Na Fakulteti za varnostne vede so danes, 2. marca 2009, v. d. generalnega direktorja policije Janko Goršek, njegova namestnica mag. Tatjana Bobnar, direktor Uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi (GPU) mag. Aleksander Jevšek in direktor Policijske akademije mag. Franc Kosmač slavnostno otvorili Kriminalistični tečaj 2009.

Kriminalistični tečaj, ki ga organizirata in izvajata Uprava kriminalistične policije in Policijska akademija GPU, bo trajal do 19. junija 2009.


vsi4Od leve proti desni: Janko Goršek, mag. Tatjana Bobnar, mag. Aleksander Jevšek in mag. Franc Kosmač.


Gre za strokovno najpomembnejši program usposabljanja za kriminalistično preiskovanje. Pomeni osnovno obliko usposabljanja za novozaposlene kriminaliste, ki še nimajo potrebnih znanj o kriminalistični stroki in izkušenj s tega področja, saj je ustrezna strokovna usposobljenost ključna za učinkovito in uspešno delovanje službe. Po opravljenem tečaju bodo ti lahko samostojno, strokovno in zakonito opravljali naloge kriminalistične policije.

Kriminalistični tečaj je razdeljen na teoretični del, ki poteka v Ljubljani, in praktični del, ki bo v Centru za oskrbo Gotenica. Teoretičnega dela se bo udeležilo 28 udeležencev iz posameznih policijskih uprav, Uprave kriminalistične policije in Centra za forenzične preiskave GPU. Praktičnega dela pa se bo poleg njih udeležilo še 27 udeležencev, ki so jih za ta del tečaja predlagale posamezne policijske uprave.

V okviru medresorskega sodelovanja se bodo letošnjega kriminalističnega tečaja udeležili tudi štirje pripadniki 17. bataljona vojaške policije Slovenske vojske Ministrstva za obrambo Republike Slovenije.

Na teoretičnem delu bodo predavali priznani strokovnjaki iz policije in zunanjih institucij, praktični del tečaja pa bodo izvedli inštruktorji kriminalistične policije. Vsebine kriminalističnega tečaja se vsako leto sproti dopolnjujejo glede na potrebe, ki jih narekujeta praksa in trenutna situacija na področju preiskovanja kriminalitete.


gorsek in krim


Pri praktičnem delu, ki traja neprekinjeno dvanajst dni, udeleženci pridobijo praktična znanja in spretnosti za odkrivanje in preiskovanje kriminalitete (kot na primer za vožnjo v posebnih razmerah in izvajanje praktičnih postopkov, ogled kraja železniške nesreče, preiskovanje oboroženega ropa, samomorov, nesreč in drugih primerov sumljive smrti ter uporabo helikopterja v kriminalistične namene, ogled kraja eksplozije in požiga idr.).

<p">Na začetku, ko kriminalisti šele začenjajo svojo poklicno kariero, pridobijo s kriminalističnim tečajem osnovna znanja in so sposobni samostojno opravljati svoj poklic. Kasneje se kriminalisti usposabljajo in izpopolnjujejo na bolj specializiranih tečajih ali usposabljanjih, kjer pridobivajo specialna znanja za delo na posameznih področjih kriminalitete.

Med udeleženci teoretičnega dela tečaja je sedemnajst žensk oz. 60,7 %. Največ udeležencev ima visokošolsko ali univerzitetno izobrazbo, največkrat s področja varstvoslovja. Sedem udeležencev tečaja že dela na področju gospodarske kriminalitete.