Sorodne objave

 

Slovenskim policistom, ki zagotavljajo varnost na smučiščih, sta se tudi letos, in sicer 23. decembra, pridružila hrvaška policista. Do 7. januarja 2024 bosta s slovenskimi policisti opravljala naloge na smučiščih na Kopah, Rogli in v Kranjski Gori. V tem času imajo namreč na hrvaškem šolske počitnice, precej hrvaških turistov pa jih izkoristi za obisk slovenskih smučišč.

IMG 82b71f8cb1076cb938d836882095dd0b V

Več o projektu sodelovanja sta na današnji novinarski konferenci povedala Elvira Jakopinec Lacković iz urada glavnega ravnatelja hrvaške policije in Alojz Sladič iz Sektorja splošne policije v Upravi uniformirane policije na Generalni policijski upravi (oba v sredini).

Zvočni posnetek izjave Alojza Sladiča in Elvire Jakopinec Lacković 

Hrvaška policista Emilijo Juhas in Ivo Prša bosta slovenskim kolegom pomagala pri sporazumevanju s hrvaškimi državljani, jim svetovala v primeru morebitnih nevšečnosti ter jim pomagala pri stikih s hrvaškim veleposlaništvom v Sloveniji. Tovrstno sodelovanje med obema policijama poteka že vse od leta 2013, izjema je bilo le leto 2021, ko so veljali ukrepi za zajezitev epidemije covida-19. Gre za nadgradnjo večletnega sodelovanja v poletni turistični sezoni, ko slovenski policisti opravljajo podobne naloge na hrvaški obali.

IMG 0b0747407aae30babb9aebc7567d046e V

Slovenski in hrvaški policisti bodo skupaj skrbeli za varnost na smučiščih na Kopah, na Rogli in v Kranjski Gori.

Policisti vsako leto na smučiščih obravnavamo več kot 100 nesreč, približno polovica jih ima za posledico hude telesne poškodbe in te je policija skladno z zakonom tudi dolžna obravnavati. Največ udeleženih v nesrečah je otrok, starih med 7 in 14 let. V povprečju je na sezono v nesrečah, ki jih obravnava policija, udeleženih za približno en avtobus otrok. Glede na državljanstvo so takoj za slovenskimi državljani drugi najpogostejši udeleženci nesreč državljani Hrvaške.

Med vzroki nesreč policisti pri udeležencih največkrat ugotavljajo precenjevanje sposobnosti in znanja ter neprilagojeno hitrost in neprimerno izbiro smeri smučanja, pa tudi neprimerno vključevanje nazaj na smučišče. Policisti pri smučarjih, še posebej pa pri udeležencih nesreč, preverjajo tudi prisotnost oziroma vpliv alkohola, a se ta le redko potrdi.

IMG c954e48ec440ab9b9819bd3592c5d6dd V

Nova uniforma slovenskih policistov, ki delajo na smučiščih.

Otroci so naša najpomembnejša ciljna skupina uporabnikov smučišč, zato bo slovenska policija letos že devetič sodelovala tudi pri preventivnem projektu Šolar na smuči (partnerji v projektu so še Zavod za šport Planica, Smučarska zveza Slovenije in smučarske šole). Prav tako bo policija okrepila svojo prisotnost na smučiščih med zimskimi počitnicami v drugi polovici februarja.

Da bi bilo smučanje prijetno in predvsem varno za vse, obiskovalce smučišč ob tej priložnosti ponovno pozivamo k spoštovanju mednarodnih FIS pravil. Smučanje naj bo prilagojeno znanju in sposobnostim smučarja, hitrost smučanja pa takšna, da lahko smučar v vsakem trenutku varno ustavi ali spremeni smer. Na smučiščih naj smučarji upoštevajo odredbe in navodila nadzornikov ali policistov, pa tudi označbe na smučarskih progah. Smučišče naj uporabljajo tako, da ne ogrožajo ali poškodujejo sebe, drugih‎ ali pa naprav ali označb na smučišču. Uporaba smučarske čelade je obvezna za otroke do vključno 14. leta starosti, njeno uporabo pa priporočamo tudi odraslim smučarjem.

Da bodo policisti od letošnje zime na smučiščih bolj vidni, bodo poskrbele tudi povsem nove uniforme, ki jih policisti prav danes prvič predstavljajo javnosti.

Povezane vsebine

Le varna smuka je užitek - nasveti policije za večjo varnost na smučišču