Aktivnosti, usmerjene v preprečevanje negativnih posledic pri uporabi pirotehničnih izdelkov, policisti uspešno izvajamo že vrsto let, vsaj od leta 2001. Pod naslovom "Bodi zvezda, ne meči petard" je bil v sodelovanju s takratnim šolskim ministrstvom ter inštitutom za varovanje zdravja zasnovan nacionalni projekt, ki je bil sprva namenjen predvsem peto- oziroma šestošolcem, a smo ga z leti razširili in zdaj z njim nagovarjamo vse mladostnike oziroma kar celotno javnost.
Notranje ministrstvo in policija sta oktobra 2011 v sodelovanju z nevladnimi organizacijami pripravila kampanjo, namenjeno osveščanju o spolnih zlorabah otrok.
Leta 2014 so na Policijski upravi Novo mesto zasnovali projekt Blazinice tolažbe, namenjen lajšanju stiske otrok, ki se znajdejo v policijskih postopkih, tudi zaradi nasilja v družini.
Projekt Kreakcija, družbeno odgovorna in kreativna akcija, pripravlja Policijska uprava Maribor skupaj s Fakulteto za elektrotehniko, računalništvo in informatiko pri Univerzi v Mariboru.
V okviru projekta Mladi in kriminal Policijska uprava Maribor vsako jesen organizira istoimenski medinstitucionalni posvet, kjer si svoje izkušnje, znanja in mnenja že skoraj dve desetletji med sabo izmenjujejo strokovnjaki z različnih področij.
Otroška varnostna olimpijada je preventivni projekt, ki ga že od leta 2006 uspešno razvija Policijska uprava Maribor. Vsako leto organizira tekmovanje četrtošolcev osnovnih šol, ki se med sabo pomerijo v znanju s področja varnosti in različnih spretnosti. Poleg policije kot nosilke pri projektu sodelujejo tudi druge institucije, ki v okolju, kjer živimo in delamo, skrbijo za varnost v ožjem in širšem pomenu.
Na območju Policijske uprave Murska Sobota je "doma" preventivni projekt Akademija detektiva Frančeka, ki ga v Termah Banovci že dobri dve desetletji izvaja Policijska postaja Ljutomer.
Preventivni projekt Varno poletje, ki so ga razvili na Policijski upravi Koper in ga pod tem imenom izvajajo že od leta 2013, čeprav so podobne aktivnosti izvajali že prej, je v prvi vrsti namenjen zagotavljanju varnosti tako prebivalstva kot domačih in tujih turistov med poletno turistično sezono.
Ob zaključku poletnih počitnic otroci običajno pripravljajo svoje šolske torbe in se veselijo ponovnega srečanja s sošolci, nekateri pa z nestrpnostjo pričakujejo, da bodo prvič sedli v šolske klopi. Da bi bila njihova pot v šolo in domov varna, policisti vsako leto izvedemo različne aktivnosti, ki so opredeljene v preventivnem projektu Varna pot v šolo in domov.
Raziskave kažejo, da je nasilje nad ženskami izjemno razširjen pojav. V Sloveniji je psihično nasilje izkusila vsaka druga ženska, medtem ko vsaka peta doživlja fizičnega. V Evropi vsak dan sedem žensk umre za posledicami nasilja v družini, ki ga povzroča moški storilec. Dom tako še vedno ostaja najnevarnejše mesto za ženske in očitno intimni partner ostaja najhujši sovražnik. Sodobne družbe si izjemno prizadevajo zajeziti to družben problematiko, in sicer z zagotavljanjem enakosti žensk in moških ter sistematičnim ozaveščanjem o nasilju. Zato je bil projekt Vesna zasnovan kot ciljno usmerjena dveletna nacionalna kampanja, ki opozarja na problematiko nasilja nad ženskami.
Sobivanje različnih etničnih in narodnostnih skupin je eden izmed pogojev za razvoj in napredek vsake družbe. K uspešnemu izgrajevanju pozitivnega odnosa med pripadniki različnih skupin lahko veliko prispevamo tudi v policiji, kjer stremimo k izgrajevanju sodobne, predsodkov osvobojene organizacije, ki si prizadeva za spoštovanje in uresničevanje človekovih pravic in svoboščin, za vse prebivalce enako.
Prispevki o sodelovanju policije z romsko skupnostjo