Vsakoletna božično-novoletna praznovanja spremlja uporaba različnih pirotehničnih izdelkov.

Pirotehnični izdelki so v osnovi namenjeni zabavi, žal pa so pogosto posledice nepravilne ali celo nezakonite uporabe petard telesne poškodbe, povzročitve splošne nevarnosti oziroma ogrožanja drugih, premoženjska škoda, vznemirjanje državljanov, motenje miru ipd. Prav zato smo se v policiji odločili, da moramo na tem področju delovati odločno, tako represivno kot tudi preventivno.

Policija že vrsto let izvaja različne aktivnosti za zmanjšanje posledic zaradi nepravilne uporabe pirotehničnih izdelkov. V prednovoletnem času se pogosto srečujemo s kršitvami predpisov in različnimi pogledi na to problematiko. Nekateri posamezniki in skupine se zavzemajo za popolno prepoved uporabe pirotehničnih izdelkov, na drugi strani pa povpraševanje kaže na velik interes po različnih izdelkih.

V decembru 2002 ter v začetku januarja 2003 lahko v zvezi z uporabo pirotehničnih izdelkov pričakujemo podobno problematiko kot v prejšnjih letih, čeprav je bila v lanskem prednovoletnem obdobju na večini območij policijskih uprav uporaba izdelkov kategorije I in II, katerih glavni učinek je pok, manjša. Opazen je tudi trend naraščanja uporabe drugih pirotehničnih izdelkov, ki bolj kot zvočno, učinkujejo svetlobno.

Čeprav nekateri posamezniki pirotehnične izdelke uvrščajo med t.i. zabavno pirotehniko, je potrebno povedati, da gre za "nevarne" igrače, če se uporabljajo neprevidno ali (iz objestnosti) tako, da koga ogrožajo.

V Sloveniji promet in uporabo pirotehničnih izdelkov urejajo naslednji predpisi:

  • Zakon o prometu eksplozivnih snovi (Uradni list SFRJ, št. 30/85),
  • Zakon o eksplozivnih snoveh, vnetljivih tekočinah, plinih ter o drugih nevarnih snoveh (Uradni list SRS, št. 18/77) in
  • Uredba o pirotehničnih izdelkih (Uradni list RS, št. 106/01).


V Sloveniji je možno kupiti pirotehnične izdelke v specializiranih trgovinah (t.i. piromarketi), ki izpolnjujejo vse pogoje in imajo izdano ustrezno dovoljenje za prodajo tovrstnih izdelkov. Pri uporabi pirotehničnih izdelkov je pomembna tudi časovna in krajevna omejitev uporabe. Tako je uporaba pirotehničnih izdelkov, katerih glavni učinek je pok, dovoljena med 26. decembrom in 2. januarjem. Toda tudi v tem času je prepovedana uporaba v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in v vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, domov za ostarele, vrtcev, šol, cerkva, kinodvoran, gledališč, na stadionih, v prevoznih sredstvih, namenjenih potniškemu prometu in na drugih površinah, kjer so športne ali kulturne prireditve, ter na mestih kjer je naključno zbrano večje število ljudi.

Pristojni organi nadzora (carina, policija in tržna inšpekcija) vsako leto decembra poostreno kontrolirajo spoštovanje predpisov s tega področja. Tudi letos smo aktivnosti policije uskladili z drugimi pristojnimi organi. Tako bo carina v okviru svojih pristojnosti izvajala nadzor nad spoštovanjem Uredbe o določitvi režima izvoza in uvoza določenega blaga (Uradni list RS, št. 111/01) na državni meji. V skladu s to uredbo je dovoljen uvoz pravni osebi na podlagi predhodnega dovoljenja, fizična oseba pa teh izdelkov sploh ne more uvoziti.

Tržna inšpekcija bo opravljala nadzor nad prodajo pirotehničnih izdelkov v prodajalnah. Posebno pozornost bodo namenili tudi nadzoru t.i. prodaje na črno (prodaja na stojnicah, tržnicah, ob cesti ipd.).

Tudi letos je Policija v sodelovanju z Ministrstvom za šolstvo, znanost in šport ter Inštitutom za varovanje zdravja Republike Slovenije dala velik poudarek preventivnemu delu, s katerim želimo z osveščanjem posameznih ciljnih skupin (predvsem otrok in njihovih staršev) vplivati na zmanjšanje števila poškodb zaradi uporabe pirotehničnih izdelkov.

Nadgrajen je bil projekt "ZVEZDA", ki je bil v lanskem letu dobro sprejet. V sodelovanju z osnovnimi šolami želimo vse učence, še posebej pa učence 5. razredov osnovnih šol (tudi s prilagojenih programom), opozoriti na nevarnosti in škodljive učinke pri uporabi pirotehničnih izdelkov. Izdelan je bil plakat ter slogovno prilagojena zloženka, ki opozarjata na zakonske določbe glede uporabe (nakup, hramba, uporaba) pirotehničnih izdelkov ter nevarnosti pri uporabi. Plakati in zloženke naj bi otroke odvračali od uporabe izdelkov, katerih glavni učinek je pok. Nameščeni bodo na vidnih mestih v šolah, vodje policijskih okolišev pa se bodo aktivno vključevali v izobraževalne programe in otrokom predstavili problematiko.

Inštitut za varovanje zdravja Republike Slovenije je približno 700 zloženk razdelil območnim zavodom za zdravstveno zavarovanje, tako da bodo dostopne v različnih zdravstvenih institucijah.

Policisti se bodo aktivno vključevali tudi v druge dejavnosti, ki jih bodo predlagale oziroma organizirale posamezne lokalne skupnosti ali izobraževalne ustanove.


Kazenske sankcije:

Policija lahko ukrepa v primeru, ko na kraju ugotovi dejansko kršitev predpisov, in sicer skladno z Uredbo o pirotehničnih izdelkih. Denarne kazni v višini 10.000 tolarjev bodo policisti izrekali predvsem v naslednjih primerih:

  • če bodo posamezniki uporabljali pirotehnične izdelke v nasprotju z navodili proizvajalca,
  • če posamezniki ne bodo upoštevali prepovedi iz uredbe in bodo med seboj povezovali posamične pirotehnične izdelke z namenom povečevanja učinka,
  • če bodo uporabljali pirotehnične izdelke razreda I in II, katerih glavni učinek je pok (petarde), pred 26. decembrom in po 2. januarju,
  • če bodo posamezniki pirotehnične izdelke uporabljali na mestih in krajih, kjer je to izrecno prepovedano.


Uredba predpisuje kazen zoper starše ali skrbnike, če ti dovolijo ali dopustijo, da otroci uporabljajo pirotehnične izdelke brez njihovega nadzora, predpisuje pa tudi kazni za pravne osebe, odgovorne osebe pravne osebe in samostojne podjetnike v primeru kršitev določb glede nabave in prodaje posameznih kategorij pirotehničnih izdelkov.

 


Miran Koren
Predstavnik policije za stike z javnostmi