Oddelek za kakovost in razvoj NFL je odgovoren za izvajanje, vzdrževanje in izboljševanje sistema vodenja. Oddelek sodeluje pri oblikovanju politike sistema vodenja ter pripravlja, vzdržuje in obvladuje dokumente sistema vodenja na nivoju NFL.
Ustrezno strokovno delovanje laboratorija zagotavljamo tudi z izmenjavo znanj, izkušenj ter dobrih praks v okviru projektov in različnih oblik mednarodnega sodelovanja, v katerih NFL aktivno deluje. Z izvajanjem projektov širimo in nadgrajujemo strokovno znanje ter zagotavljamo znatna sredstva za nadgradnjo infrastrukture, tj. opreme, ki ustreza najnovejšim znanstvenim in tehnološkim kriterijem.
Nacionalni forenzični laboratorij (NFL) je samostojna organizacijska enota Generalne policijske uprave.
Nacionalni forenzični laboratorij je ustanovni član Evropske mreže inštitutov za forenzične znanosti (European Network of Forensic Science Institutes - ENFSI) in njen član vse od leta 1995.
V Sloveniji kriminalistična tehnika in forenzika v obdobju med obema vojnama pravzaprav še nista obstajali. Takoj po vojni so nekatera tehnična opravila in oglede krajev kaznivih dejanj opravljali le posamezniki v Ljubljani in Mariboru, leta 1950 pa je bil v Ljubljani ustanovljen Kriminalističnotehnični laboratorij Državnega sekretariata za notranje zadeve.
Nacionalni forenzični laboratorij je akreditiran pri Slovenski akreditaciji s številko akreditacije LP-094 na področju preskušanja (SIST EN ISO/IEC 17025). NFL je akreditiran od leta 2010, obseg akreditirane dejavnosti laboratorija pa se je od takrat nenehno širil. Natančen obseg akreditirane dejavnosti laboratorija je razviden v prilogi k akreditacijski listini. Akreditacija laboratorija pomeni, da laboratorij izpolnjuje vse zahteve, ki jih postavlja standard ISO 17025, in je uradno priznanje usposobljenosti laboratorija za opravljanje njegove dejavnosti. Z akreditacijo laboratorij zagotavlja tehnično veljavnost rezultatov iz obsega akreditirane dejavnosti in izkazuje nepristranskost delovanja in kompetentnost osebja.
Oddelek za preiskave dokumentov NAC/CNAC* se je dolgo imenoval Sektor za grafološke preiskave, čeprav so njegovi strokovnjaki vrsto let opozarjali, da njihova dejavnost niso grafološke ekspertize, ampak forenzično preiskovanje rokopisov in podpisov. Zaradi svoje majhnosti je bil od leta 1996 do 2000 preimenovan v Referat za preiskavo dokumentov, od leta 2000 do 2006 se je imenoval Oddelek za preiskave rokopisov in dokumentov, od leta 2006 pa Oddelek za preiskave dokumentov NAC/CNAC.
Daktiloskopija je prva znanstveno utemeljena metoda, ki se je na prelomu 19. in 20. stoletja začela uporabljati za identifikacijo storilcev kaznivih dejanj. Daktiloskopski odsek je prvotno vodil centralno kartoteko splošne daktiloskopije in monodaktiloskopije, kartoteko opisov dlani hujših storilcev in kartoteko prstnih sledi, najdenih na kraju kaznivega dejanja. Danes so kartoteke združene v okviru sistema AFIS, oddelek pa je tudi skrbnik zakonsko opredeljene evidence daktiloskopiranih oseb. Poleg identifikacij storilcev in žrtev kaznivih dejanj se ukvarja tudi z mednarodno izmenjavo sledi in prstnih odtisov storilcev v skladu s Prümsko pogodbo z 20 državami podpisnicami.
Oddelek za fizikalne preiskave zajema največ različnih strokovnih področij forenzike, in sicer preiskave tekstilnih vlaken, orožja, sledi orodja in obuval, stekla in zemlje, sledi v zvezi s prometnimi nesrečami, preiskave električnih in eksplozivnih naprav, sledi, povezanih s požari, ter preiskave sledi z rok strelca in strelne razdalje. Na oddelku med drugim preizkušajo balistično zaščito protistrelnih zaščitnih materialov in izdelkov ter strelnega orožja in streliva.
Oddelek za kemijske preiskave je zaradi posebnega načina analiziranja neznanih snovi oddelek z največ instrumentalne opreme v Nacionalnem forenzičnem laboratoriju in tudi oddelek, ki obvladuje največ različnih instrumentalnih metod. Ob ustanovitvi se je imenoval Kemični laboratorij, analiziral pa je tekočine, madeže, neznane snovi in mamila ter kemijsko sestavo barv, lepil, smodnika in drugega eksploziva. Zaposleni so preiskovali tudi črnila in papir, ugotavljali starost zapisov, napisanih s črnilom, in restavrirali mehanično ali kemično izbrisana besedila ali prekrite zapise, kar danes opravlja Oddelek za preiskave dokumentov NAC/CNAC (le nekatere izmed navedenih preiskav v omejenem obsegu). Preiskovali so tudi ostanke pri požigih in samovžigih. Čeprav danes nekaterih izmed navedenih preiskav ne opravljajo več, so z razvojem kemijske analitike dejansko dobili še več nalog, rezultate analiz pa je mnogo težje interpretirati.
Oddelek za biološke preiskave je zadnji organizirani oddelek v kriminalističnem laboratoriju. Čeprav je več kot 20 let majhno število bioloških preiskav opravljal kar kemijski laboratorij in je biološki laboratorij začel skromno, z eno samo zaposleno leta 1971, je po skoraj 50 letih to najbolj obremenjen oddelek, ki s preiskavami DNK rešuje najtežja kazniva dejanja v državi.
Sistematične informacije o trgih prepovedanih drog in trgovini z drogo so še vedno omejene. Forenzični laboratoriji za droge lahko zagotavljajo takšne informacije s spremljanjem in profiliranjem, prepoznavanjem novih psihoaktivnih snovi (NPS) in z ocenjevanjem drugih relevantnih podatkov.