Sorodne objave

 

Logotip projekta Safe Cities - nekaj stiliziranih stolpnic v modri barvi, ki so obkrožene z rumenimi evropskimi zvezdicamiV zadnjih desetletjih je Evropa doživela številne grožnje in napade na javnih mestih. Tudi v sedanjem obdobju so te nevarnosti še vedno resna tveganja za sodobno družbo. Posamezniki in skupine, ki kršijo javni red, poskušajo z novimi metodami zaobiti varnostne in preventivne ukrepe. 

Soočanjem s temi izzivi je namenjen evropski projekt SAFE-CITIES. Gre za na tveganju osnovan pristop za zaščito javnih prostorov v evropskih mestih (v angl. Risk-Based Approach for the Protection of Public Spaces in European Cities). Projekt bo organom kazenskega pregona in varnostnim službam pomagal zaščititi javna območja z zagotavljanjem ocene varnosti in ranljivosti, ki bodo podpora pri odločanju, in sicer s platformo za implementacijo v štirih primerih uporabe v petih državah Evropske unije.

Predlagane rešitve bodo omogočile simulacijo kompleksnih scenarijev tako napadov na množico kot odzivov ljudi na napad v katerem koli prostoru znotraj realističnega virtualnega 3D okolja. To bo končnim uporabnikom omogočilo celostno oceno tveganja in ranljivosti, pa tudi podporo in sodelovanje javnih in zasebnih akterjev. Projekt namreč pri razvoju strategije za zagotavljanje varnosti javnih prostorov – ob ohranjanju njihovega odprtega značaja – temelji na polnem sodelovanju javnih in zasebnih subjektov, vključno z državljani.

Zajem zaslona z domače strani projekta; grafično so prikazani posamezni elementi projektne platforme.

Za oceno varnosti in ranljivosti se bo uporabljala interaktivna platforma, kar bo omogočalo celovito in dinamično oceno tveganja in ranljivosti testiranih lokacij za različne vrste grožnje. Spletna stran projekta: https://safe-cities.eu/

Projekt SAFE-CITIES temelji na že obstoječih tehnologijah in njihovem razvoju, in sicer v kontekstu spreminjajočih se oblik groženj, pri čemer se opira na praktične izkušnje pri varovanju javnih prostorov v evropskih državah. Posledično bo zagotovljeno orodje, ki bo olajšalo oceno tveganja in pomagalo zmanjšati tveganje. Med drugim bo za ta namen mogoče predlagati tudi ustrezne urbanistične rešitve.

Metodološko projekt SAFE-CITIES temelji na agilnem pristopu, sestavljenem iz treh faz, v katerih bo identificiran okvir za analizo varnosti in ranljivosti javnih prostorov. Nato bo izdelan prototip platforme, ki bo zaradi nadaljnjega testiranja in izboljšav v tretji fazi validiran v realnih, čezmejnih pogojih delovanja.

Glavni cilji projekta so:

  • vzpostavitev popolnoma operativne sheme varnostne ocene, ki bo temeljila na analizi ranljivosti v odprtih in polodprtih prostorih ter bo enostavna za implementacijo;
  • sodelovanje državljanov in družbenih organizacij v varnostnem procesu za zagotovitev ravnovesja med odprtostjo in varnostjo;
  • prilagoditev in integracija inovativnih in uporabniku prijaznih orodij za testiranje in izboljšanje obstoječih varnostnih načrtov ter implementacija optimalne preventive in odzivanja;
  • odprta in transparentna komunikacija ter promocija aplikacij in rezultatov projekta.

Projekt ustvarjajo vladne in nevladne institucije ter tehnološka podjetja v tesnem sodelovanju z izvršnimi organi in organi pregona ter večsektorskimi deležniki. Slovenska policija v projektu, ki ga je odobrila Evropska komisija (razpis HORIZON-CL3-2021-FCT-01), sodeluje kot partner. Nosilec projekta je STAM SRL (Italija), ki je z Evropsko komisijo sklenil pogodbo in postal koordinator celotnega projekta.

Za implementacijo projekta je koordinator z vsakim posameznim partnerjem sklenil t. i. konzorcijski sporazum, s katerim so dogovorjene pravice in obveznosti tako koordinatorja kot partnerjev. Na podlagi tega sporazuma bo slovenska policija za ves čas trajanja projekta (26 mesecev) prejela 47.025 evrov. V projektu bosta sodelovali tudi Mestna občina Nova Gorica in Občina Gorica (ital. Comune di Gorizia), glavnino projekta pa predstavlja raziskovalni del udeležencev: podjetij, inštitutov, univerz idr.

Sodelujoči partnerji so: STAM SRL (Italija), Ianus Consulting Ltd (Ciper), Alma mater studiorum – Universita di Bologna (Italija), D-VISOR BV (Nizozemska), National center for scientific research Demokritos – NCSRD (Grčija), Stowarzyszenie polska platforma bezpieczenstwa wewnetrznego (Poljska), Istituto di sociologia internazionale di Gorizia – ISIG (Italija), Confederation of European security services (Belgija), Comune di Gorizia (Italija), Poliisihallitus (Finska), Stadsregio Parkstad Limburg (Nizozemska), Mestna občina Nova Gorica (Slovenija), Fondazione per l’innovazione urbana (Italija), Associazione delle Croce Rossa Italiana Comitato di Gorizia, (Italija), Ministry of interior (Ciper), Provincial police headquarters (Poljska), Ministrstvo za notranje zadeve (Slovenija), Thridium limited (Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske).

logoEUsredstva