Pomladni dnevi so na kolo že privabili številne ljubitelje kolesarjenja, saj je kolesarstvo v Sloveniji zelo priljubljeno. A kolesarji so tudi zelo ranljiva kategorija prometnih udeležencev. Na včerajšnji skupni novinarski konferenci ob začetku kolesarske sezone smo zato predstavniki različnih institucij (Ministrstva za notranje zadeve, Ministrstva za infrastrukturo, Policije, Javne agencije RS za varnost prometa, Kolesarske zveze Slovenije in Zavoda Varna pot) vse udeležence v prometu pozvali k varnosti, odgovornosti in strpnosti ter jih spomnili na spoštovanje cestnoprometnih predpisov.

Govorci na novinarski konferenci, sedijo za mizo, za njimi v ozadju se predvaja videoprojekcija.

Skupna novinarska konferenca je 15. aprila 2025 potekala v kongresni dvorani notranjega ministrstva.

Kolesarji so med ranljivejšimi udeleženci v cestnem prometu, zato je ključno, da se tega zavedajo in tudi sami poskrbijo za svojo varnost. V prometu naj poskrbijo za tehnično brezhibnost koles, dobro vidnost, uporabo luči, odsevnikov in odsevnih oblačil, še posebej v mraku, temi oziroma slabši vidljivosti, uporaba slušalk in mobilnih telefonov je prepovedana. Čeprav je uporaba čelade obvezna do 18. leta starosti, je njena uporaba priporočljiva za vse, še posebej za starejše in uporabnike električnih koles, saj so ti najbolj pogosto udeleženi v nesrečah s hudimi posledicami.

Primoz Roglič - videonagovor na konferenci

Prek videoposnetka je kolesarje k upoštevanju cestnoprometnih predpisov pozval vrhunski slovenski kolesar Primož Roglič.

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je vsem kolesarjem svetoval, naj uporabljajo čelado na kolesu, in opozoril na hitrost, posebej po klancih, ko se je treba prilagoditi razmeram na cestišču, kar še posebej velja za električna kolesa. Spomnil je, da alkohol in druge psihoaktivne snovi ne sodijo v promet, tudi na kolo ne: "Vožnja pod vplivom alkohola na kolesu je tudi smrtno nevarna. Žalostna statistika beleži, da je bilo lani 1.517 kolesarjev udeleženih v prometnih nesrečah. To je absolutno previsoka številka. Od tega pa je 835 primerov, ko so prometno nesrečo povzročili kolesarji."

Kot je povedala ministrica za infrastrukturo mag. Alenka Bratušek, je "v Sloveniji iz leta v leto več kolesarskih stez oziroma povezav – v tem trenutku 450 kilometrov, od tega 423 kilometrov ločenih od cest in 27 kilometrov takšnih, ki tečejo po državnih cestah. Te številke želimo bistveno izboljšati." Voznike je opozorila na varno prehitevanje kolesarjev: "Minimalna bočna razdalja za prehitevanje je 1,5 metra. Tukaj želim posebej poudariti, da je to res nujno in obvezno. Četudi ne pride do fizičnega stika med vozilom in kolesarjem, je lahko tesno prehitevanje za kolesarja usodno, tako da res upoštevajmo ta meter in pol, ko prehitevamo kolesarje pri zavijanju desno. Še posebej bodimo vozniki pozorni na kolesarje na cestah, kjer si cesta deli prostor s kolesarsko stezo, in tam, kjer kolesarska steza na cesti še ni označena."

Ministrica Alenka Bratušek, minister Boštjan Poklukar in v. d. generalnega direktorja policije Damjan Petrič

Vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Damjan Petrič je poudaril nujnost spoštovanja cestnoprometnih predpisov, še posebno pa na uporabo zaščitne čelade, ki lahko v primeru nesreče prepreči hujše poškodbe. "Če se pogovarjamo o desetletni statistiki najhujših, tj. smrtnih poškodb, lahko rečem, da smo v letu 2015 zabeležili 14 primerov, v letu 2024 pa štiri, torej gremo v pravo smer. Poudariti pa je treba, da so za varnost kolesarjev odgovorni tudi drugi. Pogosto so izpostavljeni neprimernemu ravnanju drugih udeležencev v prometu, ki niso strpni do njih in jih pri tem tudi ogrožajo. Zato vse pozivamo k spoštovanju prometnih pravil, večji strpnosti in medsebojnemu razumevanju. Skupaj lahko poskrbimo, da bodo naše ceste varnejše za vse, tudi za najranljivejše skupine."

Namestnica direktorice Javne agencije RS za varnost prometa mag. Saša Jevšnik Kafol je povedala, da kolesarji še vedno predstavljajo kar četrtino huje poškodovanih v prometu. "Zato je nujno, da smo vsi previdni, pozorni, vedno osredotočeni. Kadar koli smo v prometu, še posebej bodimo pozorni na kolesarje, morda tudi električne skiroje. Glavna vzroka za nesreče ostajata neprilagojena hitrost in nepravilna smer vožnje."

Maruša Tereza Šerkezi, Pavel Marđonović in mag. Saša Jevšnik Kafol

Pozivu k varnosti v prometu ob začetku kolesarske sezone so se pridružili tudi predsednik Kolesarske zveze Slovenije Pavel Marđonović, predsednik Zavoda Varna pot Robert Štaba in Maruša Tereza Šerkezi, članica slovenske mladinske reprezentance in aktualna mladinska evropska prvakinja v gorskem kolesarstvu. Slednja je povedala, da je tudi sama v preteklih letih večkrat občutila nestrpno prehitevanje voznikov: "Vse voznike pozivam, da ob prehitevanju kolesarjev prilagodijo hitrost in prehitevajo ob varni razdalji," je še dejala.

Kolesarji, rekreativni in profesionalni, želimo vam varno, lepo in uspešno sezono.

Povezane vsebine

Varno na kolo
Tatvine koles