Da bi javnost seznanili s hudimi posledicami uporabe pirotehnike, smo danes, 6. januarja 2025, pripravili novinarsko konferenco, na kateri sta delo policije in zdravstveno obravnavo posledic nevarne uporabe pirotehničnih izdelkov predstavila Sebastian Mohorič, vodja Sektorja splošne policije v Upravi uniformirane policije na Generalni policijski upravi, in Uroš Tominc, dr. med., vodja Urgentnega kirurškega bloka UKC Ljubljana.
Policisti smo namreč v zadnjem obdobju obravnavali več kršitev s področja pirotehnike in zasegli več pirotehničnih izdelkov. V preteklih dneh je bilo tudi več dogodkov, v katerih je zaradi nepremišljene uporabe pri uporabnikih, predvsem mladoletnikih, prišlo do hudih in dolgotrajnih posledic.
Skrb vzbujajoče število ugotovljenih kršitev in zasegov pirotehnike otrokom in mladoletnikom
Sebastian Mohorič je povedal, da policija v okviru svojih rednih nalog vse leto spremlja področje Zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih ter uporabo prepovedanih pirotehničnih sredstev, še posebej pa smo na to pozorni med božično-novoletnimi prazniki. Letošnje ugotovitve kažejo, da so bile prve kršitve z uporabo pirotehnike zaznane že med jesenskimi počitnicami (prejetih je bilo 77 prijav), zaznan je bil povečan nakup prepovedane pirotehnike prek spleta, obenem pa je bilo povečano število prijav, ki so jih podali ravnatelji osnovnih šol. Posebej skrb vzbujajoče je število ugotovljenih kršitev in zasegov pirotehnike otrokom in mladoletnikom.
V policiji opažamo, da je največ poškodb povzročenih prepovedanimi pirotehničnimi sredstvi (F2 in F3) ali z njihovo predelavo, v posameznih primerih pa tudi zaradi nepravilne uporabe dovoljenih pirotehničnih izdelkov.
Na urgenci v zadnjem obdobju reševali tri zelo hudo poškodovane mladoletnike
Uroš Tominc, dr. med., vodja Urgentnega kirurškega bloka na Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana, je danes vse starše in skrbnike ponovno pozval, naj se s svojimi otroki pogovorijo o pirotehničnih sredstvih in tudi sami razmislijo o njihovi uporabi.
Dejal je, da so najhujše poškodbe s pirotehničnimi sredstvi, ki niso dovoljena, in s takimi, ki so jih ljudje predelali ali celo sami izdelali doma, in dodal: "Kot travmatolog vem, kako močno lahko poškodbe, ki jih povzročijo pirotehnični izdelki, zaznamujejo človeka. Pogosto so posledice trajne in jih poškodovani čutijo vse življenje, še huje pa je, če gre za mladostnike. Najpogostejše so sicer poškodbe prstov in dlani ter oči, zaradi poškodovanih bobničev pa tudi poškodbe sluha. Za nekoga, ki je star deset, enajst let, je izguba roke in posledična invalidnost še toliko bolj travmatična."
Uroš Tominc je še povedal, da so bile med nesrečami tri hujše. "V zadnjem desetletju zdravniki sicer opažamo blago upadanje števila poškodb, vendar je to samo številka, saj sta jakost in obseg poškodb čedalje večja, čedalje več je namreč hudih poškodb. Leto smo od 30. decembra do 2. januarja obravnavali štiri poškodovance. Na žalost so bili vsi štirje mlajši od 15 let, od tega so bili kar trije hudo poškodovani. Vse tri bodo te nesreče zaznamovale za vse življenje! Dva sta izgubila roko, torej vse prste, vključno z dlanjo, tretji pa ima hudo poškodbo glave in obraza, najverjetneje bo oslepel vsaj na eno oko. Četrti je sicer lažje poškodovan, pri čemer pa izpostavljam, da je k nesreči prispevalo predelano pirotehnično sredstvo. To dejstvo, da so med poškodovanimi letos obravnavali samo mladoletnike, je skrb vzbujajoče, sploh ob trendu zniževanja starosti poškodovanih. Ti so torej tista naša ciljna skupina, ki jo moramo učinkoviteje nagovoriti, tudi prek družbenih omrežij, da v prihodnje do poškodb zaradi uporabe pirotehnike ne bi več prihajalo."
