Naj bodo dnevi, namenjeni sprostitvi, zabavi in športu, res prijetni. Skrb za varnost na smučišču mora biti zato na prvem mestu. Za red in sožitje na smučišču smo odgovorni vsi!
Smučarji in druge osebe na smučišču se morajo ravnati skladno z mednarodnimi FIS pravili in navodili o varnosti na smučišču, opozorilnimi in obvestilnimi znaki, znaki za prepoved in znaki za obveznost ter po navodilih in opozorilih nadzornikov. Ravnati morajo po načelu vzajemnega spoštovanja in razumevanja. Smučišče morajo uporabljati tako, da ne ogrožajo ali ne poškodujejo sebe, drugih oseb ali naprav na smučišču.
Prilagodite hitrost in način smučanja svojem izkušnjam, telesni pripravljenosti, snežni podlagi, lastnostim in zasedenosti smučišča ter vremenskim razmeram. Če ne smučate, za hojo uporabljajte le rob smučišča.
Za zagotovitev reda in varnosti na smučiščih mora upravljavec smučišča zagotoviti nadzorno službo. Tako je neposredni nadzor nad ravnanjem smučarjev in drugih oseb na smučišču v okviru nadzorne službe v izvirni pristojnosti nadzornikov. Nadzornik je oseba, ki mora imeti vidne oznake in službeno izkaznico ter mora izpolnjevati z zakonom določene pogoje.
Določena pravila obnašanja seveda ne veljajo samo za alpske športne panoge, ampak tudi za tek na smučeh. Mednarodna smučarska zveza FIS (Federation Internationale de Ski) je tudi za tekače na smučeh izdala deset pravil,
Za ekstremno smučanje, paraski, turno smuko in podobne alternativne oblike je treba imeti najprej ustrezno opremo, dovolj znanja in izkušenj, nenazadnje pa tudi dovolj kondicije za spust po strmini.
Prve sanke, ki jih otrok dobi, niso namenjene dirjanju in rekordnim športnim dosežkom, ampak pogosteje služijo kot prevozno sredstvo za - pogosto že utrujenega - malega lastnika. Ko jih kupujete, izberite močnejše - in bolj vzdržljive, da bodo zdržale "več potnikov", kajti med spustom po bregu bo z otrokom gotovo tudi eden od staršev.