Na 1. gimnaziji v Celju, ki bo letos praznovala 200-letnico obstoja, so 29.  marca prvič organizirali Dan zdrave šole. K sodelovanju so poleg Zdenke Pušnik, predstavnice Policijske postaje Celje, povabili še predstavnike Združenja šoferjev in avtomehanikov Celje ter Zavoda za zdravstveno varstvo Celje.

V aktivnostih je sodelovalo okoli 800 dijakov, ki so bili razdeljeni v štiri skupine. Sodelujoči so dijakom in zaposlenim pripravili zanimivo predavanje o varnosti cestnega prometa. Med temami so izpostavili problematiko hitrosti in alkohola ter opozorili na pomembnost uporabe varnostnih pasov in čelad. Teme še zdaleč niso bile naključno izbrane.

Neprilagojena hitrost je še vedno med najpogostejšimi vzroki najhujših prometnih nesreč, tudi alkohol je še vedno prepogost sopotnik udeležencev v cestnem prometu. Redna in pravilna uporaba varnostnega pasu in čelade pa bistveno zmanjšujeta posledice prometnih nesreč.

Poleg poučnih predavanj so sodelujoči dijakom in profesorjem pripravili tudi zanimive video predstavitve, fotografije prometnih nesreč z najhujšimi posledicami in divjo vožnjo voznika, ki so jo policisti Postaje prometne policije posneli s provido.

Veliko pozornosti so namenili mladim voznikom. Zaskrbljujoč je namreč podatek, da je v lanskem letu na območju celjske regije 62 mladih voznikov, starih od 16 do 18 let, povzročilo prometne nesreče, ob tem jih je deset vozilo pod vplivom alkohola. Dijaki so se lahko preizkusili tudi z alkotestom.

Poleg predavanj je bil za dijake organiziran tek na 2.100 metrov ob Savinji. Profesorji in drugi zaposleni pa so opravili test hoje na 2.000 metrov, ki ga je pripravil Javni zavod Socio - Projektna pisarna Celje.

Tako dijaki, profesorji kot vsi sodelujoči so se ob koncu strinjali, da je prvi Dan zdrave šole več kot uspel in da ga bo vsekakor treba ponoviti.