Sorodne objave

Projekt ARIEN 24. april 2025
Projekt SAFE-CITIES 18. april 2025
 

BroadEUnet logoV ospredju projekta BroadEU.Net je interoperabilnost med državami na področju mobilnih komunikacij uporabnikov javne varnosti, zaščite in nujnega ukrepanja ob nesrečah (v angl. Public Protection and Disaster Relief – PPDR). Predvideva uporabo najnovejših tehnoloških rešitev in širokopasovnih storitev (prenos videa, slik z visoko ločljivostjo, velikih datotek itd.). Spletna stran projekta: https://broadeu.net/

Začetna faza projekta BroadEU.Net že poteka. Že v prejšnjih letih sta se izvedla projekta BroadMap in BroadWay. Pri obeh projektih smo sodelovali tudi predstavniki slovenske policije, vendar ne kot pogodbeni partnerji. Pri projektu BroadMap smo bili vključeni v pripravo odgovorov o potrebah služb javne varnosti, pri BroadWay pa kot ocenjevalci. V Evropski uniji so se na primer v okviru projekta BroadWay izvedle tri praktične vaje, ena od prizorišč je bila leta 2022 tudi Ljubljana (vaja Gozdni požar).

Glavni nosilec oz. koordinator vseh projektov je evropski forum PSCE (v angl. Public Safety Communication Europe Forum). Vse tri omenjene projekte financira EU, v začetku je bil to sklad Horizon 2020, sedaj pa je sklad za notranjo varnost (v angl. Internal Security Fund – ISF). Za projekt BroadEU.Net je skupaj predvidenih 6 milijonov evrov. Projekt bo trajal tri leta, in sicer v dveh 18-mesečnih fazah. Za prvo fazo je bilo predvidenih 3,5 milijona evrov, za drugo pa 2,5 milijona evrov. Aktivnosti se povezujejo tudi z evropsko mrežo tehnoloških storitev kazenskega pregona ENLETS (v angl. European Network of Law Enforcement Technology Services).

Druga faza projekta BroadEU.Net se je začela izvajati septembra 2023, aktivnosti pa naj bi se zaključile v letu 2025. Vodilni partner projekta je PSCE. V projektu trenutno sodeluje 17 držav članic EU in schengenskega območja. Glavna naloga projekta je vzpostavitev pilotskih radijskih sistemov s katerimi se bodo testirale panevropske komunikacije, ki so potrebne za nemoteno delovanje uporabnikov javne varnosti in nujnega ukrepanja, ne glede na njihovo lokacijo ali državo izvora. Veliko pozornosti je bilo doslej namenjene pripravi razpisnih tehničnih specifikacij in lastnosti pilotskih sistemov radijskih komunikacij ter razpravi o možnostih prijav in izbiranja ponudnikov na razpisu ter o pravilih glede števila držav, kjer lahko potencialni ponudniki postavijo pilotski sistem. Obravnavala so se tudi vprašanja o vračanju terminalov in določanju pravnih ter finančnih vidikov projekta. Poleg tega so se preučile različne možnosti, ki bodo prisotne v tretji fazi projekta, kot so nove funkcionalnosti, nadgradnje, podaljšanja licenc in integracija z nacionalnimi sistemi radijskih komunikacij.

Projektni partnerji so Bird@Bird (Francija), Bayerische Rotes Kreuz (Nemčija), A.S.T.R.I.D. (Belgija), Narodni agentura pro komunikacni ainformacni technlogie SP (Češka), State infocommunication Fundation (Estonija), Ministerio del Interior (Španija), Suomen Erillisverkot OY (Finska), Agence des communication mobiles operationnelles de securite et de secour (Francija), Kentro meleton asfaleias (Grčija), An Garda Siochana (Irska), Departmen of Public Expenditure and Reform (Irska), Ministero dell`Interno (Italija), Netherlands Police (Nizozemska), Panstwowa Straz Pozarna (Poljska), Serviciul de Telecomunicatii Speciale (Romunija), Myndigheten for Samhallsskydd Och Beredskap (Švedska), Polismyndigheten Swedish Police Authority (Švedska), Ministrstvo za notranje zadeve (Slovenija), Danish National Police – Centre of Emergency Communication (Danska), Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (Norveška), Politidirektoratet (Norveška). 

Logo z rumenimi evropskimi zvezdicami na modri podlagi in napisom "Sofinancira Evropska unija"