Pretekli konec tedna se je Kranj spremenil v središče predstavitev služb za varnost, zaščito in reševanje, med katerimi se je predstavila tudi policija. V Vojašnici Petra Petriča so si lahko obiskovalci med 30. majem in 1. junijem ogledali delo in opremo policistov in se tudi sami preizkusili v vlogi policista.
Poleg splošnih policistov so svoje delo predstavili tudi kriminalisti in kriminalistični tehniki, ki so med drugim pokazali, kako iščejo prstne odtise in druge sledove na kraju zločina. Ogledali so si lahko tudi opremo policijskih specialcev, z njimi poklepetali in izvedeli vse o tej najelitnejši enoti slovenske policije.
Predstavili so se tudi policisti posebne policijske enote, ki jih mnogi zamenjujejo s specialci. Obiskovalci so lahko pomerili njihove čelade, neprebojne jopiče in druge ščitnike ter preizkusili, kako težko je z več kot 20-kilogramsko zaščitno opremo na sebi hoditi, kaj šele teči in zraven skrbeti za varnost ljudi.
Razstavni prostor policije sta si ogledala tudi notranji minister Boštjan Poklukar in obrambni minister Marjan Šarec.
Na Bogatajevih dnevih so se nam pridružili tudi vrhunski športniki, zaposleni v policiji, ki so si skupaj z vodstvom policije in notranjega ministrstva ogledali celotno prizorišče. Z leve: namestnik generalnega direktorja policije Igor Ciperle, smučarska skakalka Ema Klinec, alpska smučarka Meta Hrovat in smučarski skakalec Cene Prevc.
Tam so bili tudi policisti varnostniki, ki jih poznamo kot "može v črnem" in ki skrbijo za varnost domačih in tujih predstavnikov države oz. pomembnih institucij. Svoje delo pa so predstavljali tudi prometni policisti, ki so pokazali, kako lovijo prehitre voznike, jih ustavijo s t. i. stingerjem in preverijo, ali morda vozijo pod vplivom alkohola. Vse to počno za varnost vseh prometnih udeležencev.
Med najmlajšimi pa je veliko zanimanja požel policist motorist, ki je moral svoj motor deliti z bodočimi kolegicami in kolegi.
Na razstavnem prostoru policije je policistka iz specializirane enote za nadzor meje pokazala, kako odkrivajo ponarejene dokumente. Vodnik službenega psa in njegov štirinožni pomočnik pa sta pokazala, kakšen je vsakdanjik policijskega vodnika in kako koristni so službeni psi pri svojem resnem policijskem delu.
Pridružili so se tudi policisti konjeniki, ki so pritegnili veliko pozornosti. Policijski konji so izjemno priljubljeni, še posebej med najmlajšimi. Za najmlajše smo pripravili tudi otroški kotiček, kjer so lahko barvali pobarvanko Policista Leona. Za prav posebno vzdušje pa so skrbeli naši glasbeniki iz Policijskega orkestra.
V soboto je obiskovalce zabaval najprijaznejši policist, "policist" Leon.
Na tatamiju je svoje znanje borilnih veščin preizkušal tudi Cene Prevc, ki je kot vrhunski športnik zaposlen v policiji. Osnovne prvine praktičnega postopka in samoobrambe je zelo hitro obvladal ...
Velika atrakcija je bil prikaz praktičnega postopka in prvin samoobrambe. Inštruktorjem so se na blazinah pridružili mnogi obiskovalci. Še posebej najmlajši so komaj čakali, da lahko policista "vržejo po tleh". Kakšno veselje je bilo, ko jim je tudi uspelo! Čeprav je bil policist za šest glav večji od njih.
"Jeeee, na tla sem ga spravil!"
Zbirateljski predmeti iz časa milice so med obiskovalci zbudili nekaj nostalgije. Mnogi se takšnih vozil na slovenskih cestah še spomnijo.
Bogatajevi dnevi so postali sinonim za ozaveščanje in prikaz učinkovitosti sistema zaščite in reševanja v praksi. Že od leta 2005, vsake dve leti, ta dogodek potuje po Sloveniji in letos bo že devetič na vrsti. Gre za prireditev, s katero želimo prebivalcem pokazati zmogljivosti služb, ki skrbijo za varnost, zaščito in reševanje ter povečati zavedanje o pomembnosti osebne in skupne varnosti.