Vlada Republike Slovenije je izdala Odlok o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo zaradi zajezitve in obvladovanja nalezljive bolezni covid-19 in ga objavi v Uradnem listu Republike Slovenije. Odlok začne veljati 16. januarja 2021 in velja do 22. januarja 2021.
Dodana izjema za dvolastnike zemljišč
Vstop v Republiko Slovenijo iz države na rdečem seznamu brez napotitve v karanteno na domu ali brez predložitve negativnega izvida testa na prisotnost virusa SARS-CoV-2 se dovoli za novo izjemo, in sicer:
- dvolastniku ali najemniku zemljišča v obmejnem območju ali na obeh straneh državne meje, ki prehaja državno mejo s sosednjo državo zaradi opravljanja kmetijsko-poljedelsko-gozdarskih del in se čez mejo vrne takoj po opravljenem delu.
Vstop brez karantene z negativnim testom
Po novem je skrajšana veljavnost hitrega antigenskega testa, ki ga oseba predloži ob vstopu. Ta ne sme biti starejši od 24 ur od odvzema brisa, še vedno pa velja, da mora biti opravljen v državi članici Evropske unije ali schengenskega območja.
Pri testih PCR ni sprememb. Še vedno velja, da niso starejši od 48 ur od odvzema brisa in so opravljeni v državi članici EU ali schengenskega območja ali pri organizaciji oziroma pri posamezniku, ki sta ju Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo in Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano prepoznala kot ustrezne in verodostojne ter so navedeni v seznamu na spletni strani Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano.
Prekinitev karantene na domu tudi s hitrim antigenskim testom
Če oseba, ki jo policija ob vstopu v Republiko Slovenijo napoti v karanteno na domu, v času trajanja karantene opravi testiranje na prisotnost SARS-CoV-2 po metodi PCR ali HAG in je izvid testa negativen, se šteje, da je karantena prekinjena. Ni pa več časovno omejeno, kdaj se lahko test opravi (prej je veljalo, da peti dan po napotitvi v karanteno).
Rdeči seznam držav (karantena ob vstopu, razen za izjeme ali z negativnim testom PCR ali HAG)
Na seznam držav člani EU oziroma schengenskega območja je dodana Irska. Na seznamu tretjih držav ni sprememb.
Države članice EU oziroma schengenskega območja (velja od 16. januarja 2021):
- Andora
- Avstrija
- Belgija
- Bolgarija
- Ciper
- Češka
- Danska (samo posamezne administrativne enote): vse administrativne enote, razen pokrajine Grenlandija
- Estonija
- Francija: vse administrativne enote celinske Francije, razen administrativne enote Korzika, in vsa čezmorska ozemlja, razen čezmorskih ozemelj Guadeloupe, Martinique in La Reunion
- Grčija (samo posamezne administrativne enote): administrativni enoti Vzhodna Makedonija in Trakija ter Zahodna Makedonija
- Hrvaška
- Irska
- Italija
- Latvija
- Lihtenštajn
- Litva
- Luksemburg
- Madžarska
- Malta
- Monako
- Nemčija
- Nizozemska
- Norveška (samo posamezne administrativne enote): administrativne enote Oslo, Rogaland in Viken
- Poljska
- Portugalska
- Romunija
- San Marino
- Slovaška
- Španija
- Švedska
- Švica
- Vatikan