generalna policijska uprava, Uprava kriminalistične policije
Trajanje projekta: 3. 4. 2023–31. 12. 2027
Skupna vrednost projekta: 332.500 evrov
Odobrena stopnja sofinanciranja: 75 odstotkov
EU-financiranje: 249.375 evrov
Okrepitev ter nadgradnja sistemov za strateško odločanje (BI): HRM (I.SO3.1.30-01A)
Namen projekta: prenova statističnega poročanja v povezavi s ciljem strateškega odločanja je vzpostaviti učinkovit sistem, ki bo organizaciji omogočil pridobivanje natančnih, relevantnih in pravočasnih statističnih podatkov za podporo ključnim strateškim odločitvam. Namen projekta je tudi večja avtomatizacija in standardizacija procesov obdelave in prikaza podatkov.
Predvideni rezultati projekta: nadgrajena bo strojna zmogljivost opreme, ki bo omogočala hitrejšo obdelavo in prikaz statističnih podatkov; izboljšan bo proces zbiranja in obdelave podatkov; izvedena bodo usposabljanja uporabnikov za spoznavanje s podatki in za delo z novimi orodji, ki omogočajo boljšo vizualizacijo podatkov; nadgrajen bo en strežnik in kupljeno eno diskovne polje; izvedena bodo usposabljanja za 150 delavcev (analitiki in vodstveni delavci) za delo s podatki in izobraževanja za dva administratorja za upravljanje s podatki.
Nosilec projekta: Generalna policijska uprava, Urad za informatiko in telekomunikacije
Trajanje projekta: 30. 6. 2023–31. 12. 2027
Skupna vrednost projekta: 570.000 evrov
Odobrena stopnja sofinanciranja: 75 odstotkov
EU-financiranje: 427.500 evrov
Kriminalistična tehnika v boju proti kriminalu (I.SO3.1.31-01A)
Namen projekta: zagotavljanje strokovnosti pri opravljanju kriminalističnotehničnega pregleda kraja dejanja. Materialna sredstva bodo omogočila strokovno delo z zavarovanimi sledmi, s čimer se bo njihova dokazna vrednost povišala. Da bi lahko sledili modernejšemu načinu izvajanja krimnalističnotehničnih opravil pri ogledu in v zvezi z ogledom, je predvidno tudi usposabljanje na tistih področjih, ki so do sedaj pomanjkljivo obdelani in kjer se na terenu izkazuje potreba po teh znanjih.
Predvideni rezultati projekta: v zvezi z nabavo opreme bo predvidoma vsak oddelek za kriminalistično tehniko imel opremljen kriminalističnotehnični laboratorij z opremo, ki predstavlja minimalni standard za delo s sledmi. Predvidoma bo nabavljenih vsaj deset sušilnih omar, osem delovnih pultov za kriminalističnotehnični pregled sledi, devet mikroskopov z namenskimi delovnimi postajami za prenos slike z mikroskopa na računalnik ter ustrezno programsko opremo za obdelavo teh slik, minimalno 15 zmogljivih računalniških delovnih postaj s programsko opremo za urejanje slik, videoposnetkov in izdelavo skic. Izvedeni bosta dve usposabljanji za preiskavo sledov krvi (prvi in drugi del). Za delo s krvnimi madeži se bo usposobilo dvanajst kriminalističnih tehnikov in forenzičnih strokovnjakov.
Nosilec projekta: Generalna policijska uprava, Nacionalni forenzični laboratorij
Trajanje projekta: 5. 4. 2023–31. 12. 2027
Skupna vrednost projekta: 620.000 evrov
Odobrena stopnja sofinanciranja: 75 odstotkov
EU-financiranje: 465.000 evrov
GIS – nadgradnja geografskih sistemov (I.SO3.1.7-06A)
Namen projekta: Projekt se osredotoča na vzdrževanje in izboljšanje geografsko informacijskega sistema policije za pregledovanje in analiziranje geo-lociranih podatkov. Njihovo obvladovaje je ključno tako za načrtovanje in spremljanje aktivnosti policistov kot tudi operativno preiskovanje kaznivih ravnanj. Brez projekta bi bila resno ogrožena tovrstna podpora policijskega dela. Projekt bo omogočil vzdrževanje GIS policije, ki vključuje najem licenc za programsko opremo in v manjši meri nabavo strojne opreme. Vzdrževanje je nujno za redno delovanje tega sistema. Projekt bo omogočal tudi posodobitve obstoječega GIS policije, ki vključuje uvajanje novih funkcionalnosti in izobraževanje. Zaradi vedno večjih količin heterogenih podatkov s katerimi se dnevno srečujejo policisti so te posodobitve nujne in bi jih bilo brez projekta skoraj nemogoče izvesti. V okviru projekta bomo posodobili tudi mobilno rešitev za prikazovanje lokacij policistov, vnos geo-podatkov in prikazovanje lokacij kaznivih ravnanj. Ta rešitev bo pomagala policistom na terenu. Uporaba GIS rešitev na lastni infrastrukturi izboljša varovanje osebnih podatkov in podatkov policije.
Predvideni rezultati projekta: V sklopu aktivnosti 001 so predvideni rezultati: • Prostorski prikaz lokacij kaznivih ravnanj in ostalih varnostnih dogodkov • Izdelani interaktivnih prikazov geo-podatkov • Prikazani podatki v grafikonih npr. za varnostno obremenjena območja V sklopu aktivnosti 002 je predvideni rezultat: • Delujoča programska oprema ESRI V sklopu aktivnosti 003 je predvideni rezultat: • Mobilna rešitev za policiste za policiste na terenu, ki omogoča njihovo lociranje, orientacijo in dodajanje geo-podatkov V sklopu aktivnosti 004 je predvideni rezultat: • Izobraženi uporabniki za delo z aplikacijami
Nosilec projekta: Generalna policijska uprava, Urad za informatiko in telekomunikacije
Trajanje projekta: 17. 5. 2023–31. 12. 2027
Skupna vrednost projekta: 570.000 evrov
Odobrena stopnja sofinanciranja: 75 odstotkov
EU-financiranje: 427.500 evrov
Izboljšanje kapacitet na področju kibernetske kriminalitete in digitalne forenzike (I.SO3.3.22-01A)
Namen projekta: zagotoviti strojno in programsko opremo za zavarovanje in preiskavo e-naprav (digitalna forenzika), odkrivanje in preiskovanje kibernetske kriminalitete in ustrezno strokovno usposabljanje in izpopolnjevanje s tega področja.
Predvideni rezultati projekta: V okviru aktivnosti A-001 bo do do leta 2029 nabavljeno vsaj 500 kosov strojne opreme za potrebe digitalne forenzike in preiskovanja kibernetske kriminalitete. V okviru aktivnosti A-002 bodo podaljšane že obstoječe programske licence kakor tudi nabavljene nove ustrezne programske licence za digitalno forenziko. V okviru aktivnosti A-003 bo do leta 2029 vsaj 124 preiskovalcev dodatno usposobljenih na področju digitalne forenzike in preiskovanja kibernetske kriminalitete.
Nosilec projekta: Generalna policijska uprava, Uprava kriminalistične policije
Trajanje projekta: 3. 5. 2023–31. 12. 2027
Skupna vrednost projekta: 2.050.175,57 evra
Odobrena stopnja sofinanciranja: 90 odstotkov
EU-financiranje: 1.845.158,01 evra