Generalna policijska uprava in Carinska uprava RS sta 27. marca 2007 na novinarski konferenci predstavili rezultate večmesečne kriminalistične preiskave zatajitev finančnih obveznosti s področja trgovine z naftnimi derivati, zaradi katerih je nastalo za več milijonov evrov premoženjske škode.
Na novinarski konferenci so sodelovali predstavniki Generalne policijske uprave, Policijske uprave Maribor in Carinske uprave RS, in sicer Mirko Bačac, vodja Sektorja za preiskave na Generalnem carinskem uradu, Miran Kvenderc, vodja Sektorja za trošarine na Generalnem carinskem uradu, Boris Kanduti, pomočnik direktorja Uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi, in Marjan Fank, vodja Sektorja kriminalistične policije na Policijski upravi Maribor.
Foto: Dean Božnik
Carinska uprava je v začetku leta 2005 na podlagi lastnih aktivnosti in zunanjih informacij zaznala povečano ponudbo naftnih derivatov po nižjih cenah kot običajno. Obstajala sta dva možna razloga za ta pojav, in sicer neprijavljen vnos ali izogibanje plačevanju trošarine. Zaradi suma, da lahko prihaja do nelegalnega vnašanja naftnih derivatov iz drugih držav članic v Slovenijo, je carinska uprava poostrila kontrolo vnosa naftnih derivatov. Tako je bilo v juniju 2005 zaseženih 62.000 litrov mineralnega goriva D2 v dveh kamionskih cisternah in v marcu 2006 več kot 63.000 litrov v dveh cisternah ob poskusu ilegalnega vnosa v Slovenijo. Carinska uprava je s kontrolami zaznala izogibanje plačevanju trošarine ob vnosu naftnih derivatov (motornega bencina, plinskega olja za pogon in ogrevanje) iz Avstrije in Nemčije.
Uvedena je bila carinska preiskava za ugotovitev vseh možnih udeležencev in pridobitev poslovne in druge dokumentacije kot dokaznega gradiva o vnosu in sprejemanju naftnih derivatov s strani družb in posameznikov v Sloveniji. V okviru carinske preiskave in po razpoložljivih podatkih je bilo pregledano komercialno in finančno poslovanje pri skupaj 39 gospodarskih družbah in posameznikih, ki so se ali se ukvarjajo s prevozom ali prodajo naftnih derivatov. Med carinsko preiskavo je bila začasno zasežena najdena poslovna dokumentacija in pisna korespondenca med udeleženci, povezanimi z vnosi naftnih derivatov (gre za več tisoč listin).
Na podlagi mednarodnega sodelovanja s carinskimi službami v drugih državah članicah je Carinska uprava RS pridobila tudi trošarinsko dokumentacijo (trošarinski dokumenti), ki jo je imel pošiljatelj naftnih derivatov v Avstriji in Nemčiji. Pri pridobljenih trošarinskih dokumentih je sodni izvedenec opravil grafološko preiskavo in analizo odtisov žigov slovenske carine. S strokovno analizo je izvedenec potrdil, da so za potrjevanje uporabljeni ponarejeni žigi slovenske carine. Vsa pridobljena in začasno zasežena dokumentacija je bila kasneje predana policiji. Pristojni carinski uradi so za 588 pošiljk uvedli postopke za pobiranje trošarine v skladu z Zakonom o trošarinah in Zakonom o davčnem postopku. Ugotovljenim 23 dolžnikom so izdali 52 odločb v skupnem znesku 5.145.450,48 evrov. Aktivnosti v zvezi s tem se še nadaljujejo.
Začetne ugotovitve carinske uprave so kazale na veliko možnost dobro organizirane goljufije z naftnimi derivati v škodo državnega proračuna. Takoj po prvih upravičenih sumih je carinska uprava v maju 2005 sklicala sestanek s predstavniki generalne policijske uprave, vrhovnega državnega tožilstva, generalnega davčnega urada in urada za preprečevanje pranja denarja, da bi jih seznanila z ugotovitvami in se dogovorila za usklajeno nadaljnje delo organov. Zaradi obsežnosti in prepletenosti dogodkov med udeleženci nezakonitih poslov je bilo organiziranih več deset operativnih sestankov, predvsem med carino in policijo.
Kriminalistična policija je na podlagi opisanih ugotovitev z zbiranjem obvestil v predkazenskem postopku, ki ga je usmerjalo državno tožilstvo, ugotovila, da je več fizičnih oseb v imenu različnih pravnih oseb z območja Maribora, Murske Sobote in Ljubljane (te so se uporabljale izključno za izvedbo kaznivih dejanj) iz Avstrije in Nemčije v Slovenijo opravilo 784 prevozov oziroma vneslo za več kot 23,9 milijona litrov naftnih derivatov. Osumljenci so te naftne derivate prodajali v Sloveniji končnim kupcem, pri čemer pošiljk niso prijavili carinskim organom v skladu s pozitivno zakonodajo. Ugotovljeno je bilo, da so osumljenci pri poslovanju s tujimi dobavitelji uporabljali trošarinsko dokumentacijo, ki je bila potrjena z lažnimi žigi slovenskih carinskih organov, ob prodaji naftnih derivatov končnim uporabnikom pa osumljenci pristojnim organom niso predložili predpisane dokumentacije, prav tako niso odvajali predpisanih davščin, in sicer trošarine, ekološke takse in davka na dodano vrednost, zaradi česar je bila pri zbiranju obvestil ugotovljena zatajitev finančnih obveznosti v višini 2,74 milijarde tolarjev oziroma 11,43 milijona evrov.
Kriminalistična policija je v okviru zelo zahtevnega in obsežnega zbiranja obvestil v predkazenskem postopku opravila 37 hišnih preiskav na območjih Policijskih uprav Maribor, Ljubljana, Murska Sobota, Slovenj Gradec, Postojna in Novo mesto, pri katerih je sodelovalo preko sto kriminalistov in policistov z različnih policijskih uprav v Sloveniji. V hišnih preiskavah in pri nadaljnjem operativnem delu je bilo izvedenih 73 obširnih zasegov poslovne dokumentacije in drugih predmetov, pomembnih za nadaljnji kazenski postopek. Kriminalistična policija je poleg tega pregledala nekaj tisoč listin zasežene dokumentacije in opravila več kot 120 informativnih pogovorov ter 14 zaslišanj osumljencev. Kriminalistična policija je pri tem sodelovala tudi s tujimi varnostnimi organi.
Na podlagi zbranih obvestil je bilo na pristojna okrožna državna tožilstva podanih pet kazenskih ovadb zoper deset fizičnih oseb ter zoper sedem pravnih oseb, in sicer zaradi utemeljenega suma storitve 19 kaznivih dejanj zatajitve finančnih obveznosti po 254. členu Kazenskega zakonika, ponareditve ali uničenja poslovnih listin po 240. členu KZ, ponarejanja listin po 256. členu KZ in prikrivanja po 221. členu KZ. V določenih segmentih preiskovanja zgoraj navedenih kaznivih dejanj kriminalistična policija še vedno nadaljuje z zbiranjem obvestil.