Slovenski kriminalisti so se včeraj, 5. junija 2003, v okviru Dnevov varstvoslovja, ki potekajo na Bledu, zbrali na ustanovni skupščini in ustanovili Duštvo kriminalistov Slovenije.
Večletna ideja kriminalistov po ustanovitvi strokovnega združenja, ki bi na temelju stanovske pripadnosti, strokovnosti in medsebojne podpore združevalo aktivne in upokojene kriminalistke in kriminaliste, se je tako udejanjila.
Zbralo se je 60 aktivnih in upokojenih kriminalistov iz celotne Slovenije, ki sta jih v imenu vodstva slovenske policije pozdravila namestnik generalnega direktorja dr. Andrej Anžič in direktor slovenske kriminalistične policije Stjepan Kovačevič ter kolegi iz Hrvaške in Bosne in Hercegovine, ki sodelujejo na Dnevih varstvoslovja.
Ustanovitelje Društva kriminalistov je nagovoril Stjepan Kovačevič, direktor uprave kriminalistične službe, in jim zaželel uspešno delo.
Na ustanovnem zboru so sprejeli statut Društva kriminalistov Slovenije ter izvolili vodstvo in organe društva. Za predsednika društva je bil izvoljen Aleksander Jevšek iz Policijske uprave Murska Sobota, za podpredsednika dr. Anton Dvoršek iz Visoke policijsko-varnostne šole in sekretarja Zdenko Prizmič. Izvolili so še 15-članski upravni odbor, v katerem so predstavniki iz vseh policijskih uprav in generalne policijske uprave ter dva člana iz vrst nekdanjih kriminalistov.
Predsednik društva Aleksander Jevšek se je kriminalistom zahvalil za zaupano nalogo.
Društvo naj bi predvsem spodbujalo in razvijalo strokovnost kriminalističnega dela ter operativno neodvisnost pri izvajanju nalog, skrbelo za širitev varnostne kulture in povezanost kriminalistov. Društvo naj bi se zavzemalo za širitev strokovnih znanj z izpopolnjevanjem in usposabljanjem, zagotavljalo lažjo dostopnost domače in tuje strokovne literature, izmenjavo izkušenj z drugimi policijskimi enotami, zunanjimi nadzornimi institucijami, lokalno skupnostjo in nevladnimi organizacijami ter ostalimi predstavniki javnosti.
Prizadevalo si bo za krepitev pripadnosti kriminalistični stroki in ugleda kriminalistk in kriminalistov v družbi ter za večje spoštovanje človekovih pravic in svoboščin. Za uresničevanje svojih ciljev bodo člani društva organizirali različne oblike izpopolnjevanja in usposabljanja ter skrbeli za redno objavljanje strokovnih ugotovitev in člankov, prirejali tematska stanovska srečanja, spodbujali proučevanje vprašanj s področja kriminalistične stroke in delovanja kriminalistične policije ter oblikovali svoja strokovna stališča o vprašanjih kriminalistične stroke.
Besedilo: Nuša Tavčar
Fotografiji: Igor Hribar