V zadnjem času se v javnosti pojavljajo dileme in očitki glede izvajanja nalog slovenske policije na morju. V zvezi s tem podajamo pojasnilo:
Slovenska policija že od osamosvojitve Republike Slovenije nadzoruje celotno območje slovenskih ozemeljskih voda. Pri tem dosledno upošteva Temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije ter vso veljavno nacionalno zakonodajo (še zlasti Zakon o policiji, Zakon o nadzoru državne meje in na njuni podlagi izdane podzakonske predpise ), pa tudi usmeritve Ministrstva za notranje zadeve.
Ob ugotovljenih kršitvah v slovenskih ozemeljskih vodah Policija vse ukrepe prilagodi konkretnemu primeru, in sicer se ti ukrepi stopnjujejo. Kot najmilejši ukrep lahko Policija izreče opozorilo. Kadar gre za prekršek ali kaznivo dejanje pa poda predlog sodniku za prekrške ali kazensko ovadbo pristojnemu državnemu tožilstvu.
Policija v vseh primerih ravna tudi v skladu s splošno veljavnimi načeli mednarodnega prava in z mednarodnimi pogodbami, ki obvezujejo Republiko Slovenijo, hkrati pa upošteva doseženo stopnjo medsebojnega sodelovanja in že uveljavljeno dobro prakso sodelovanja s Policijo Republike Hrvaške.
Ob vseh incidentnih primerih v zadnjem času na slovenskem morju je Policija kršitelje opozorila, kjer pa obstajajo zakonski pogoji, pa bo zoper kršitelje podan tudi predlog sodniku za prekrške, seveda ko bodo zaključeni vsi predvideni in potrebni postopki.
Slovenska Policija ima zakonsko podlago in jasne usmeritve za opravljanje nalog na morju, ki jih tudi izvaja. S svojimi ukrepi zagotavlja varovanje življenja, osebne varnosti in premoženja ljudi.
Tadeja Kuhar
Predstavnca policije za stike z javnostmi