Kriminalisti Uprave kriminalistične policije Policijske uprave Kranj so kazensko ovadili devet oseb, utemeljeno osumljenih storitve vsaj sedmih kaznivih dejanj velikih tatvin oz. vlomov v stanovanjske hiše in tatvin osebnih avtomobilov, ki naj bi jih osumljenci, organizirani v kriminalno združbo, izvrševali na širšem območju Slovenije.
Proti njim je bila zato podana še ovadba zaradi suma storitve kaznivega dejanja hudodelskega združevanja (po 297/I členu Kazenskega zakonika Republike Slovenije).
V ponedeljek, 11. 11. 2002, so kriminalisti na podlagi večmesečne preiskave, v kateri so bile uporabljene tudi nekatere prikrite metode in ukrepi, in po opravljenih hišnih preiskavah proti sedmim osebam odredili policijsko pridržanje, dva osumljenca pa policisti še iščejo. Pridržani so bili:
- 39-letni D. D. iz Kamnika,
- 37-letni (državljan BiH) H. J. iz Domžal,
- 26-letni G. P. iz Kamnika,
- 41-letni A. Š. iz Kamnika,
- 25-letni Z. M. iz Kamnika,
- 30-letni J. P. iz Ljubljane in
- 58-letni O. L. iz Radelj ob Dravi
- 29-letni S.M. (državljan BiH) iz Kamnika.
Vsi navedeni so bili privedeni dežurnemu preiskovalnemu sodniku Okrožnega sodišča v Kranju, ki je po opravljenem zaslišanju odrejen sodni pripor.
Od oktobra 2001 do januarja 2002 so bili na Gorenjskem zabeleženi trije vlomi v stanovanjske hiše, ko so jih vlomilci (navadno dva ali trije člani združbe) preiskali ter pri tem poleg drugih predmetov, kot je zlatnina, denar ipd., vzeli tudi originalne avtomobilske ključe, s pomočjo katerih so si lahko ob odhodu prilastili še avtomobile, parkirane pred hišami. Šlo je za vozila višjega in visokega cenovnega razreda (bmw, mercedes, audi), ki naj bi jih storilci po doslej znanih podatkih prodali v tujino. Vsaj še štiri takšna kazniva dejanja, za katera bodo proti osumljencem podane kazenske ovadbe, pa so bila izvršena na območju Ljubljane, Krškega in Celja. Skupna materialna škoda je ocenjena na 80 milijonov tolarjev.
Da bi raziskali opisane vlome, so se kriminalisti PU Kranj kasneje povezali s kriminalisti drugih območij, kjer naj bi delovala omenjena združba. V ponedeljkovi akciji, koordinirala jo je Uprava kriminalistične policije Generalne policijske uprave, je tako sodelovalo približno 85 policistov in kriminalistov s policijskih uprav v Kranju, Ljubljani, Celju, Slovenj Gradcu, Krškem, Mariboru in Novi Gorici. Sicer se preiskava še nadaljuje, tako da je pričakovati odkritje še več tovrstnih kaznivih dejanj.
V okviru izvajanja zaključne akcije je bilo opravljenih 25 hišnih preiskav pri 16 osebah. Pri tem je bilo zaseženih več mobilnih telefonov, SIM kartic, različnih listin in dokumentov, različnih tehničnih predmetov, več delov različnih znamk motornih vozil, registrska tablica, različni ključi, radijske postaje, različni kosi orodij ipd. Za več predmetov obstaja sum, da izvirajo iz različnih kaznivih dejanj, zato jih še preverjamo, nadalje bo izvedenih tudi več kriminalistično tehničnih preiskav in preverjanj.
Vsi osumljenci so bili že obravnavani zaradi različnih kaznivih dejanj, predvsem premoženjskih deliktov, nekateri tudi s področja tatvin motornih vozil, nekateri pa tudi zaradi drugih kaznivih dejanj (npr. s področja prepovedanih drog ali prepovedanega prehoda preko državne meje).
Vodja organizirane kriminalne združbe je osumljeni D.D., ki je sicer podjetnik, a brez stalnega vira dohodka, prav tako pa so tudi ostali člani te združbe brez zaposlitve in jim predstavlja izvrševanje kaznivih dejanj edini vir zaslužka.
Informacijo so pripravili kriminalisti s Policijskih uprav Kranj in Ljubljana.