Zaščita lastne identitete je vse pomembnejša, saj pojav zlorabe identitete narašča, posledice pa so lahko zelo hude. Zato je zlorabljena identiteta v SIS posebna kategorija znotraj razpisa.
Vsaka pogodbenica imenuje organ z osrednjo odgovornostjo za njen nacionalni del SIS II, in sicer Urad SIRENE (angl. Supplementary Information Request at National Entry – izmenjava dopolnilnih informacij na nacionalni ravni). Nacionalni urad SIRENE za Slovenijo je organiziran kot oddelek znotraj Sektorja za mednarodno policijsko sodelovanje v Upravi kriminalistične policije na Generalni policijski upravi. Urad deluje 24 ur na dan 7 dni v tednu in zagotavlja izmenjavo in razpoložljivost vseh dopolnilnih informacij v zvezi z razpisi ukrepov ter omogoča sprejemanje zahtevanih ukrepov, ko so razpisi za osebe ali predmete vneseni v SIS in se te osebe ali predmeti ob iskanju najdejo med zadetki.
Schengenski informacijski sistem (angl. SIS - Schengen Information System) je elektronska zbirka podatkov o razpisih za osebe in predmete.
14. junija 1985 so v Schengnu (mestu v Luksemburgu) vlade Nemčije, Francije, Belgije, Nizozemske in Luksemburga podpisale sporazum, ki je prevzel ime tega mesta - Schengenski sporazum in je imel za cilj postopno ukinitev kontrole oseb vzdolž njihovih skupnih meja. Ta sporazum je bil prvotno izjava o nameri, ki je določala cilje, ki so jih postavile vlade podpisnice za vzpostavitev režima prostega pretoka.
Vsak posameznik ima v skladu z 58. členom Sklepa Sveta (št. 2007/533/PNZ) in 41. členom Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta Evropske unije (št. 1987/2006) pravico do vpogleda v osebne podatke, ki se nanašajo nanj in so vneseni v Schengenski informacijski sistem druge generacije (second generation Schengen Information System – SIS II).