Potem ko je bil 27. februarja objavljen v Uradnem listu RS (št. 10/17), je Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o nalogah in pooblastilih policije (ZNPPol-A) danes, 14. marca, začel veljati. Zakon se začne uporabljati 13. aprila 2017.
S tem se končuje večletni projekt, ko smo leta 2014, zaradi odločbe Ustavnega sodišča RS glede hrambe profilov DNK, začeli s spremembo obstoječega Zakona o nalogah in pooblastilih policije. Gradivo, ki so ga pripravljali strokovnjaki znotraj policije in MNZ, je bilo v tem času večkrat predstavljeno notranji in zunanji javnosti, usklajevano z Varuhom človekovih pravic, resornimi ministrstvi, Informacijskim pooblaščencem in nevladnimi organizacijami; pripravljene so bile analize in presoje vplivov.
Novela zakona pomeni nov, pomemben korak v razvoju policijskega prava. Temeljna dolžnost policije je namreč zagotavljanje varnosti posameznikom in skupnosti, spoštovanje človekovih pravic in krepitev pravne države. Pričakovano je, da je policija pri izvajanju svojih nalog učinkovita. Da pa bi policija svoje naloge (ob spreminjajočih se varnostnih razmerah) tudi v prihodnje lahko opravljala kar se da učinkovito, potrebujejo policisti ustrezna policijska pooblastila.
Zakon zato dopolnjuje določbe Zakona o nalogah in pooblastilih policije, ki so se med izvajanjem zakona pokazale kot pomanjkljive ali premalo natančno urejene, tako da bo zagotovljena še višja pravna in osebna varnost ljudi in njihovega premoženja kot tudi varnost policistov.
Zakon prinaša nadgradnjo izvajanja obstoječih pooblastil s sodobnimi tehničnimi sredstvi, ki omogočajo, da bo policija sledila tehničnemu razvoju v družbi, predvsem pa kriminalnim skupinam, ki tehnološki razvoj izkoriščajo za izvrševanje kaznivih dejanj. Pri pripravi predlogov za spremembo zakona se je tako sledilo tudi odločbi Ustavnega sodišča, da mora država, če se želi učinkovito postaviti po robu najhujšim oblikam kriminala in s tem izpolniti svojo dolžnost varovanja pravic in svoboščin državljanov, uzakoniti ukrepe, ki so enakopravnim tistim vrstam in načinom delovanja, ki jih uporablja organiziran kriminal.
Menimo tudi, da zakon pri vseh novostih vsebuje ustrezne varovalke, ki ob učinkovitem izvajanju policijskih nalog preprečujejo, da bi policisti pri izvajanju policijskih pooblastil pretirano in nesorazmerno posegali v zasebnost posameznika in druge človekove pravice.
Rešitve v noveli zakona so oblikovane na podlagi primerjalno pravnih pregledov ter dosedanjih izkušenj in ugotovitev tako, da je izražena potrebna skrb pri spoštovanju človekovih pravici n temeljnih svoboščin, hkrati pa je zadoščeno potrebam policijske organizacije po ustreznem zagotavljanju varnosti v skupnosti, upoštevaje, da je tudi varnost ena od temeljnih človekovih pravic. Pri tem pa je bistvenega pomena tudi varnost policistov, ki opravljajo naloge policije.
Katere so najpomembnejše novosti, ki jih prinaša ZNPPol-A?
|