Več kot 2.000 otrok se je zbralo na današnji prireditvi Pasavček pred vodnim parkom Atlantis, ki jo je v okviru širše preventivne akcije Varnostni pas in v sodelovanju z Ministrstvom za promet, Policijo, Mestno občino Ljubljana, reševalci, mestnimi redarji, glasbeno skupino Čuki in drugimi sodelujočimi organiziral Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu RS (SPV RS), da bi, na zabaven način, vzpodbudili otroke k uporabi varnostnih pasov in otroških sedežev med vožnjo v avtomobilih.
Potek mednarodnega projekta Euchires oz. Pasavček (poleg Slovenije ga izvaja še štirinajst evropskih držav) je bil podrobneje predstavljen na novinarski konferenci, na kateri so sodelovali predsednik SPV RS mag. Bojan Žlender, minister za promet mag. Janez Božič, državni sekretar na Ministrstvu za notranje zadeve mag. Zvonko Zinrajh, višji policijski inšpektor v Upravi uniformirane policije GPU Boštjan Smolej in pevec v skupini Čuki Jože Potrebuješ. Vsak od njih je izrazil podporo projektu, njihovo skupno sporočilo pa je bil pravzaprav poziv voznikom, naj dosledno uporabljajo varnostni pas in poskrbijo, da ga bodo uporabljali vsi tudi potniki v vozilu, še posebej pa morajo biti ustrezno zaščiteni otroci. Po meritvah v letu 2005, kot jih je na konferenci povzel minister za promet, je bilo namreč v Ljubljani v avtomobilih pripetih 73,3 % otrok, v Mariboru 64,1 % otrok, v manjših krajih pa je bilo pripetih manj kot 50 % otrok v avtomobilih. Namen projekta je ozaveščati udeležence cestnega prometa, predvsem pa pri otrocih oblikovati pozitiven odnos do sedežev in varnostnega pasu. "Prepričan sem, da bodo otroci opozarjali in spodbujali svoje starše in osebe, s katerimi se vozijo, da bodo vedno pripeti," je povedal mag. Janez Božič.
Tako kot lani policija tudi letos pri akciji sodeluje predvsem s preventivnim delovanjem: s pozivi voznikom oz. staršem, naj uporabljajo varnostni pas, in z nagrajevanjem otrok, ki so med vožnjo z avtomobilom pravilno pripeti z varnostnim pasom oz. ustreznim zadrževalnim mehanizmom. Tem otrokom policisti med kontrolo prometa za nagrado podarijo igračko, malega pasavčka, ki ga je moč pripeti na oblačilo ali torbo in ki tako opozarja in vzpodbuja otroka k pravilnemu ravnanju.
Po besedah Boštjana Smoleja, višjega policijskega inšpektorja v Sektorju prometne policije, pa se ne glede na plemenit in prijazen pomen te akcije v Policiji ne moremo izogniti nekaterim statističnim podatkom, ki kažejo, da je stanje prometne varnosti letos nekoliko slabše, kot je bilo lani. Lani, na primer, je bilo smrtnih žrtev v tem obdobju 111, letos jih je 115. Pred nami je tudi poletna turistična sezona, ko se prometnovarnostne razmere poslabšajo, je dejal: "Gostejši promet, ki ga spremlja objestnost in neupoštevanje prometnih predpisov, navadno pomeni več prometnih nesreč, katerih posledice pa so lahko veliko blažje, če ljudje upoštevajo prometne predpise, ne vozijo prehitro ali pod vplivom alkohola in če uporabljajo varnostni pas." Otroci, je opozoril, so najbolj ranljiva skupina udeležencev v prometu, zato bi morali prav vsi skrbeti za njihovo varnost. Pripenjanje z varnostnim pasom oz. uporaba otroških sedežev bi zagotovo zmanjšalo število smrtnih žrtev med otroci (lani je na primer v prometnih nesrečah umrlo 5 otrok do 7. leta starosti, vsi so bili potniki v vozilu, v prvih petih mesecih letos pa sta umrla 2 otroka, stara do 7 let, in sicer en kot potnik in en kot pešec).
Kot posebej problematične udeležence v cestnem prometu je predstavnik Policije na novinarski konferenci izpostavil tudi motoriste. Letos je v prometnih nesrečah namreč umrlo že 21 motoristov, kar je dvakrat več kot v enakem obdobju lani, ko je bilo smrtnih žrtev med njimi 11, smrtne žrtve pa so tudi med potniki na motornih kolesih (letos sta umrla dva potnika na motornem kolesu, lani pa eden). Glavni vzrok tem prometnim nesrečam z najhujšimi posledicami sta največkrat neprilagojena hitrost voznikov motornih koles in neupoštevanje pravil prednosti. Dejal je, da se stanje kljub vloženim naporom policije, pogostim poostrenim nadzorom ter opozorilom in nasvetom (Za večjo varnost motoristov) bistveno ne izboljšuje, zato je izkoristil priložnost in motoriste ponovno pozval k strpnosti in upoštevanju predpisov v cestnem prometu.
Da je vsaka žrtev v prometu preveč, čeprav stanja varnosti v cestnem prometu na splošno ne moremo oceniti slabo, se je strinjal tudi državni sekretar na Ministrstvu za notranje zadeve mag. Zvonko Zinrajh: "Žrtve niso samo statistični podatki. Vsak statistični podatek o žrtvi pomeni osebno tragedijo, družinsko tragedijo, tragedijo okolja, v katerem je umrli ali poškodovani prebival. A vsaka taka tragedija se tiče tudi nas vseh, ki nas prizadenejo novice o umrlih na slovenskih cestah. Nazadnje je bila to nesreča v bližini Kamnika, kjer je bila huje poškodovana mati otroka, ki se je z njim sprehajala ob cesti ". Dejal je, da se Ministrstvo za notranje zadeve oz. Policija s takšnimi dogodki srečuje vsakodnevno, pri čemer se zaveda, da vseh nesreč nikakor ni možno preprečiti: "Bi se pa bilo možno marsikateri izogniti ali jo preprečiti, če bi udeleženci v cestnem prometu spoštovali nekatera osnovna prometna pravila." Poudaril je, da se bodo za zmanjšanje števila prometnih nesreč in njihovih posledic v ministrstvu oz. Policiji prizadevali tudi v prihodnje, tako s preventivnim kot represivnim delovanjem.
Za večjo varnost otrok med vožnjo v avtomobilu - uporaba varnostnih pasov in otroških sedežev
Sektor za odnose z javnostmi