Statistični podatki policije za obdobje od 1. decembra 2024 do 3. januarja 2025
Skupno je bilo ugotovljenih 120 kršitev, od tega je bilo 115 kršiteljev mladoletnikov. Skupaj je bilo zaseženih 6.049 pirotehničnih izdelkov. V 11 primerih je policija obravnavala poškodbe s pirotehničnimi sredstvi (tri hude telesne poškodbe in osem lahkih), od tega so bili v treh primerih poškodovani otroci in v štirih mladoletniki.
Obravnavanih je bilo tudi 20 primerov poškodovanja premoženja. V vseh primerih je šlo za objestnost in očiten namen poškodovanja tuje stvari, predvsem za poškodovanje zabojnikov za smeti in poštnih nabiralnikov.
Nekaj izstopajočih primerov zasega pirotehnike:
- v hišni preiskavi na območju PU Novo mesto je bilo zaseženih 646 pirotehničnih izdelkov F2 in F3,
- na PU Koper so zasegli večje količine pirotehnike: 13-letnemu otroku in 14-letnemu mladoletniku je bilo zaseženih skupno 344 petard in tudi predelanih pirotehničnih sredstev – jeklenk CO2, napolnjenih s smodnikom, 14-letniku je bilo zaseženih 477 petard mladoletniku, 15-letniku pa 60 petard,
- na PU Ljubljana so 13-letnemu otroku zasegli 64 petard,
- na PU Kranj so prav tako 13-letnemu otroku zasegli 364 petard,
- na PU Novo mesto so na prireditvenem prostoru 15-letniku zasegli 144 petard F2 in F3,
- na PU Nova Gorica so 15-letniku zasegli 91 petard, dvema 15-letnikoma pa 42 petard,
- na PU Ljubljana so obravnavali prijavo požara na leseni hiši, pri kateri je bilo ugotovljeno, da je oseba pred hišo prižgala baterijo z raketami, ki se je nato prevrnila, rakete pa so posledično začele leteti v smeri hiše in na neregistrirani osebni avtomobil (nastalo je za približno 10.000 evrov materialne škode),
- na PU Maribor so obravnavali poškodovanje zabojnika za smeti, požar pa se je razširil na ostrešje stavbe (nastalo je za približno 25.000 evrov materialne škode).
Pirotehnika, ki je bila zasežena v Novem mestu
V policiji opozarjamo: nekaj sekund zabave lahko povzroči trajne poškodbe in močno poseže v posameznikovo življenje
Nepremišljena, neprevidna uporaba pirotehničnih izdelkov, namenjena kratkotrajni zabavi, lahko posameznike zaznamuje za vse življenje. Povzroči lahko hude telesne poškodbe (opekline, raztrganine rok, poškodbe oči itd.) oziroma ima lahko hude, tudi usodne posledice.
Sama pirotehnika je poleg tega tudi zelo moteča za živali in onesnažuje okolje. V policiji zato uporabo odsvetujemo. Če se ji pa res ne morete upreti, jo uporabljajte vsaj varno in uvidevno. Torej tako, da to drugih ne moti in ne ogroža, ter ob upoštevanju vseh zakonskih omejitev.
Neprimerna uporaba pirotehničnih izdelkov je težava vseh, zato tako v policiji kot tudi v zdravstveni stroki starše, skrbnike, učitelje in vzgojitelje prosimo, naj opozarjajo na nevarnosti in možne posledice.
Povezane vsebine
Varna uporaba pirotehnike
Projekt Bodi zvezda, ne meči petard